Bulling - to zjawisko społeczno-psychologiczne powstało od czasów starożytnych, a we współczesnym świecie jego skala rośnie. Uważa się, że zastraszanie przez dziewczęta, w przeciwieństwie do chłopców, jest psychicznie trudniejsze dla ofiary, dziewczęta są bardziej wyrafinowane w sposobach na przynęty, co nieodwracalnie pozostawia odcisk na psychice ofiary.

Bulling - co to jest?

Bulling pochodzi od angielskiego słowa bulling - nękanie, i jest aktem przemocy, agresywnym atakiem w postaci zniewagi, upokorzenia, powodującego uszkodzenie ciała jednej lub więcej osób, dzieci w celu poddania się. Odbywa się na początkowym etapie przez 1-2 podżegaczy lub buhajów, przy stopniowym zaangażowaniu całej klasy, grupy lub kolektywu. Mobbing i zastraszanie są zjawiskami pokrewnymi. Mobbing jest "przynętą" dla stada, na przykład, gdy nowo przybyły pojawia się w szkole lub w zespole i, w przeciwieństwie do zastraszania, stosuje się tylko psychologiczne prześladowania.

Przyczyny zastraszania

Dlaczego społeczno-psychologiczne zjawisko zastraszania nie jest możliwe do wykorzenienia? Ta masa powodów, z których jedna jest przemocą w rodzinie, a same byki często są ofiarami w ich własnej rodzinie. Pragnienie upokorzenia lub okaleczenia innych wyrasta z poczucia niższości, byk nie ma kontroli nad sytuacją przemocy w domu, ale w społeczeństwie może to zrobić w szkole i czuć, że trzyma w rękach moc.

Inne powody:

 • dojrzewanie płciowe - podczas hormonalnego "szoku" (reorganizacji) we krwi pojawia się uwalnianie podwyższonego poziomu testosteronu i adrenaliny, co może prowadzić do wzrostu agresja ;
 • skłonność do sadyzmu;
 • pragnienie bycia w centrum uwagi;
 • wysoki poziom roszczeń.

Ofiary znęcania się

Dlaczego wybór padł ofiarą przypada na pewne dziecko - trudno odpowiedzieć na to pytanie, a raczej wynika ono z przyczyn samego zjawiska. Często ofiarami przemocy w szkole są:

 • nieskuteczni studenci;
 • uzdolnione dzieci;
 • dzieci niepełnosprawne;
 • dzieci nauczycieli;
 • skarżący i oszczercy;
 • biedne dzieci;
 • przedstawiciele mniejszości seksualne ;
 • przedstawiciele innych narodowości;
 • dzieci z niecodziennym myśleniem;
 • ulubieni nauczyciele.

Psychologia prześladowania

Podstawa przemocy, agresji, zawiera trzy elementy struktury: prześladowca jest bullie lub bykiem, ofiarą i obserwatorami. Bardzo rzadko zdarza się czwarty składnik - obrońca. Studiując zjawisko bullyingu, psychologowie doszli do wniosku, że uczucia takie jak zazdrość, niechęć, fałszywe poczucie niesprawiedliwości, pragnienie samopotwierdzenia mogą spowodować powstanie tego zjawiska w środowisku szkolnym. Przeprosiny za znęcanie się - to tylko niewielka rekompensata za uczucia ofiary, jeśli dorośli uznali obecność przemocy w czasie i podjęli działania.

психология буллинга

Rodzaje bullingu

Rodzaje zastraszania są podzielone według rodzaju wpływu na jednostkę. Może to być fizyczne znęcanie się powodujące obrażenia ciała i presję psychiczną. Separacja jest warunkowa, ponieważ zadawanie fizycznych obrażeń wiąże się również z pogorszeniem stanu psychicznego, nie ma znaczenia, czy to dziecko, czy dorosły, który może się przeciwstawić, jeśli prześladowanie jest systematyczne, dotyczy to również ludzkiego ciała i ducha, szczególnie w odniesieniu do przemocy seksualnej.

