Historycznie role mężczyzn i kobiet w rodzinie, sektorach społecznych i politycznych znacznie się różnią. Przez cały czas mężczyźni angażowali się w ciężką pracę fizyczną, zarobki, politykę. Kobiety zakładały wychowanie dzieci, prace domowe i domowe. Wizerunek człowieka jako żywiciela rodziny i wizerunek kobiety jako opiekuna domu przechodzą przez całą historię świata. Natura ludzka jest taka, że ​​osobowości dysydenckie są zawsze obecne i nie każdy lubi działania, które społeczeństwo na nich nakłada.

Pierwsza wzmianka o historii świata kobiety w polityce, która dotarła do naszych czasów, pochodzi z odległego XV wieku p.n.e. Pierwszą polityką była egipska królowa Hatszepsut. Panowanie królowej charakteryzuje się niespotykanym wzrostem gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Hatshepsut wzniósł wiele zabytków, budowę prowadzono aktywnie w całym kraju, a świątynie zniszczone przez zdobywców zostały przywrócone. Według starożytnej egipskiej religii, gubernator - jest Bogiem nieba, zszedł do lądowania. Egipcjanie wziął zatem człowieka tylko jako gubernatora stanu. Z tego powodu Hatszepsut musiał nosić tylko męskie ubrania. Ta delikatna kobieta odegrała ważną rolę w polityce państwa, ale za to musiała poświęcić swoje życie osobiste. Później kobiety na czele państw stają się coraz bardziej powszechne - królowe, cesarzowe, królowe, księżniczki.

Kobieta z dwudziestego pierwszego wieku, w przeciwieństwie do starożytnych władców, nie musi podejmować tak dużego wysiłku, aby uczestniczyć w rządzie. Jeśli w czasach starożytnych królowa Hatszepsut musiała ukrywać swoją płeć, to we współczesnym społeczeństwie często są zastępczynie kobiet, burmistrzowie, premierzy, a nawet prezydenci. Pomimo demokracji i walki o równouprawnienie z mężczyznami, współczesne kobiety polityków mają problem. Wiele kobiet w polityce wywołuje nieufność. Dlatego przedstawiciele płeć pięknej muszą dołożyć wszelkich starań, aby udowodnić swoje umiejętności i kompetencje.

Женщина президент

Pierwszą kobietą, której udało się uzyskać stanowisko premiera, był Sirimavo Bandaranaike. Po wygraniu wyborów w 1960 r. Na wyspie Sri Lanka, Sirimavo otrzymało wsparcie i uznanie wielu kobiet. W latach rządów Bandaranaike przeprowadzono w kraju znaczące reformy społeczno-ekonomiczne. Ta kobieta polityk doszła do władzy kilka razy i ostatecznie zrezygnowała w 2000 roku w wieku 84 lat.

Pierwsza kobieta, która objęła prezydenturę, Estela Martínez de Perron, wygrała wybory w Argentynie w 1974 roku. To zwycięstwo Estela stało się rodzajem "zielonego światła" dla wielu kobiet, które chciały uczestniczyć w życiu politycznym swojego kraju. Za nią w 1980 roku Vigdís Finnbogadottir objął przewodnictwo, zdobywając decydującą liczbę głosów w wyborach na Islandii. Od tego czasu wiele państw przeszło reformę polityczną, a obecnie kobiety zajmują co najmniej 10% miejsc w aparacie państwowym w większości nowoczesnych krajów. Najbardziej znanymi politykami naszych czasów są Margaret Thatcher, Indira Gandhi, Angela Merkel, Condoleezza Rice.

Współczesne kobiety polityków przylegają do wizerunku "żelaznej damy". Nie ustępują swojej kobiecości i atrakcyjności, ale starają się zwrócić uwagę na ich zdolności analityczne.

Czy kobieta powinna być zaangażowana w proces polityczny państwa? Czy kobieta i moc są kompatybilne? Jak dotąd nie ma jednoznacznych odpowiedzi na te trudne pytania. Ale jeśli kobieta sama wybiera taką aktywność, powinna być gotowa na odrzucenie, nieufność i dużo pracy. Ponadto, każda kobieta polityk nie powinna zapominać o głównej kobiecej misji - być kochającą żoną i matką.