Pagoda Botataung jest jednym z centralnych Atrakcje w Yangon . W sumie są trzy takie pagody w mieście: Shwedagon i Sule nie mniej popularne. A nasz artykuł powie ci, jaka jest interesująca pagoda Botataung, położona w największym mieście Myanmar .

Historia pagody Botataung

W tłumaczeniu z języka birmańskiego słowo "Botataung" oznacza "tysiąc dowódców" ("bo" jest przywódcą wojskowym, "tatung" jest tysiącem). Nazwali więc pagodę po około 2000 latach temu, przetransportowano ją z Indii do Myanmaru pod opieką tysiąca wojskowych. Ale na tej "przygodzie" pagoda się nie skończyła - w 1943 r. Została prawie zniszczona przez bombowiec z amerykańskiego bombowca. W latach powojennych kościół został przebudowany według pierwotnego stylu budynku z jednym małym wyjątkiem - przeczytaj o tym później.

Architektura konstrukcji

Do tej pory cechy architektoniczne pagody Botatung są następujące. Struktura znajduje się na cylindrycznej platformie, w środku której znajduje się główna stupa płytek. Otoczony jest kilkoma małymi stupami.

Główną różnicą między pagodami Botataung i innymi podobnymi kultowymi konstrukcjami jest pustka. Pomiędzy jego zewnętrzną i wewnętrzną ścianą znajdują się puste przestrzenie, wzdłuż których można chodzić. Teraz jest małe muzeum. Początkowo pagoda była nietknięta i miała pomieścić jeden z ośmiu włosów Buddy sprowadzonych tutaj z Indii. Później, gdy pęknięcie uformowało się w konstrukcji po upadku bomby, na jego miejscu zrobiono wejście, a pagoda zamieniła się w najbardziej niezwykły zabytek historyczny, jaki widzimy dzisiaj, a dach stupy pokrywa najdoskonalszy złoty liść, zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Obfitość złota jest pierwszą rzeczą, która przyciąga wzrok odwiedzającego.

Dlaczego pagoda jest interesująca dla turystów?

Mieszkańcy Yangon Pagoda Botataung jest jedną z najbardziej czczonych świątyń. Uważa się, że tutaj wciąż tkwi kosmyk włosów samego Siddharthy Gautamy, co czyni tę świątynię miejscem pielgrzymek dla milionów buddystów z całego świata. Co do zwykłych turystów, przyjeżdżają tu, aby podziwiać niezwykłe piękno i wdzięk stupy i jej malownicze otoczenie.

Idąc wzdłuż wewnętrznej pustki pagody, bogato zdobionej złotem i lustrzaną mozaiką, można zobaczyć wiele starożytnych zabytków buddyjskich, w tym te, które były zamurowane w oryginalnym budynku. Zazwyczaj jest to różnorodność wizerunków Buddy i ofiar, złota i srebra, a także wielu miniaturowych figurek ozdobionych drogocennymi kamieniami. W pobliżu głównego relikwiarza - złotego walca z włosami proroka - znajduje się napis z napisem po angielsku "Relikwia sakralna Buddy".

Священная реликвия - волос Будды

Interesujące jest również odwiedzenie sali położonej po wschodniej stronie pagody z dużym pozłacanym Buddą. Rzeźba ta ma swoją historię: podczas panowania króla Mingdon Ming, podczas okupacji Myanmaru przez Wielką Brytanię, posąg został przetransportowany najpierw do szklanego pałacu króla Thibaut Ming z dynastii Conbaun, a następnie do Londynu. Budda powrócił do świątyni Botataung w 1951 roku, po tym jak Myanmar uzyskał niepodległość.

Będąc tutaj, koniecznie odwiedź "Pawilon Duchów", gdzie można podziwiać posągi wielu hinduskich duchów i bóstw. A kiedy opuścisz pagodę, zobaczysz duży staw, w którym pływają setki żółwi wodnych, zarówno ogromne, jak i małe. Szczególnie interesujące jest odwiedzanie dzieci tutaj. Następnie możesz udać się do mola i karmić mewy - jest ich też bardzo dużo.

Turyści zwracają uwagę, że wokół pagody panuje niezwykła cisza, mimo że w pobliżu znajduje się rynek i ruchliwa droga, a życie się gotuje. W samej pagodzie zwykle nie jest zbyt tłoczno, panuje tu atmosfera spokoju i spokoju - może na to wpływa energia tego niezwykłego miejsca.

Jak dostać się do pagody Botataung w Myanmar?

Ten punkt orientacyjny znajduje się w pobliżu rzeki Rangun, pomiędzy Chinatown i Muzeum Narodowym. Aby dostać się tutaj z centrum miasta, można albo iść, przechadzając się długą ulicą Stand do starej dzielnicy Chinatown, albo taksówką (3-5 dolarów). Pamiętaj, że wejście do pagody powinno być boso - dotyczy to jednak wszystkich buddyjskich świątyń.

Возле пагоды БотатаунгВход в пагоду Ботатаунг
Павильон духов при храме БотатаунгПагода в ночное время