Whitefly to mały owad, który odżywia się sokiem roślin i prowadzi do jego wysychania, a nawet śmierci. Znanych jest około 200 gatunków tych szkodników, ich siedliska są ciepłymi regionami planety, ale najczęściej spotykane są mączliki szklarniowe, które osiedlają się na warzywach i domowych roślinach ozdobnych.

Jak wygląda mączlik?

Szkodnik mączlika przypomina małą ćmę o białym kolorze. Nie rzucają się w oczy, bo chowają się po wewnętrznej stronie liści, a ich rozmiar jest niewielki - ma zaledwie 2 mm długości. Dorosłe osobniki składają jaja na liściach w kształcie pierścienia, z których wylęgają się mobilne larwy, które znajdują odpowiednie miejsce do jedzenia na roślinie i są tam zamocowane. Gruczoły woskowe larwy uwalniają gęstą substancję, która bezpiecznie utrwala ją na liściu i chroni przed wpływami zewnętrznymi. W powstałym kokonie zachodzi proces kładzenia narządów dorosłego owada - skrzydeł, łap, anten. W tym okresie jedzenie zatrzymuje się.

Na etapie wyjścia z larwy mączliki wyglądają jak szarawe ziarna. Mocno przywiązują się do rośliny i piją jej sok. W tej fazie rozwoju pokryte są specjalną powłoką woskową, która sprawia, że ​​nieskuteczne preparaty są mączlika i innych środków oddziaływania.

Aby zrozumieć, jak radzić sobie z mączlikami, należy znać główne oznaki klęski roślin:

  • dotykając rośliny, można zobaczyć, jak owady latają;
  • na spodniej stronie liści tworzy się lepka, błyszcząca powłoka, w której rozmnażają się średnie grzyby, w wyniku czego powierzchnia liścia najpierw staje się biała, a następnie staje się czarna;
  • w wyniku chorób wirusowych roślin, przenoszonych przez mączliki, liście i łodygi mogą się odkształcać, pędy mogą przestać rosnąć.

Tak więc owad może uszkodzić, że tak powiem, w kompleksie: odżywia się sokiem roślin, którego nadmiar jest alokowany w postaci "rosy miodu", która jest sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju grzyba. Ponadto, osłabiona roślina jest podatna na różne choroby, które są również sprowokowane przez mączlik i jeśli nie podejmie niezbędnych środków kontroli, może skończyć się źle dla rośliny uprawnej i rośliny jako całości.

Jak pozbyć się mączlika?

Wraz z porażką warzyw i innych roślin szklarniowych mączlik jest najczęściej wykorzystywany przez sprawdzone środki walki w szklarni, a mianowicie opryskiwanie środkami owadobójczymi. Aby to zrobić, użyj leków actelik, Verticillin G, Confidor, Mospilan, Pegasus, Fufanon, Phosbocide. Rozcieńczanie i leczenie przeprowadza się zgodnie z instrukcjami. W tym przypadku bezwzględnie zaleca się, aby nie przekraczać dopuszczalnej liczby oprysków.

Walcz z białymi metodami ludowymi much

W najprostszy sposób, który może dać zauważalny rezultat - przeniesienie rośliny do pomieszczenia o niższej temperaturze, szkodniki te nie tolerują hipotermii. Jednak przed użyciem tej metody należy sprawdzić, czy wpłynie to na samą roślinę.

Popularni wśród rolników ciężarówek korzystają z pułapek na kleje. Aby to zrobić, weź kawałek sklejki, pomaluj go na jasnożółty kolor i rozsmaruj coś kleistego - kalafonię, olej rycynowy kochanie. Mączliki, przyciągane przez świetlistość powierzchni, siadają na niej i trzymają się. Okresowo należy fornirować i smarować okleiny. Możesz użyć gotowych pułapek lub wziąć taśmę na muchy. walcz przeciwko białemu skrzydłu ludowych środków zaradczych Aby kontrolować mączlik na kwiatach w pomieszczeniach, stosuje się również rozpylanie i ścieranie, ale w przypadku bardziej neutralnych roztworów:

  • krwawnik infuzji - 80 gram liści na litr wody, nalegaj na dzień. Rośliny z dużymi liśćmi można przetrzeć wacikiem zamoczonym w naparze. Rośliny o małych liściach są opryskiwane;
  • roztwór mydła jest mocny, w stosunku 1 część zmiażdżonego mydła do 6 części wody;
  • infuzji czosnku - łyżka posiekanego czosnku wlać litr wody i nalegać dzień.