Każda osoba ma słabe miejsce, a taki "pedał kontroli" szuka swojego zdzieracza korzyści. Szantaż to prawdziwy terror psychologiczny, dla którego prawo przewiduje prawdziwą karę. Ale nawet przy całej ochronie obywateli przez prawo, każdy może stać się ofiarą tego, ponieważ w Internecie szantażyści i hakerzy działają bardzo umiejętnie.

Czym jest szantaż?

Szantaż jest przestępstwem kryminalnym związanym z groźbą ujawnienia kompromitujących faktów (informacji, zdjęć, wideo, dźwięku) w celu zarobienia pieniędzy lub uzyskania pożądanych usług, koncesji. Szantaż jest świetnym sposobem na manipulowanie ludźmi, a każdy z nas może stać się ofiarą szantażysty.

Psychologia szantażu

Aby być dobrze przygotowanym na spotkanie z oszustwami i wiedzieć, co zrobić z szantażem, musisz najpierw zrozumieć psychologię tego zjawiska. Władza nad ofiarą! Jest to cały efekt wymuszeń, więc groźba szantażu jest główną dźwignią nacisku, która pozwala doprowadzić ofiarę do kąta i podporządkować, zmuszając go do wykonywania rozkazów dla własnej korzyści. Zasadniczo szantażyści nie zatrzymują się, dostają to, czego chcą, i nadal gnębią osobę, żądają zaspokojenia swoich pragnień i wzbogacają się na jego koszt i dalej.

Emocjonalny szantaż

Jedną z form domowej manipulacji jest energovampirizm i emocjonalny szantaż, który sprowadza się do jednego - aby uzyskać to, co chcesz w dowolny sposób. Większość rodzin ma takich krewnych. Z ich ust lecą groźby, wyrzuty, dążąc do jednego celu. I prawie każdy z nich nadaje się do takich "perswazji", nie podejrzewając, że sami podnoszą się do rangi ofiary szantażu.

Istnieją trzy rodzaje emocjonalnych oprawców:

 1. "Tyran" wymaga bezwarunkowego posłuszeństwa. Działa ciężko, dążąc do celu, uparty, energiczny, nie dając ofierze szansy na odmowę. Ostre traktowanie zagrożeń: "Po prostu nie rób tego ..." lub "Ostrzegam cię po raz ostatni ...", doprowadzaj ofiarę do stanu emocjonalnej depresji i depresji.
 2. "Cierpiący" . Ten rodzaj szantażystów jest dokładnym przeciwieństwem pierwszego. Dopuszczalne słabości, bolesność, depresyjność sprawiają, że nie opiekują się nimi krewni. Często ponure wypowiedzi kończą się stwierdzeniami o poważnej chorobie lub pragnieniu śmierci, planowanym samobójstwie lub frazie "nikt mnie nie kocha, nie rozumie, wszyscy nie dbają o mnie", aby spełnić wymagania wampir energii .
 3. "Winny bez winy". Takimi szantażystami są subtelni psychologowie, którzy mogą wpoić swojej ofierze pomysł jakiejś winy lub poczucia obowiązku wobec nich. "Winni" praktycznie wpadają w taką niewolę i uważają, że każdy postępuje słusznie, oddając się kaprysom szantażysty.

Seksualny szantaż

Seksualny szantaż może również wystąpić w relacjach międzyludzkich, ale dzieli się na kilka typów:

 1. Szantaż w związku . Jest temperamentem, nie jest bardzo. W wyniku odmienności temperamentów, prędzej czy później powstanie ultimatum: "nie z tobą, ale z innym". W takiej sytuacji relacje są zwykle skazane na niepowodzenie, ponieważ pod stałą presją intymna intymność doprowadzi jedynie do irytacji i obrzydzenia.
 2. Wymuszony seks pod presją . Jest to typowy scenariusz większości relacji, związany z serwisami randkowymi lub na imprezach. Z reguły szantażystami w takiej sytuacji są mężczyźni, domagający się bliskości od kobiet, a ci drudzy mogą się zgodzić bez większego pożądania z obawy przed brakiem obiecującego pana młodego. Jednak nie zapominaj, że wielu mężczyzn może grać tylko szantaż, sprawdzając w ten sposób damę, którą lubisz, jeśli chodzi o dostępność.
 3. Przymuszanie do intymności lub świadczenia jakiejś usługi lub jako zapłata za ukrywanie kompromitujących materiałów . Jest to najbardziej haniebny rodzaj seksualnego szantażu związanego z przemocą.

Oznaki szantażu

Najważniejszą bronią szantażysty są informacje poparte dowodami. Może to być zdjęcie szczere, kompromitujące nagranie dźwiękowe lub wideo. W relacjach osobistych szantażysta może grać na uczucia do niego, na przykład grożąc samobójstwem, rozpad , moralne cierpienie. Często ofiara nie zawsze zdaje sobie sprawę z zależności od szantażystki. Można to określić za pomocą następujących aspektów:

 • szukał pretekstu do swoich działań przeciwko szantażyście;
 • robienie rzeczy, by zadowolić kogoś innego;
 • niekwestionowana giętkość;
 • sprawowanie czynów wbrew woli, za zaprzestanie cierpienia bliskiej osoby;
 • bezwzględne i całkowite podporządkowanie.

