Od pewnego czasu rosnąca wiciokrzew jadalny stał się bardzo popularny wśród ogrodników. Faktem jest, że roślina ta jest nie tylko pięknym krzewem ozdobnym, który służy do ozdabiania alej i altan. W jadalnych wiciokrzewach występują podłużne ciemnoniebieskie owoce o przyjemnym słodko-kwaśnym smaku i wysokiej zawartości witamin i właściwości leczniczych, które pozwalają roślinie konkurować z korzyścią dla jagód i jeżyn, a nawet przewyższać. Dlatego wielu ludzi chce uprawiać krzewy na swoich podwórkach i nie chodzić po lesie w poszukiwaniu jagód lub kupować na rynku, martwiąc się o przyjazność dla środowiska produktu. Ponadto roślina jest dość bezpretensjonalna i nie wymaga dużego wysiłku. Jednak, aby wiedzieć o cechach sadzenia i pielęgnacji jadalnych wiciokrzewów, jest oczywiście konieczne.

Sadzenie jadalnego wiciokrzewu

Przed posadzeniem jadalnego wiciokrzewu ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce. Ponieważ roślina jest raczej światłolubna, miejsce powinno być słoneczne. Krzew nie lubi cieniowania i podlewania, a także suchych lub piaszczystych gleb. Wiciokrzew rośnie słabo i na wysokościach.

Odnośnie sadzenia jadalnego wiciokrzewu, jego korzeń sadzonki lepiej jesienią, chociaż sadzenie jest również możliwe wczesną wiosną iw środku lata.

Krzewy wiciokrzewu posadzono w odległości 1 m od siebie. Najpierw musisz wykopać otwór do sadzenia o głębokości 40 cm, a następnie wprowadzić mieszaninę próchnicy, popiołu drzewnego i superfosfat . Następnie sadzonki umieszcza się w otworze i ostrożnie chowa, nie zapominając o podbiciu ziemi wokół pnia. Pozostaje tylko wylać wodę na krzew i zamulchirovat suchej ziemi.

Nawiasem mówiąc, wielu doświadczonych ogrodników zaleca sadzenie co najmniej 3 różnych odmian wiciokrzewu jadalnego na terenie, aby poprawić smak swoich owoców, ponieważ roślina ma zapylenie krzyżowe.

Dbaj o jadalne wiciokrzew

Jak wspomniano powyżej, wiciokrzew nie wymaga specjalnej opieki. Ważne jest, aby podlewać rośliny w odpowiednim czasie (1-2 wiadra na krzak), szczególnie wiosną i latem, aby ściółkować glebę i odchwarzyć ją od chwastów. Wiciokrzew i nawożenie, które przeprowadza się co dwa do trzech lat. Wiosną, gdy pąki kwitną na krzakach, pod każdym krzewem dodaje się próchnicę, łajno lub mocznik. Ale jesienią upadek wiciokrzewu jest potrzebny.

Przycinanie jadalnego wiciokrzewu można wykonać od szóstego roku życia jesienią lub wczesną wiosną. Chore lub wysuszone gałęzie są usuwane, a młodych pędów nie należy dotykać - pąki są tam związane. W przypadku krzewów w wieku 20 lat zalecane jest przeprowadzanie przycinania przeciw starzeniu na wysokości 50 cm od poziomu gruntu.

Jeśli masz potrzebę przeszczepienia jadalnego wiciokrzewu, to może on być wyprodukowany jesienią dla krzaków w wieku co najmniej 6 lat, które już opuściły liście.

Głównymi chorobami jadalnego wiciokrzewu są mączniak prawdziwy, plamienie i fitowirusy. Zasadniczo leczenie główne polega na traktowaniu zakażonego krzewu roztworem miedzi z mydłem lub Mieszanka Bordeaux .

Jak rozmnażać jadalne wiciokrzew?

Być może w sadzonkach jadalnych wiciokrzewu sadzonki, nasiona, nawarstwianie i dzielenie buszu. Pierwsza metoda jest uważana za najbardziej efektywną. Cięcie jadalnego wiciokrzewu powinno odbywać się podczas kwitnienia lub kiedy pojawiły się pierwsze owoce. Wybierając mocne roczne pędy, są one cięte. Do sadzonek odpowiednia środkowa część pędów. Należy go przyciąć na długość 10-12 cm, tak aby każde cięcie miało kilka pączków i liści. Sadzonki są wprowadzane do zbiornika z mieszaniną torfu i piasku w szklarni. Już we wrześniu jadalne wiciokrzew opieki sadzonki mogą być przeszczepione do gleby.

Jeśli mówimy o tym, jak jadalne wiciokrzew rozmnaża się przez nawarstwianie, to wiosną pod koniec kwietnia trzeba przypiąć silne roczne pędy do ziemi i pokryć je humusem. Jesienią, kiedy korzenie pojawią się w warstwach, można je przesadzić, w sposobie dzielenia krzewu wczesną wiosną lub późną jesienią 3-5 letnie rośliny są wykopywane i dzielone na kilka części, następnie sadzone.

Wiciokrzew posadzony na wiosnę w małym pudełku z glebą i pokrytym warstwą ziemi o wysokości 2 cm. Przed zejściem pojemnik powinien zostać przykryty folią. Już we wrześniu sadzonki można sadzić w ziemi.