Mszyca to owad, który często atakuje rośliny domowe, zwykle wiosną i latem. Walka z nim nie jest trudnym procesem, ale tylko wtedy, gdy mszyce można natychmiast zauważyć. Jeśli nie, roślina może zniknąć, jeśli liście i łodygi nie są odpowiednio traktowane. Opiszemy, jak zwalczać mszyce w roślinach domowych i jakie środki zapobiegawcze istnieją w tym artykule.

Szkodniki roślin domowych: mszyca

Mszyce na rośliny doniczkowe w ciepłym okresie roku przez otwarte okna. Roślina może zarazić się chorobą z kwiatu przywiezionego ze sklepu lub z regularnego bukietu świeżych kwiatów.

Mszyce, osiadłe na roślinie, kopią w nią swoją trąbą i zaczynają ssać sok z komórki. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko: jedna zapłodniona samica oddaje do 150 larw. Rezultatem jest szybki wzrost liczby owadów. Roślina stopniowo zaczyna wymierać: liście zwijają się wokół niej, zmieniają się ich zabarwienie.

Wykrywanie szkodnika, pomimo jego niewielkich rozmiarów, jest proste. Mszyce na roślinach doniczkowych mogą być białe, zielone lub czarne. Usiadła na grzbiecie liścia, u podstawy liści i łodyg. W środowisku mszycy pojawia się lepka substancja, na której następnie powstaje grzyb przypominający sadzę. Kiedy ostatnia oczyszczalnia musi zostać uruchomiona natychmiast.

Eksterminacja mszyc na roślinach domowych

W zależności od stopnia uszkodzenia rośliny mszyce można kontrolować na różne sposoby.

Mszyca: łagodna choroba dotknięta przez rośliny domowe

Jeśli mszycę wykryto we wczesnym stadium choroby rośliny, istnieje kilka sposobów jej zwalczania:

  1. Usuwanie mechaniczne . Mszyce można po prostu zmiażdżyć, usuwając je z liści i łodyg za pomocą pędzla. Następnie, dla niezawodności, roślina powinna zostać umyta roztworem mydła. Mydło powinno być bez substancji zapachowych i barwników. Ziemia w doniczce podczas przetwarzania roślin z mydłem powinna być przykryta folią, unikając wniknięcia roztworu.
  2. szkodniki mszyce roślin pokojowych
  3. Intensywny zapach odstraszający . Obok rośliny doniczkowej, na którą wpływają mszyce, możesz umieścić pachnące geranium . Mszyca w kilka dni z powodu intensywnego zapachu opuszcza roślinę.
  4. Zielone mydło potażu . Mydło potasowe jest doskonałym środkiem zwalczania owadów. Pod względem wydajności jest to lepsze niż ekonomiczne. Roztwór mydła rozcieńcza się w stosunku 20 g mydła do 1 litra wody, należy zmyć całą roślinę. Wstępne arkusze z mszycami, jeśli są nieliczne, można przyciąć.

Mszyca: ciężka choroba roślin domowych

Przy silnej porażce roślin domowych mszyc, walka z nim odbędzie się w kilku etapach. Bez względu na to, czy w ramach destrukcji stosowane są produkty chemiczne czy naturalne, leczenie przeprowadza się trzykrotnie z przerwą 5 dni, maksymalnie jeden tydzień. Konieczne jest, aby nowe potomstwo mszyc nie miało czasu na rozwinięcie odporności na leki i narkotyki, w przeciwnym razie walka z mszycami będzie opóźniona.

  1. Chemikalia. Skuteczne w walce z mszycami produkty chemiczne sprzedawane są w każdym ze sklepów w pomieszczeniach roślinnych. W zależności od rodzaju dotkniętej rośliny, sprzedawcy będą sugerować najbardziej odpowiednie (inta-vir, fas, decis, karate, cypermethrin, hostakvik i inne).
  2. Preparaty na bazie oleju. Środki do zwalczania mszyc na bazie oleju są bardziej naturalne: tworzą warstwę na powierzchni liści i łodygi, jednocześnie chroniąc roślinę i niszcząc mszyce.
  3. Środki ludowe. Do walki z mszycami stosuje się różne napary, na przykład na skórki owoców cytrusowych. Aby przygotować napar jest brany 100 g suchych skórki, są one wypełnione 1 litrem ciepłej wody i infuzji przez 3 dni.
zwalczanie mszyc rośliny doniczkowe

Podobnie możesz przygotować cebulkową skórkę infuzyjną, potrzeba około 6 g na 1 litr wody.

Skuteczny jest także napar posiekanych wierzchołków pomidorów z dodatkiem mydła. Składniki są brane w proporcji: 400 g topy, 4 g mydła na 1 litr wody. Otrzymane roztwory rośliny są całkowicie spryskane.

Zapobieganie Aphid

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia roślin mszycami, nowe kwiaty powinny być trzymane oddzielnie od innych roślin przez kilka dni. Nie jest konieczne umieszczanie bukiety świeżych kwiatów, zwłaszcza róż i chryzantemy.

W przypadku roślin w okresie najczęstszych infekcji należy dokładnie monitorować, sprawdzając liście i łodygi.