Myanmar - kraj to nie tylko złoty piasek plaże . Jest tu wiele rzeczy, które mogą zaskoczyć nie tylko laika, ale także doświadczonego turystę. Główną ciekawostką Myanmar Buddyjska pagoda Shwedagon w Yangon , zwane także złotym sercem kraju. Pamiętaj, że podróż do tego punktu orientacyjnego będzie jasna i niezapomniana, a przyjemne wrażenia wystarczą na długo po wakacjach.

Trochę historii i legend

Nikt nie może powiedzieć dokładnego roku budowy pagody. Opinie zbiegają się w jednym - Shwedagon był na tej stronie od ponad dwóch tysięcy lat. Logiczne jest, że tak wielka kopuła nie została wzniesiona od razu - stupa rosła stopniowo na sznurach haczykowych, przetrwała wiele trzęsień ziemi i rekonstrukcji, stale budując rozszerzenia, zamieniając się w cały system. Niektórzy naukowcy nazywają 260 AD. e. jako datę budowy świątyni.

Legenda o fundamencie Shwedagona mówi o dwóch kupcach, którzy udali się do Indii. To tam otrzymali osiem złotych włosów z rąk samego Buddy. Zrobili cuda - ich światło było tak jasne, że niewidomi to zobaczyli, słuch wrócił do głuchych, a słabi kaleki znów stali się pełnoprawnymi ludźmi. Aby uratować relikwię, kupcy umieścili go w trumnie i w tej chwili spryskać deszcz z klejnotów i złota. W tym samym miejscu zbudował pagodę Shwedagon.

Całkiem interesujące jest przeznaczenie Placu Zwycięstwa - głównego tarasu kompleksu świątynnego. Dawni królowie i generałowie, i zwykli żołnierze modlili się tutaj o zwycięstwo przed nadchodzącymi bitwami. Z biegiem czasu ta tradycja nieco się zmieniła i wzmocniła - teraz w tym miejscu pielgrzymi i parafianie głoszą modlitwy przed jakimikolwiek staraniami.

Площадь Победы

Co to jest pagoda Shwedagon?

Przede wszystkim więc prosty filister ma do czynienia z niezrozumieniem słowa "pagoda". Jest to kultowy budynek w stylu buddyjskim, który jest świątynią i miejscem pielgrzymek religijnych. Pagoda Shwedagon to wielopoziomowa struktura, która wygląda podobnie do odwróconego szkła. Jest to najwyższa świątynia w Myanmar - na długość osiąga nieco mniej niż 100 m. Co jest charakterystyczne, wewnątrz nie ma żadnych dodatkowych struktur i pomieszczeń. To tylko gliniane wzgórze, wyłożone kamieniem, a następnie otynkowane i złocone. Z grubsza mówiąc, jest to kopiec pogrzebowy, pokryty złotą stupą. Ze względu na bogactwo ornamentów niewiele jest atrakcji, które świątynia lub sanktuarium religijne mogą konkurować z Shwedagon Pagoda. W podszewce na jej szczycie znajdowały się złote płytki i szlachetne kamienie. Melodyczne dzwonienie sprawia, że ​​złote i srebrne dzwonki zdobią iglicę.

Sam kompleks świątyni ma około 72 różnych pawilonów i małych świątyń. Nawet przy wejściu zwiedzających spotyka złotą statuę Buddy, siedzącą pod świętym drzewem Bodhi. Co zaskakujące, zbiera się tutaj niezliczone posągi Buddy, w wielu różnych stylach. Łatwo je odróżnić od płatków uh i długości palców.

Kilka dzwonów znajduje się na terenie Shwedagon Pagoda. Są położone tak nisko, że każdy może trafić je specjalnym nietoperzem. Nawiasem mówiąc, jeden z dzwonów - Maha Gandha - jest nawet lokalnym symbolem i ma swoją unikalną historię.

Pagoda Shwedagon jako religijna świątynia Myanmaru

Według legendy, ta świątynia buddyjska zatrzymuje w sobie relikwie czterech Buddów. Mianowicie, personel Buddy Kakusandhi, filtr wody Buddy z Conagamana, część tuniki Kassapy i osiem włosów Buddy Gautamy. Na rogach oktagonalnej podstawy stupy umieszczone są ołtarze, a każdy symbolizuje określony dzień tygodnia. Istnieje legenda, że ​​jeśli złożysz ofiarę swojemu "własnemu" ołtarzowi, spełni się życzenie. Zabawny jest fakt, że jest ich ośmiu. Tak, tak, w Myanmar, tyle dni w tygodniu. Ale w rzeczywistości wszystko jest dość proste - środowisko jest podzielone przed i po obiedzie.

Na terenie Shwedagon Pagoda w Rangunie zabrania się chodzić w butach, ponieważ to miejsce jest święte. Uważa się, że sam Buddha chodził boso po tej ziemi. Ponadto stupa może być przesuwana tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Jak się tam dostać?

Dostań się do pagody Shwedagon w Yangon Najwygodniejszym sposobem jest taksówka. Nawiasem mówiąc, taksówkarze w Myanmar są przedsiębiorczy, a negocjowanie z nimi nigdy nie będzie zbyteczne. W pobliżu kompleksu świątynnego znajdują się także dwa autobusy Shwedagon Pagoda North Gate Bus i Shwedagon Pagoda East Gate Bus Stop, do których można dotrzeć transport publiczny . Niedaleko pagody Shwedagon jest kolejną ważną wizytówką miasta - Pagoda Maha Visalia .

Вид на Шведагон сверхуВход в пагодуЗолотая ступа
Место для молитвНефритовый Будда в одном из храмовОдин из небольших храмов
Комплекс маленьких пагодАлтарь с днем неделиПагода Шведагон ночью