Znajomość typu ciała jest bardzo ważna. Pozwoli ci to nie tylko wybrać odpowiednią dietę, znaleźć dobrze dopasowane ubrania, ale także lepiej zrozumieć cechy Twojej struktury. Tylko dzięki takiej wiedzy możesz z powodzeniem podkreślić mocne strony i ukryć słabości, tworząc idealny obraz.

Rodzaje ciał Krechmerów

Klasyfikacja, która obejmuje trzy typy ciała, podkreślona przez naukowca E. Kretschmera, zyskała dużą popularność. Jego zdaniem trzy typy ciała są następujące:

  1. Typ Pyknic . To tak zwane krępe ciało o umiarkowanych barkach i tendencji do gromadzenia tłuszczu w jamie brzusznej. Takim osobom przypisuje się temperament cyklotymiczny: osoba taka jest otwarta na komunikację, jest prosta i naturalna, czasem skłonna do nadmiernej aktywności.
  2. Typ asteniczny . Jest to wydłużona sylwetka: cienka, wysoka postać, wąskie ramiona i klatka piersiowa, słabo rozwinięte mięśnie. Takim ludziom przypisuje się temperament shizotymiczny: ci ludzie biorą wszystko do serca, są zamknięci w sobie, sprzeczni i romantyczni.
  3. Typ sportowy . To są ludzie-bohaterowie. Są wysokie, z rozwiniętymi mięśniami, długimi ramionami i nogami, szerokimi ramionami, dużymi rysami twarzy. Charakteryzują się epileptoidalnym temperamentem: są energiczne, lekkomyślne i zdeterminowane, by wyznaczyć i osiągnąć cel.

Te typy ciała opisują mężczyzn, a nie kobiety. Co ciekawe, jest to jedna z nielicznych klasyfikacji łączących fizyczne dane z temperamentem i charakterem.

Jakie typy ciała są według W. Sheldmana?

Najpopularniejsza klasyfikacja dzieli ludzi na endomorfy, mezomorfy i ektomorfy. Ogólnie rzecz biorąc, ta klasyfikacja powtarza wiele podobnych, ale jest bardziej odpowiednia dla kobiet. Ta klasyfikacja pozwoli zalecić niezbędne obciążenie sportowe.

  1. Ektopomorficzny typ ciała . Są to wysokie, kruche osoby o cienkich kościach i nierozwiniętych mięśniach. Większość najlepszych modeli ma dokładnie ten typ figury - z łatwością pozwala im zachować kształt przez długi czas. Jednak dla takich osób bardzo trudno jest rozwinąć mięśnie. Ich nadgarstek w kręgu jest zawsze nie większy niż 16 cm (dla kobiet). Dla tych osób nie ma potrzeby treningu aerobowego - muszą ćwiczyć z ciężarkami, aby uzyskać masę mięśniową. Konieczne jest zwiększenie obciążenia nie kosztem powtórzeń, ale kosztem zwiększenia wagi. Zalecane szkolenie w szybkim tempie.
  2. Mezomorficzny (normostenichesky) typ ciała . Są to przeciętni ludzie. Są średniej wysokości, nie cienkie i nie pełne. Często mają atletyczną sylwetkę. To na nich szyte są standardowe ubrania. Nie są zbyt skłonni do nadwagi, ale mogą się lepiej z wiekiem. Ich nadgarstek wynosi od 16 do 18,5 cm (dla kobiet). Dla takich osób ważna jest regularna zmiana programu szkolenia - raz na 1-2 miesiące. Tylko w tym przypadku ich ciało będzie kontynuować pomyślny rozwój. W pierwszych miesiącach treningów zaleca się trenowanie wszystkich grup mięśniowych i dopiero po tym przenieść do obciążenia tylko 2-3 grupy mięśni na trening.
  3. Rodzaje ciał Krechmerów
  4. Endomorficzny typ ciała . Są to ludzie o szerokich kościach z nierozwiniętymi mięśniami. Ich ciało jest miękkie i obszerne, zwykle nie są w stanie poradzić sobie z nadwagą, raczej pełną. Z łatwością zyskują masę mięśniową, jeśli regularnie uprawiają sport. Obwód nadgarstka - ponad 18,5 cm (dla kobiet). Dla takich osób bardzo ważne jest, aby ciało jak najwięcej ćwiczeń aerobowych, które pozwala przyspieszyć metabolizm i aktywniej rozwijać obszary tkanki tłuszczowej.

Jeśli regularnie uprawiasz sport, to niezależnie od tego, do jakiego typu postaci nie należysz, zawsze będziesz wyglądać świetnie!