Bulling w szkole

Nękanie w szkole obejmuje agresję niektórych dzieci przeciwko innym, a nawet całą klasę zatrucia jednego ucznia. Dzieje się to na początku sporadycznie, a następnie systematycznie i jest ustalane regularnie. W szkole występują 2 główne przejawy przemocy:

 1. Zastraszanie fizyczne - dziecko jest podkręcane, uderza w kajdanki, kopie, a czasami powoduje poważne uszkodzenie ciała.
 2. Psychologiczne zastraszanie - wpływ na psychikę dzięki:
 • zagrożenia;
 • przyspieszenia;
 • prześladowanie;
 • zastraszanie;
 • wiszące ofensywne przezwiska, etykiety;
 • bojkotować reklamy, izolację;
 • wymuszanie pieniędzy, przedmiotów osobistych.

Nowy rodzaj nękania psychicznego - szykanowanie w Internecie. Przez e-mail, posłańcy zaczynają wysyłać do dzieci nikczemne odniesienia, obrazy, które obrażają godność tekstów, mogą być zastraszone przez groźby odwetu. Różnica między cyber-bullyingiem a tradycyjnym polega na tym, że buller pozostaje anonimowy, co pogarsza stan psychiczny dziecka, ponieważ niebezpieczeństwo i zagrożenie nie są identyfikowane, a to w znacznym stopniu niszczy osobowość.

Bulling w pracy

Presja psychiczna ze strony współpracowników nie jest niczym niezwykłym. W każdym zespole możesz znaleźć kogoś, kto jest "kozłem ofiarnym" lub "jagnięciem uboju". Walka w pracy, jak walczyć, rekomendacje psychologów:

 • aby zwiększyć swój profesjonalizm, stać się niezastąpionym w swoim biurze, nikt nie będzie mógł winić za niekompetencję;
 • nie zaleca się bycia jak sprawca przemocy, tylko wzmacnia prowokację z jego strony, niech krzyczy, obraża, aż do wydychania, możesz wytłumaczyć sobie sam fakt, że "ktoś, kto cierpi ból, krzyczy" w tym przypadku krzyczy;
 • Ważne jest, aby znaleźć ludzi o podobnych poglądach - mogą to być pracownicy, którzy wcześniej byli prześladowani;
 • szukaj pomocy od kierownictwa;
 • jeśli nękanie trwa, jako opcja, poproś kierownika o przeniesienie do innej jednostki.
буллинг на работе

Zastraszanie w rodzinie

Zastraszanie rodzinne jest powszechnym zjawiskiem we współczesnym świecie, jego przyczyny są zakorzenione w dziedziczności (predyspozycje genetyczne w postaci akcentowania charakteru), czynniki ekonomiczne, społeczne, medyczne i psychologiczne. W rodzinie występują 3 rodzaje prześladowań:

 1. Zastraszanie fizyczne - systematyczne uszkodzenie zdrowia dziecka, innego członka rodziny z obrażeniami fizycznymi, obrażeniami ciała.
 2. Molestowanie seksualne - zaangażowanie dziecka bez jego zgody w czynności seksualne dorosłych w celu zaspokojenia ich potrzeb seksualnych.
 3. Psychologiczne zastraszanie - upokorzenie godności dziecka, przemoc wobec osoby za pomocą zniewagi, dziecko formuje cechy psychopatologiczne.

Jak radzić sobie ze znęcaniem?

Jak powstrzymać zastraszanie - w tej aktualnej sprawie pracujący psychologowie, szefowie instytucji edukacyjnych, aby wykorzenić zastraszanie, są trudne, jeśli wszystko od samego początku zostało zaniedbane, a przemoc rozkwitła. Zapobieganie jest jedynym sposobem na pozbycie się wszystkiego w zarodku, a konsekwencje są minimalne i godne ubolewania. Bullers to często nastolatkowie z dysfunkcyjnych rodzin, więc korekta zaburzeń zachowania, praca z rodziną jest ważnym aspektem walki z zastraszaniem.

Jak rozpoznać bulling?

