Ankud, że na archipelagu Chiloe nie jest tylko miastem Chile , ale także największy port, długo używany przez hiszpańskich kolonizatorów jako doskonała placówka do walki z piratami i podczas różnych operacji wojskowych, w tym gdy armia stawiała opór bojownikom o niepodległość kraju. Wynika to z doskonałego bezpieczeństwa portów. Chociaż dziś port nie odgrywa tak ważnej roli, w tym nie jest wykorzystywany przez wojsko.

Historia miasta

Miasto zostało założone w 1768 roku, jako forteca i port, niezbędne do prowadzenia operacji wojskowych i tworzenia potężnego, obronnego punktu obronnego. W tym czasie w Chile, którego terytorium zostało skolonizowane przez Hiszpanów, budowano nowe i nowe fortyfikacje przybrzeżne.

Utworzenie nowego miasta stało się impulsem do rozwoju handlu i rolnictwa w regionie. Jest to jednak typowe dla wszystkich miast z tej lub innej części kraju.

Interesujące jest to, że miasto Ancud było jednym z pierwszych, które stało się częścią niezależnego państwa chilijskiego po deklaracji w 1818 r. Odpowiedniej deklaracji podpisanej przez gorliwego bojownika o niepodległość państw latynoamerykańskich, Bernardo O'Higginsa.

Współczesne życie

Miasto Ancud w Chile jest obecnie jednym z największych portów w Chile - we wsi jest prawie 30 tysięcy osób. Takie dane są podane w ostatnim spisie przeprowadzonym w 2002 roku.

Głównym zajęciem miejscowej ludności jest rybołówstwo. Wzdłuż koi można zobaczyć wiele kolorowych łodzi, na których w morzu pojawiło się więcej niż jedno pokolenie lokalnych mieszkańców. Rybołówstwa są tu firmami rodzinnymi, w rzeczywistości każda rodzina jest dynastią rybacką.

Głównym źródłem dochodu miasta jest port. To było na początku ubiegłego wieku, że Ankud aktywnie rozwijał się i był dość duży, hałaśliwy z zaludnionym punktem. Dziś jest cichym, spokojnym portem rybackim.

Ciekawe, że stosunkowo niedawno miasto było dość rozwinięte, przyciągało niezwykłą, żywą architekturę. Jednak straszne trzęsienie ziemi, które niestety nie jest niczym niezwykłym w Chile, które miało miejsce w 1960 roku, niemal całkowicie zniszczyło miasto.

Podczas renowacji domów zastosowano nowoczesne techniki budowlane i żelbetowe, dlatego też miasto nie jest szczególnie atrakcyjne dla architektury.

Дорога вдоль заливаНабережная АнкудСобор в Анкуд

Klimat Ancud

Klimat Ankud jest pod wpływem Oceanu Spokojnego, tutaj dużo opadów w miesiącu - nie mniej niż 100 milimetrów. Miesiące zimowe są najbardziej deszczowe (pamiętamy, że zima na półkuli południowej trwa od czerwca do sierpnia) - co miesiąc spada ponad 350 milimetrów opadów.

Średnia roczna temperatura powietrza nieznacznie przekracza 11 stopni Celsjusza. W miesiącach letnich (od grudnia do lutego) średnia temperatura powietrza waha się w granicach +15 stopni.

Rekord wysokiej temperatury powietrza zarejestrowano 27 stycznia 1975 r. - tego dnia powietrze ogrzało się do +32,7 stopnia. Najniższą temperaturę 3 stopni Celsjusza zanotowano 30 czerwca 1970 roku.

Atrakcje Ankud

W mieście nie ma wielu atrakcji. Do tego można prowadzić nawet port, w którym turyści odwiedzają różne kutry rybackie.

Oczywiście, przede wszystkim musisz odwiedzić główny plac miasta - Plaza de Armas (Plac Broni), który jest małą kopią zabytków stolicy.

Лодки в портуПласа де Армас и городская ратуша

Obowiązkowe jest zwiedzanie Muzeum Regionalnego im. A. Kanobry. Głównym atutem, który jest uważany za wyjątkową kolekcję kamiennych posągów. W ekspozycjach znajduje się wiele posągów przedstawiających pewne postacie lokalnego folkloru.

Nawiasem mówiąc, folklor miasta Ancud, podobnie jak cały archipelag Chiloe, jest niezwykle interesujący i oryginalny. Na dziedzińcu muzeum znajduje się dokładna replika łodzi wykonanej z drewna - na takich łodziach pierwsi osadnicy znajdowali się na archipelagu.

Warto odwiedzić fort San Antonio - w pewnym momencie stała się ostatnią twierdzą hiszpańskich wojsk kolonialnych, ale musiała również poddać się nowemu rządowi niepodległego państwa i opuścić obronę. W forcie znajduje się małe muzeum, w którym interesujące są etapy kolonizacji Chile.

Dla tych, którzy przybyli do Ankudy w upalne dni, są tylko dwie opcje aktywnego spędzania czasu - pływanie kajakiem i pływanie w oceanie. Ale możesz także wybrać się na wycieczkę do ogromnej kolonii pingwinów, które żyją stosunkowo blisko.

Старые рыбацкие катера в портуФорт Сан-Антонио

Jak się tam dostać?

Trudno jest dostać się do Ancud. Z Moskwy bezpośrednich lotów do Chile nie. Musisz latać z przeszczepami - co najmniej dwoma, lub nawet więcej. Wszystko zależy od konkretnego lotu. Transplantacja odbywa się na głównych lotniskach.

Samolot przybywa na lotnisko Mokopulli, które znajduje się na archipelagu Chiloe. Stamtąd do miasta Ancud, nieco ponad 60 kilometrów. Podróż trwa około 50 minut.