Nawet jednopokojowe mieszkanie można wizualnie podzielić na obszary rekreacji, pracy i jedzenia. W tym celu projektanci stosują różne techniki: rozdzielanie za pomocą światła, materiałów wykończeniowych, a nawet całkowicie pełnoprawnych ścianki z płyt gipsowo-kartonowych lub poprzez półki na książki. W tym artykule przyjrzymy się jak rozmieścić meble w mieszkaniu tak funkcjonalne, jak to możliwe, a jednocześnie podzielić całą przestrzeń na oddzielne strefy.

Racjonalny układ mebli w mieszkaniu

Istnieje kilka podstawowych technik aranżacji mebli i innych elementów w pomieszczeniach. Wybieramy właściwy w zależności od wielkości Twojego mieszkania i jego stylu. Niektórzy ludzie wolą korzystać z pokoju jednoosobowego jako pokoju dziennego, inni nie akceptują często przyjaciół i mogą sobie pozwolić na duże łóżko w centrum mieszkania.

  1. Symetryczny układ mebli nazywany jest również klasycznym. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli twój pokój ma prawidłowy prostokątny kształt. Wybierasz warunkowo oś symetrii i układasz wszystkie meble w pary względem samej osi. Jako oś możesz wybrać środek mieszkania wzdłuż dłuższego boku. Jeśli pokój ma kształt kwadratu, możesz przyjąć jedną z jego przekątnych jako oś. Środkiem kompozycji i jej akcentem może być duża sofa lub dywan w pokoju. W aranżacji mebli w jednopokojowym mieszkaniu, nie ostatnią rolę odgrywają sparowane obrazy lub kinkiety, lampy podłogowe, czasem są to krzesła lub tafty.
  2. Jeśli mieszkanie ma nieregularny kształt, lepiej dać pierwszeństwo asymetrii. Jest to również doskonałe rozwiązanie do aranżacji mebli w studiu, ponieważ oznacza to wyraźny podział na obszary funkcjonalne. Zasada pozostaje ta sama: wybierz oddzielną część pomieszczenia dla każdej strefy i ułóż ją, wybierając środek symetrii. Możesz na przykład oddzielić miejsce pod łóżkiem od półek i ustawić kuchnię w przeciwległym rogu i postawić na niej mały stolik i krzesła.
  3. Jedną z opcji umieszczania mebli w mieszkaniu może być użycie kilku poziomów i kombinacji przedmiotów o różnych rozmiarach. Co to znaczy? Masz jeden duży mebel i wyrównujesz go z niewielką grupą mebli. Na przykład na jednej ścianie umieścić dużą sofę, a obok lampę podłogową z otomaną lub wazonem podłogowym.

Rozmieszczenie mebli w apartamencie typu studio

Osobno zastanawiamy się nad tą opcją, ponieważ dzisiaj prawie wszystkie nowe budynki mają dokładnie ten typ mieszkań. Ważne jest, aby używać każdego centymetra tak racjonalnie, jak to tylko możliwe. Dlatego najczęściej projektanci oferują jedną ze ścian do pełnego wykorzystania w systemie coupe szafek. W tej części stojaki mogą być otwarte. Wygoda jest taka, że ​​takie projekty mogą być bardzo pojemne ze względu na wysokość aż do sufitu i całkowicie niewidoczne, jeśli używasz jasnych odcieni i lustrzanych powierzchni.

Czasami trudno jest urządzić meble w mieszkaniu, ponieważ wymiary pomieszczenia są niewielkie, a konieczne jest pomieszczenie miejsca do spania z miejscem do pracy i pomieszczeniem do przyjmowania gości. W takiej sytuacji jest to bardzo wygodne w użyciu transformator meblowy . Może to być składane łóżko, które w zwykłym czasie wygląda jak szafa. Następnie można bezpiecznie umieścić także małą sofę przy przeciwległej ścianie i małym stoliku.

Inną doskonałą metodą aranżacji mebli w jednopokojowym mieszkaniu jest wykorzystanie przestrzeni nad kanapą lub fotelami do małych poziomych obudów. Zwykle nie są one zbyt głębokie i dlatego nie wydają się kłopotliwe, ale doskonale nadają się do wielu niezbędnych rzeczy.

Układ mebli w jednopokojowym mieszkaniu1Układ mebli w jednopokojowym mieszkaniu2Układ mebli w mieszkaniu jednopokojowym3
Układ mebli w jednopokojowym mieszkaniu4Układ mebli w jednopokojowym mieszkaniu5Układ mebli w jednopokojowym mieszkaniu6
Układ mebli w jednopokojowym mieszkaniu7Układ mebli w jednopokojowym mieszkaniu8Układ mebli w jednopokojowym mieszkaniu9