Pytanie o to, jak traktować swoje dziecko, dla rodziców, jest bardzo ważne. Dlatego wykazują duże zainteresowanie lekami przepisywanymi przez pediatrę. W niektórych przypadkach odsetek ten sprowadza się nawet do sporów z lekarzem dziecka, dotyczących konieczności przepisania konkretnego leku. Ogólnie rzecz biorąc, takie podejście rodziców może być spowodowane przez z góry przyjęte podejście do antybiotyków.

Wybór odpowiedniej metody leczenia i odpowiednich leków jest bardzo poważnym i odpowiedzialnym procesem. Pediatra, przed przypisaniem jakiegokolwiek leku (szczególnie jeśli jest to antybiotyk), analizuje szereg czynników związanych ze stanem zdrowia dziecka i tolerancją leku dla niego. Pomimo niechęci rodziców do stosowania silnych narkotyków, lekarze czasami muszą je wyznaczać, aby uniknąć pogorszenia stanu zdrowia dziecka. W tym artykule rozważymy antybiotyk dla dzieci, taki jak azytromycyna.

Azytromycyna jest najpowszechniej stosowanym lekiem związanym z grupą makrolidową. Ma działanie bakteriobójcze, jest przepisywany w przypadku stanu zapalnego. Do tego leku należą wrażliwe patogeny, takie jak bakterie Gram-ujemne, różne paciorkowce i niektóre mikroorganizmy beztlenowe. Azytromycyna nie wpływa na bakterie Gram-dodatnie, ponieważ są oporne na erytromycynę.

Czy jest możliwe podanie dzieciom azytromycyny?

Długotrwałe doświadczenie w stosowaniu tego leku pokazuje, że azytromycyna jest doskonale tolerowana nawet przez dzieci w wieku do jednego roku. A co najważniejsze, jest bezpieczny i skuteczny w leczeniu. Azytromycyna ma kilka form uwalniania: suchą mieszaninę, kapsułki i tabletki. Sucha mieszanka azytromycyny jest przeznaczona do przygotowania syropu dla dzieci. Aby przygotować syrop z azytromycyną dla swojego dziecka, potrząśnij butelką suchą mieszanką i dodaj do niej 12 ml wody destylowanej. Gdy dziecko wypije syrop, należy podać mu kilka łyków herbaty lub innego płynu, aby zmyć pozostały syrop w ustach.

Kiedy przepisują azytromycynę?

Azytromycyna jest przepisywana głównie na choroby zakaźne i zapalne wywołane przez bakterie wrażliwe na azytromycynę. Choroby te obejmują: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, infekcje skóry i tkanek miękkich, zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie migdałków, zapalenie gardła, zapalenie cewki moczowej i boreliozę. Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma zapalenie płuc, pediatrzy natychmiast przepisują antybiotyki, nawet przed badaniem rentgenowskim. Ponieważ, jeśli nie rozpoczniesz szybkiego leczenia tej choroby, konsekwencje mogą być smutne. Antybiotyki w tym przypadku są wybrane na podstawie objawów, obrazu klinicznego i domniemanego patogenu. A przy założeniu czynnika sprawczego choroby bierze się pod uwagę wiek dziecka. Jeśli jest on od 1 do 6 miesięcy, najprawdopodobniej przyczyną zapalenia płuc jest Staphylococcus aureus, a u dzieci w wieku od 1 do 6 lat, w większości przypadków przyczyną tej choroby jest Streptococcus pneumoniae. dawkowanie azytromycyny dla dzieci Oba są skutecznie niszczone przez azytromycynę.

Dawkowanie azytromycyny dla dzieci

Jeśli chodzi o konieczność przyjmowania tego leku i jak podawać dzieciom azytromycynę, najlepiej skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Dawki i postać azytromycyny pod wieloma względami zależą od rodzaju choroby i wieku dziecka. Tak więc, na przykład, w leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych, w pierwszym dniu leczenia, przepisuje się jednorazowo 500 mg (dwie kapsułki) tego leku. Od drugiego do piątego dnia leczenia dzieciom zaleca się dawkę 250 mg azytromycyny dziennie. Średnio przebieg leczenia tym antybiotykiem wynosi od 3 do 5 dni.