Co zrobić, jeśli jesteś szantażowany?

Szantaż i wymuszenie są bowiem zbrodnią z jednym motywem - wymogiem odkupienia. Warto od razu zauważyć, że w przeważającej części ani hultownicy, ani krajowi "terroryści" przestają uzyskiwać to, czego chcą, i nadal wykorzystują swoją władzę nad ofiarą w imię zadowolenia. własne ambicje . Dlatego konieczne jest, aby wiedzieć, co robić, gdy szantażujesz i jak zachowywać się wobec oprawcy.

szantaż

Jak zachować się z szantażystą?

 1. Nie panikuj w ogóle. Powinieneś wziąć się w garść i myśleć trzeźwo.
 2. Nie bierz pod uwagę tego, co mówi szantażysta, ponieważ jego głównym celem jest zastraszenie i przejęcie kontroli nad wszystkim. Zachowuj się spokojnie, ponieważ takie zachowanie nie oczekuje od ciebie oszusta.
 3. Nie próbuj negocjować z szantażem i nie dawaj mu tego, o co prosi. W tej sytuacji najlepiej jest poświęcić czas, aby funkcjonariusze organów ścigania mogli rozwiązać tę kwestię.
 4. Jeśli szantażują Cię informacje, najlepiej powiedzieć krewnym o swoich "grzechach". Więc przedstawisz informacje takie, jakie są, bez upiększeń i szantażu, że nie będziesz miał nic.

Jak pozbyć się szantażysty?

Główną obroną przed szantażem jest całkowite lekceważenie szantażystki. Jeśli nie zareagujesz na groźby, wtedy wymuszenie będzie bardziej prawdopodobne, ponieważ celem szantażysty nie jest pójście na kompromis, ale na zysk. Nie należy zapominać, że najlepszą obroną jest atak, to znaczy oskarżenie, a kara za szantaż przewiduje prawdziwe i poważne wyroki w kilku artykułach, w zależności od powagi przestępstwa. Zastanów się nad odpowiedzialnością za szantaż na przykładzie praw Federacji Rosyjskiej:

 • Art. 163 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej - wymuszenia, do 15 lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości do 250 tysięcy rubli;
 • Art. 138 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej - naruszenie tajemnicy korespondencji podlega karze grzywny w wysokości do 80 tysięcy rubli;
 • Art. 137 Kodeksu karnego - naruszenie prywatności. Kara do 2 lat więzienia i grzywna w wysokości do 250 tysięcy rubli.

Jak udowodnić szantaż?

Oszustwo i szantaż to dwie koncepcje, które idą w parze z kodeksem karnym, a podstawa dowodowa ma wiele niuansów. Jak udowodnić fakt szantażu:

 1. Spróbuj zrobić zrzuty ekranu korespondencja lub nagrywanie rozmowy z szantażystą.
 2. Kiedy atakujący ogłasza swoje żądania, spróbuj opóźnić transfer pieniędzy lub tego, co wymaga oszust. W każdym razie nie idźcie w ślad oszustem bez siatki bezpieczeństwa ze strony śledztwa, w przeciwnym razie fakt szantażu będzie prawie niemożliwy do udowodnienia.
 3. Następnie powinieneś skontaktować się z organami ścigania z dokładnym oświadczeniem i dostarczeniem wszystkich dostępnych dowodów na szantaż i inne przestępstwa.
 4. Po rozpoczęciu sprawy karnej należy przestrzegać wszystkich wymogów policji. Możliwe, że dochodzi do sprzętu szpiegowskiego (podsłuch, strzelanie w ukryciu) i etykietowanych banknotów.
 5. Kiedy ma się do czynienia z szantażystą, zachowuj się naturalnie, aby "ryba nie odstąpiła od sprawiedliwości", podejrzewając, że coś jest nie tak.
 6. Po zakończeniu dochodzenia i uzyskaniu wszystkich niezbędnych dowodów możesz mieć pewność, że oszust otrzyma prawdziwe zdanie za doskonały szantaż.
emocjonalny szantaż

Filmy o szantażu

Jednym z najbardziej aktualnych gatunków w kinie są filmy i seriale o wyłudzeniach:

 1. "Dość małe kłamcy . " Akcja tej serii jest związana z czterema dziewczynami, które rok po śmierci swojej wspólnej przyjaciółki Alison zaczynają szantażować nieznane. W rękach szantażystki jest wiele ich sekretów i tajemnic, nawet tych znanych tylko zmarłemu.
 2. "Wróg państwa". Kiedy nieświadomie stajesz się właścicielem dowodów potępiających wysokiego rangą urzędnika, nie jest już jasne, kto w tym przypadku jest idealną ofiarą szantażu, ponieważ prawdziwe polowanie zaczyna się dla ciebie.
 3. "Piękno i bestia". Czy jesteś gotowy, aby pozostać w areszcie w zamku potwora, aby uratować życie twojego ojca? Poważny krok, który całkowicie zmieni los pięknej Belle.