Zdrowy styl życia ma pewne zasady, najważniejsza jest dieta. Powstało kilka grup i systemów żywienia - mięsożercy i wegetarianie, główni, ale także inni, którzy są weganami, również intensywnie się rozwijają, postaramy się zrozumieć i zrozumieć ich podstawowe zasady filozoficzne i stosunek do jedzenia.

Wegańskie i wegetariańskie - różnica

Wegetarianizm to przydatny system żywieniowy, który wyklucza żywność pochodzenia zwierzęcego z diety. Jest to styl całego życia, mający na celu poprawę ciała i harmonii ze światem zewnętrznym, bez powodowania szkód dla zwierząt. Wegetarianizm ma kilka podgrup:

 • lakto-wegetarianie;
 • wegetarianie mlekiem;
 • weganie są surowymi wegetarianami.

Aby zrozumieć, jak weganizm różni się od wegetarianina, można wziąć pod uwagę system pokarmowy i podstawową ideologię. Zgodnie z którym weganin ma szeroki zakres ograniczeń w zakresie żywności i wyboru ubrań, przedmiotów wyposażenia wnętrz. Zablokowane:

 • wyroby skórzane;
 • naturalne futra;
 • produkty wełniane;
 • tkaniny jedwabne;
 • kosmetyków i chemii gospodarczej, które zostały przetestowane na zwierzętach.
kim są weganie1

Weganie zwani są również starymi wegetarianami. Taka osoba nigdy nie zdobi domu rogami zwierząt, nawet jeśli jeleń zrzucił je z siebie. Weganin uzna taki akt za nieludzki i nieestetyczny stosunek do otaczającego go świata, a wegetarianin raczej nie wyrazi swojego protestu w tej sprawie. Prawie wszyscy weganie są członkami społeczeństwa dobrostanu zwierząt, ponieważ nawet akwarium z rybami w mieszkaniu dla takich ludzi jest prawdziwym koszmarem i nieludzkim podejściem do mniejszych braci.

Dlaczego stają się weganami?

Zostać weganinem - zrezygnować z tradycyjnego zwyczajowego posiłku, zmienić standardowe podejście do codziennych problemów i stylu życia. Jakie powody, by stać się weganinem, to takie osoby, które argumentują:

 1. Mięso jest źródłem białka, przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, podnosi poziom cholesterolu we krwi i może powodować problemy z trawieniem.
 2. Ratowanie życia zwierząt - nie jedz mięsa, nie kupuj skórzanej kurtki itp. Zwierzęta nie będą już hodowane w gospodarstwach i fermach drobiu - zmniejszy się emisja dwutlenku węgla, który konsumują do atmosfery. Populacja naszej planety zmieni się na zdrowy sposób odżywiania, ekologia się poprawi.
 3. Zmniejszenie masy ciała i poprawa ogólnej kondycji fizycznej ciała. Stosowanie tłuszczów pozytywnych - szybko rozkładają się i przywracają metabolizm do normalnego funkcjonowania.
 4. Zatrucie pokarmowe tradycyjne produkty zwierzęce . Gotowanie barszczu ze zgniłej kapusty lub pieczenie zgniłych buraków jest mało prawdopodobne, ale zepsute ryby i mięso, przycięte wzmacniaczami smaku, czasami mimowolnie wchodzą do naszej diety.
 5. Naśladowanie światowych celebrytów i idoli.

Czy weganizm jest szkodliwy?

Jeśli dana osoba zdecydowała się zostać weganinem, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych akcentów. Każdy wie, że każda osoba jest wyjątkowa, podobnie jak metoda żywienia. To, z czego korzysta jeden organizm, niekoniecznie jest użyteczne dla drugiego. Główną szkodą dla wegetacji jest brak ważnych składników odżywczych zawartych wyłącznie w tłuszczach zwierzęcych.

Badania pokazują, że 92% wegan nie ma witaminy B12. Obniżyły poziom kreatyny (niskie ilości energii w komórkach), kwas dokozaheksaenowy (aktywna forma kwasów tłuszczowych omega-3) i testosteron. Karmienie małych dzieci wyłącznie produktami roślinnymi negatywnie wpływa na potrzeby rosnącego organizmu.

kim są weganie2

Czego weganie nie mogą zjeść?

Weganie to surowi smakosze, nie spożywają dużej ilości jedzenia, które wegetarianin pozwoli jeść. Na pytanie, czy weganie jedzą ryby, odpowiedź jest jednoznaczna - nie. Owoce morza, produkty mleczne, miód stają się niedopuszczalnymi wyrzutkami. Ryba to żywa istota, a morderstwo za nasycenie to horror. Aby uzyskać mleko, krowa jest torturowana. Pszczelarze zabijają dodatkowe drony i królowe, aby zwiększyć rezerwy miodu.

Co jedzą weganie?

Żywność pochodzenia roślinnego - główna dieta, z której można jeść wegan. Uzupełnianie energii wymaganej dla zdrowy styl życia może być pierwszym poważnym problemem dla początkujących wegan. Z całą różnorodnością produktów potrzebnych do pełnego funkcjonowania organizmu, suplement koniecznie zawiera dodatek - syntetyzowane witaminy B12 i D.

Co weganie jedzą w zimie?