Jak przeciwstawić się znęcaniu? Aby to zrobić, musisz być uważny, dotyczy to również konkretnego przypadku, w którym rodzic zauważa, że ​​coś jest nie tak z jego dzieckiem i obserwacją przez nauczyciela mikroklimatu w klasie oraz ogólnego pragnienia całej kadry nauczycielskiej i administracyjnej, aby zobaczyć i obserwować życie szkoły jako całości. Pozwala to na wczesne wykrycie przypadków zastraszania, gdy środki ograniczające mogą mieć pożądany efekt i zminimalizować traumę psychologiczną. Na co zwracać uwagę zarówno rodziców, jak i nauczycieli:

 • dziecko, nastolatek w wnęce jest odepchnięty od wszystkich, nie rozmawia z nikim, ma depresję;
 • pogorszenie stanu zdrowia ucznia, częste objawy psychosomatyczne w postaci chorób układu oddechowego;
 • uczeń siedzi sam przy biurku, nikt nie chce z nim usiąść (często są to ostatnie w rzędzie biurka);
 • podczas przerw lub po lekcjach można obserwować obraz, ponieważ grupa dzieci czeka na kogoś, kto się rozgląda, a oni czują agresję z nich pochodzącą;
 • w jadalni można także podejrzewać, że coś jest nie tak, gdy jeden z uczniów ciągle kupuje jedzenie dla drugiego (często młodsi uczniowie kupują obiad dla uczniów szkół średnich);
 • rodzice mogą zauważyć, że dziecko często prosiło o pieniądze na "potrzeby" klasy, więc ważne jest, aby dowiedzieć się tego punktu od wychowawcy klasy;
 • dziecko wraca do domu w depresji, z wielką niechęcią idzie do szkoły.
как выявить буллинг

Zapobieganie bullyingowi

Zapobieganie znęcaniu się w szkole powinno opierać się na wspólnych wysiłkach nauczycieli, personelu administracyjnego i rodziców, a wtedy można mówić tylko o sukcesie. Bulling w szkole, jak walczyć - zapobieganie:

 • stworzenie warunków w szkole, które nie pozwalają na pojawienie się zastraszania;
 • jeśli wystąpił przypadek zastraszania, ważne są środki operacyjne: aby zjednać ofiarę i byka, aby zmniejszyć efekt stresu;
 • pracować z dziećmi, aby wzmocnić osobowość i ducha, ćwiczenia, aby stawić opór agresji;
 • Określanie form prześladowania, które mają miejsce w szkole;
 • omówienie problemu na poziomie zajęć, kadra nauczycielska;
 • rozmowa z oprawcami i ich rodzicami;
 • Korekta destrukcyjnego zachowania agresywnego ucznia, praca z rodziną.
последствия буллинга

Konsekwencje nękania

Bulling pozostawia niezatarty ślad na psychice wszystkich uczestników procesu. Ofiara nękania jest najbardziej dotkniętą stroną, a konsekwencje zależą od tego, jak długo trwało prześladowanie. Najczęstszymi zaburzeniami psychologicznymi są obniżenie samooceny, utrwalanie się statusu "ofiary", różne zaburzenia psychosomatyczne, powstawanie nerwic i fobii. To okropne, że wśród ofiar przemocy zastraszany jest wysoki odsetek samobójstw.

Bullers również stają w obliczu konsekwencji swoich destrukcyjnych zachowań, stają się dorosłymi, wyglądają żałośnie na siebie w przeszłości, poczucie winy i wstyd towarzyszy im przez resztę ich życia. Taki odcisk w duszy nie pozwala żyć pełnią życia, osoba często mentalnie powraca w tych chwilach i jakby mentalnie próbowała je poprawić. Ale wśród bullerowa i wielu tych, którzy łączą swoje życie z przestępczością i nadal niszczą ludzi i społeczeństwo jako całość. Odpowiedzialność za znęcanie się istnieje, a działania bulterierów są karalne, ważne jest, aby o tym pamiętać.

Jest także kategoria obserwatorów lub widzów, którzy widzą kpinę, ale przechodzą, politykę nieinterwencji kosztują drogo ofiary znęcania się, ale także pozostawiają ślad w duszy obserwatora: głos sumienia jest przytępiony, człowiek staje się nieczuły, obojętny, niezdolny do współczucia i współczucia, te uczucia są po prostu z powodu atrofii reakcji obronnych.