Niektóre rośliny domowe przyciągają hodowców kwiatów nie kwiatami, lecz fantazyjnymi wzorami na zielonych pędach. Należą do nich kalateya. Te wieloletnie rośliny ozdobne pochodziły z gorących krajów Ameryki Środkowej i Południowej.

Jeśli y kalatei pozostawia suche i zwinięte, jest to pewny znak nieprawidłowo zorganizowany dbać o kwiat . Dla plantatorów kwiatów, którzy po raz pierwszy zaczną uprawiać ten tropikalny kwiat w domu, wystarczy zapoznać się z możliwymi przyczynami tego problemu i jak go naprawić.

Dlaczego kalatehe suszą i zwijają liście?

Charakterystyczną cechą Calatheas są szerokie, gęste liście o ciekawym białym wzorze. Za dnia są rozproszone w różnych kierunkach, aw nocy wznoszą się na szczyt, jakby zamykając się. Ale jeśli w ciągu dnia wirują w rurce, a ich krawędzie zaczynają wysychać, oznacza to, że kwiat zachorował. Można go połączyć z:

 • nieprawidłowe nawadnianie;
 • niewłaściwe warunki temperaturowe w pomieszczeniu;
 • obecność przeciągów;
 • zmiana lokalizacji;
 • oparzenia słoneczne;
 • niewystarczające nawożenie.

Widząc skręcone liście Calatheana, musisz szybko znaleźć sposób, by ją uratować, inaczej to zielone piękno może umrzeć.

Co się stanie, jeśli kalathea pozostawi suche?

Podczas uprawy kalatei w domu bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń dotyczących opieki nad nim. Ale jeśli to wszystko, liście skręciły się i straciły swoją elastyczność, wtedy powinieneś postępować w ten sposób:

 1. Sprawdź wersję roboczą w miejscu, w którym znajduje się Kalatea. Można to zrobić za pomocą świecy (w ruchu płomienia) i za pomocą termometru (temperatura będzie niższa).
 2. Sprawdź, czy w ciągu dnia na liściach kwiatu nie padało bezpośrednie światło słoneczne, to ona naprawdę nie lubi. Jeśli tak, to znajdź dla siebie inne miejsce, ale musi być dobrze oświetlone, w przeciwnym razie liście wyschną.
 3. Zmierz wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli pokój jest suchy lub zbyt gorący, kwiat będzie źle się czuł. W takim przypadku konieczne jest regularne wietrzenie, przy zmianie ustawienia łydki z dala od przeciągu, i każdego dnia nie tylko nawadniamy glebę, ale także posypujemy liście lub wycieramy je wilgotną miękką szmatką lub serwetką.
 4. Duże znaczenie dla tego kwiatu ma również temperatura powietrza. Najlepsze dla niego jest od + 18 ° С do 25 ° С. Jeśli tak nie jest, to kalathey musi zostać pilnie przeniesiony do miejsca z odpowiednimi warunkami.
 5. Skręcanie liści i ich wysychanie po gwałtownej zmianie temperatury pokojowej lub po przegrupowaniu nie jest niebezpieczne, jeśli kwiat jest natychmiast zorganizowany w optymalnych warunkach wzrostu, regularnego opryskiwania i karmienia.
 6. Zwróć uwagę na tryb nawadniania. Calathea nie toleruje nadmiernej wilgoci i braku wilgoci w glebie. Lubi, gdy gleba doniczkowa jest trochę mokra. Tylko w zimie należy zmniejszyć liczbę nawodnień i pozwolić, by ziemia wyschła na wysokości połowy doniczki.
jak ocalić kalateę

Warto również zauważyć, że Kalathea może zachorować nie tylko w przypadkach opisanych wcześniej, ale także w bezpośrednim sąsiedztwie technologii, z której emanuje promieniowanie i suche powietrze (na przykład telewizor, komputer, kuchenka mikrofalowa).

Wychodząc z powyższego, możemy stwierdzić, że aby kalatea nie przekręcała i nie wysychała liści, konieczne jest bardzo odpowiedzialne podejście do wyboru punktu dla jego lokalizacji w domu. Jeśli wybierzesz miejsce spełniające jego wymagania, nawet ta kapryśna roślina zawsze zachwyci Twoją dekoracyjną zielenią, a niektóre gatunki również kwitną.