Możesz stworzyć kompletną dietę wegańską, korzystając z listy głównych produktów dostępnych dla każdego konsumenta:

 • awokado;
 • soja i soja, ser sojowy;
 • kapusta morska;
 • grzyby;
 • zboża;
 • soczewica, groch, fasola;
 • warzywa, owoce, jagody;
 • Zieloni;
 • wszelkiego rodzaju orzechy, nasiona;
 • ciecierzyca;
 • chleb pełnoziarnisty;
 • siemię lniane i inne rodzaje olejów roślinnych.
którzy są weganami3

Gdzie weganie zabierają białko?

Brak białka w ludzkim ciele, zwany również białkiem, może prowadzić do zaburzeń. Jest to główny materiał do budowy komórek i składa się z 22 aminokwasów. Ciało jest w stanie wyprodukować 14 aminokwasów, pozostałe 8 są spożywane z jedzeniem. Główne produkty białkowe dla wegan:

 • warzywa: awokado, brokuły, liście szpinaku, kapusta, groch, słodkie ziemniaki;
 • fasola: soczewica, orzeszki ziemne, soja, czarna fasola, fasola garbanzo, fasola biała, czerwona i szparagowa;
 • orzechy: orzechy nerkowca, cedr, pistacje, migdały, orzechy włoskie.
 • nasiona: sezam;
 • ziarna: kasza gryczana, brązowy ryż, owies, proso;
 • oleje roślinne: siemię lniane, oliwka, sezam, dynia;
 • mleko sojowe.

Menu wegańskie

Codzienna dieta wegańska powinna składać się z różnorodnych potraw. Menu musi zawierać:

 1. Zupy warzywne i zupy śmietankowe, kasza zbożowa z orzechami i suszonymi owocami.
 2. Przygotowywane są z nich warzywa i owoce - świeże sałatki, sosy, różne zapiekanki.
 3. Soki owocowe i koktajle owocowe, napoje ziołowe i nalewki, kompoty, herbata ziołowa.
 4. Desery - chałwa, kandyzowane owoce, ciastka owsiane, słodkie ciasta owocowe.

Jak zostać weganinem - od czego zacząć?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak zostać weganinem, jest trudna do podania. Każda osoba ma swoje własne powody do radykalnej zmiany stylu życia. Niektóre osoby podejmują proste decyzje i pewnego dnia wykluczają wszystkie produkty zwierzęce z diety. W przeciwnym razie, małe, ale pewne kroki muszą pójść mocniej. Na początek wyeliminuj z diety czerwone mięso, a następnie drób, produkty mleczne - zaznacz swoje osiągnięcia, a jeśli czujesz się dobrze, idź dalej we właściwym kierunku.

kim są weganie4

Dlaczego nie lubisz wegan

Debata między jedzeniem mięsa i weganami trwa już od dłuższego czasu. Jeśli oddzielnie rozpatrzymy argumenty stron, możemy powiedzieć, że każdy z nich ma rację. Sarkastyczni trollingowi weganie związani z tym, że ostro sprzeciwiają się zwykłym rzeczom i krytykują styl życia innych, narzucając "poprawną" opinię. Weganie odrzucający odzież skórzaną i wełnianą, przeciwstawiający się trzymaniu zwierząt w mieszkaniach, nie odwiedzają cyrku i zoo ani delfinarium.

Znani weganie

Wśród światowej sławy są znani weganie, idole z milionami fanów - gwiazdami Hollywood, sportowcami i biznesmenami. Są to celowe osobniki o silnym charakterze - mają miliony i ściśle ograniczają się do jedzenia. Do najbardziej znanych wegan należą:

 1. Steve Jobs jest weganinem. W 1977 roku założono firmę Apple. Dieta Steve'a Jobsa w tamtym czasie składała się z owoców. Jako student college'u przeczytał książkę "Dieta małej planety" i postanowił porzucić mięso. W dojrzałym życiu nie mogłem jeść tygodniami przez tygodnie - jeść marchewki lub koktajle.
 2. kim są weganie6
 3. Natalie Portman jest weganką. Utalentowana aktorka z atrakcyjnym wyglądem, producentem, reżyserem i scenarzystą. Odmówiła mięsa czytając książkę Jonathana Safrana Foera "Mięso. Jedzenie zwierząt. Żarliwy obrońca praw zwierząt i środowiska - nie nosi futra i skóry. W 2007 roku uruchomiła linię do produkcji butów wykonanych z materiałów sztucznych.
 4. kim są weganie7
 5. Joaquin Phoenix jest weganinem. Znany aktor, odnoszący sukcesy scenarzysta i producent. W 2003 roku Joaquin uczestniczył w kręceniu filmu dokumentalnego "Ziemianie", który pokazuje okrutną postawę człowieka wobec świata zwierząt. Składa się z organizacji "W obronie zwierząt" i "Ludzie na rzecz etycznego traktowania zwierząt".
 6. kim są weganie8
 7. Mike Tyson jest weganinem. Najsławniejszy zawodowy bokser ze światową nazwą, wpisany w historię boksu. Iron Mike od 2009 roku wegański.
 8. kim są weganie9
 9. Conor MacGregor jest weganinem. Irlandzki myśliwiec w mieszanych sztukach walki. Jest na szczycie rankingu Sherdog - na liście najlepszych zawodników, niezależnie od kategorii wagowej.
 10. kim są weganie10
 11. Miley Cyrus jest weganinem. Amerykańska piosenkarka i utalentowana aktorka. Otrzymała światową sławę, odegrała główną rolę w filmie "Khana Montana" Według PETA 2015 jest uznawana za "najseksowniejszego weganina świata". Liczne zdjęcia Miley ze zwierzętami na Instagramie - mówią o jej miłości do zwierząt.
 12. kim są weganie11