Dzielnica arabska w Singapurze (Kampong Glam) to muzułmańskie centrum miasta, położone na wschód od centrum kolonialnego. Kiedyś Kampong Glam było wioską rybacką - w rzeczywistości samo słowo "kampung" w języku malajskim oznacza "wieś", "wioska", a "gelam" to drzewo, którego kora służyła dla łodzi konopachnojowych. Jednak nawet na początku XIX wieku miejsce to było intensywnie budowane - tutaj zaczęła się osiedlać lokalna arystokracja. Oczywiście, tutaj znajdowała się rezydencja sułtana.

Kwartał stał się jednym z pierwszych dobrze zorganizowanych etnicznych obszarów państwa, wraz z Chiński i Indian Quarters . Szybko się tu utworzyła społeczność arabska, która pozostała najliczniejsza, pomimo faktu, że tu osiadły i imigranci z Chin i Indii. Więc w kwartale i dostałem nazwę "arabski". Jednak obecnie jest to jedna z najmniejszych części miasta.

Dzielnica Arabska dzisiaj

Dziś dzielnica arabska, podobnie jak dwieście lat temu, jest dzielnicą handlową. W ludziach otrzymała nazwę "dzielnicy włókienniczej" dzięki dosłownemu zalewaniu różnych sklepów i jednej z największych rynki w Singapurze , gdzie handlowcy oferują swoim gościom tkaniny, dywany, akcesoria i odzież; można tu kupić i drogocenne, półszlachetne kamienie, nakrycia głowy, arabskie olejki eteryczne i perfumy, gotowane na ich bazie. Dodatkowo, w niektórych sklepach możesz stworzyć własny smak - naturalnie, za pomocą konsultanta. Najwyższej jakości indonezyjski batik można kupić w jednym z najstarszych sklepów - Basharahil House of Batik. Ulica Haji Lane - centrum wzornictwa młodzieżowego w Singapurze, jest wiele salonów młodych lokalnych projektantów.

Prawie wszystkie budynki tutaj są dwu- lub trzykondygnacyjne; na parterze znajdują się sklepy, małe kawiarnie i restauracje, w których można zjeść smaczną i niedrogą przekąskę . Kwartał został odrestaurowany, wiele domów ma graffiti, więc będziesz się dobrze spacerował powoli po ulicach. A potem możesz iść na zakupy. Przy okazji, sklepy i restauracje w piątek można zamknąć - w tym dniu muzułmanie chodzą do meczetów i spędzają czas w modlitwach.

Główne atrakcje dzielnicy

Główną atrakcją Kampong Glam jest meczet sułtana lub meczet sułtana Husseina, nazwany na cześć pierwszego sułtana Singapuru. Został wzniesiony w 1928 r. Na miejscu starego meczetu, który stał tu przez około 100 lat i ulegał rozkładowi. Piwnica masywnej złotej kopuły meczetu składa się z dna szklanych butelek, na pamiątkę faktu, że w celu zebrania funduszy na budowę meczetu muzułmanie z miasta przekazali butelki. Jedną z głównych cech meczetu jest wspaniały dywan na podłodze - prezent od księcia Arabii Saudyjskiej. Meczet działa.

Meczet Hajj Fatima wyróżnia się połączeniem arabskiej i europejskiej architektury; Został zbudowany w 1846 roku przez architekta Johna Thornbull Thomson. W lipcu 1973 r. Meczet został ogłoszony pomnikiem narodowym. Nazwa pochodzi od miejscowej arystokraty, która dała jej miejsce na budowę meczetu po tym, jak jej dom dwukrotnie rozpalił ogień. Jej grób, a także grób jej córki i zięcia, znajduje się u podstawy konstrukcji. Meczet znany jest ze swojego "spadającego minaretu" - architekt Thomson zwariował na punkcie Wieży w Pizie i zaprojektował minaret podobny do tego włoskiego symbolu. Wizyta w meczecie za darmo.

Meczet Malabar jest jedynym meczetem Malabar w Singapurze. Jego budowa trwała od 1956 do 1962; czas trwania budowy wiąże się z brakiem funduszy - na pewien czas został zawieszony, ale dzięki dotacjom, a nie tylko muzułmanom, został ostatecznie doprowadzony do końca. Meczet jest aktywny, w piątek iw święta religijne gromadzą się tu wierzący. Wewnątrz znajduje się pomieszczenie do nauki Koranu, sala imamów, sala przygotowywania posiłków, pokoje dla zwiedzających i główna sala modlitewna, otoczona z trzech stron dwukondygnacyjnymi otwartymi galeriami.

Centrum Dziedzictwa Kulturowego Ludu Malajskiego znajdowało się w dawnym pałacu sułtana-istane, należącym do ostatniego sułtana w Singapurze - Ali Iskander Saah. Nawet po kolonizacji Singapuru przez Wielką Brytanię rodzina byłego sułtana nadal mieszkała w pałacu Kampong Glam - zgodnie z podpisaną umową, a nawet po jej zniesieniu w 1897 roku. Spadkobiercy sułtana opuścili miasto dopiero w 1999 r. (Za utratę pałacu otrzymali odszkodowanie pieniężne), ale do tego czasu budynek był prawie w ruinie. Został zrekonstruowany w 2004 roku, obecnie jest to muzeum otwarte dla zwiedzających. Architektem pałacu jest podobno J. Colman. Terytorium nadal prowadzi klub sportowy "Kota Raja Club", założony przez jednego z potomków ostatniego sułtana.

Kolejną atrakcją jest szkoła Al-Sagof . To pierwsza szkoła dla dziewcząt i pierwsza muzułmańska szkoła w mieście; został zbudowany w 1912 r. przez kupca filantropa Al-Saghof i nazwany na jego cześć.

Jedzenie

W Kampong Glam jest masa kawiarni i restauracji, oferujących odwiedzającym szeroką gamę potraw. Konieczne jest wypróbowanie Marbaka - arabskiego tortu o kwadratowym kształcie, którego nadzienie może być bardzo różnorodne - od mięsa do słodyczy. I oczywiście można tu spróbować kawy po arabsku, te-tarik - herbata z mlekiem, a także hummus, rendang (mięso z przyprawami), ikan bakar (smażona ryba na otwartym ogniu), sajor lode (mieszanka warzyw w sosie kokosowym ) i różnych kebabów.

Jak dostać się do Kampong Glam?

Na metro musisz dostać się na stację Bugis, a następnie przejść trochę - na ulicę Lane lub do meczetu Sułtana.

мечеть Малабармечеть Хаджа Фатимамечеть султана Хусейна
улицы кварталадворец Кампонг Гламшкола Аль-Сагоф
уличное кафепарк в арабском кварталеулица Арабского квартала