W Ziemi Świętej Izrael ukryte w nowoczesnym mieście Beit She'an, zbudowane na miejscu starożytnej osady, której historia liczy 4 tysiące lat. Przez te lata doświadczył on czasu dobrobytu i władzy, upadku i pustki, wielkich strat i bitew, z których jedna została na zawsze utracona. Trzęsienie ziemi w 749 prawie całkowicie zniszczyło wszystkie budynki i budowle, zmuszając miasto do milczenia i uspokojenia przez wieki.

Trochę historii starożytnego miasta

W miejscu miasta Beit Shean, które w języku greckim oznacza "Miasto Słońca", stało starożytne miasto Scythopolis, które jest jednym z najstarszych w Izraelu. Udane położenie na skrzyżowaniu głównych dróg handlowych, duża ilość wody i dostępność żyznej ziemi sprawiły, że Scythopolis jest silnym i silnym miastem.

Pierwsza wzmianka o osadzie miejscowej została znaleziona na egipskich papirusach i pochodzi z XIX wieku. BC Dzięki wykopaliskom, które rozpoczęły się w XX wieku. i do dziś (i wykopali tylko 10% miasta) odkryto około 20 warstw kulturowych, poczynając od starożytnego Egiptu. Znaleziska opowiadają wyjątkową i bogatą historię tego zapomnianego miejsca dawnej osady. Dla porównania: starożytne miasto zamieszkiwało około 40 tysięcy osób, w nowoczesnym Beit She'an - tylko 17 tysięcy mieszkańców.

Co zobaczymy w starożytnym mieście?

Najważniejszym i zunifikowanym zabytkiem Beit She'an jest wykopalisk starożytnej cywilizacji, w której archeolodzy odkryli pięknie zachowane przedmioty, dzięki którym każdy może chodzić i robić zdjęcia:

 1. Rzymski amfiteatr (2 w.) - pomieściło około 7 tysięcy widzów. Pierwsze 14 rzędów, wykonanych z marmuru i doskonale zachowanych do dziś, przeznaczone były dla elity. Kolejne serie - od bazaltu - dla zwykłych ludzi, zostały zniszczone, ale częściowo odnowione w czasach współczesnych. W całym teatrze można zobaczyć niszę i groove - były rzeźby i płaskorzeźby.
 2. ТеатрСохранившиеся колонны театра
 3. Centralna ulica Palladiusza (600 rne) - po obu stronach są kolumny, a lewa i prawa - w różnych stylach, co nie było typowe dla czasów rzymskich. Ulica, wyłożona kamiennymi płytami, ma 150 metrów długości i rozciąga się od teatru na wzgórze.
 4. Улицы древнего города с колоннами
 5. Ulica handlowa Silvanus z 20 kolumnami jest głównym miejscem handlu. Tutaj znajdują się wykopaliska lokalnych sklepów, sklepów handlowych i wizyt przemysłowych.
 6. Między dwiema ulicami znajduje się centralny plac miasta (V wne), który został ozdobiony ogromną liczbą mozaikowych wizerunków zwierząt i inskrypcji w języku greckim. To, co widzimy, to nowoczesny zamiennik, oryginalne mozaiki przechowywane są w muzeum Izraela.
 7. Мозаика напольнаяМозаичные тексты
 8. Na końcu ulicy Palladius - ruiny rzymskiej świątyni (II wne), zniszczone po trzęsieniu ziemi. Do świątyni, wykonanej w stylu klasycystycznym, prowadzili schody, a na kolumnach było wiele inskrypcji. Wysokość konstrukcji wynosi 15 m.
 9. Остатки колонн после землетрясения
 10. Fontanna miejska Nymphion (II wne), w centrum której stała ściana na podwyższeniu. Woda z fontanny wpadła do basenów.
 11. Sztuczne wzgórze o wysokości 80 m, które bez problemu można wspiąć się po utwardzonej drodze. Z jego wysokości otwiera się przepiękny widok na starożytne miasto i dolinę rzek Harod i Jordan. Szczególnie imponujący jest widok na wiosnę, kiedy wszystko wokół budzi się i kwitnie. Na szczycie wzgórza znajduje się prawie nieistniejąca świątynia Zeusa, a także pozostałości domów.
 12. Искусственный холмНа вершине холма
 13. Kompleks łaźni z 8 sal (4 in. AD), o powierzchni 900 m kw. I jednocześnie może pomieścić 1500 osób.
 14. Бани
 15. Publiczna toaleta to niezwykłe miejsce dla 50 osób, zważywszy, że nie było wcześniej podziału na kobiety i mężczyznę. Ciekawe, że to tutaj rozwiązano ważne kwestie, podpisano umowy i tak dalej.
Общественный туалет

Koszt jednodniowej wycieczki z wizytą do starożytnego miasta Beit She'an - od 28 $ za osobę dorosłą i od 11 USD za dzieci. Cena obejmuje transfer, wycieczkę do starożytnego miasta i przewodnika.

Jeśli sam dostaniesz się do wykopalisk, kiedy wejdziesz do miasta, uważnie poszukaj małego brązowego wskaźnika. Tryb działania muzeum na wolnym powietrzu: okres od kwietnia do września od 08:00 do 17:00, od października do marca - od 08:00 do 16:00. Koszt przyjęcia: dla osoby dorosłej - 8 USD, dla dzieci - 4 USD.

Od 2008 roku każdy może zwiedzać starożytne wykopaliska w nocy dzięki unikalnemu programowi laserowemu. Obrazy z towarzyszeniem dźwięku są wyświetlane na pozostałościach starożytnego miasta. Krótki film, podczas którego nie wolno fotografować, daje zrozumienie sposobu życia i sposobu życia mieszkańców tamtych czasów. Po zakończeniu filmu przewodnicy zaproponują nocną wycieczkę do ruin, czas wycieczki: poniedziałek, środa, czwartek od 20:30 do 22:45, sobota - od 21:00 do 22:45. Koszt dla osoby dorosłej wynosi 11 USD, dla dziecka 30 USD.

Ночное шоу в древнем городе

Gdzie się zatrzymać?

W małym nowoczesnym miasteczku Beit She'an nie ma wiele miejsc na spędzenie nocy. Na przykład Gilad's View Hotel , położony przy Ben Gurion Street 1, oferuje gościom apartamenty dla dwojga w cenie od 100 USD za noc.

Gdzie zjeść?

Miasto ma ogromny wybór kawiarni, restauracji, pizzerii z dużym asortymentem potraw. Jest też McDonald's. Tak więc jedzenie można znaleźć według własnego uznania i portfela.

Jak się tam dostać?

Miasto Beit She'an znajduje się w północnej dzielnicy Izrael , w dolinie Jordanu, około 20 km na południe od Jeziora Tyberiadzkiego.

Jeśli zamierzasz sam dostać się do starożytnego miasta, skoncentruj się na następujących drogach:

 • №71 - od zachodniego miasta Afula (około 25 km);
 • №90 - od południa Jerozolima i północne miasta kraju.