Pluskwy (soprofity) są gatunkiem owadów, które od dziesięcioleci stanowią problem dla wielu ludzi. W związku z ich pasożytniczym stylem życia robaki żywią się wyłącznie krwią innych ssaków i ludzi.

Pluskwy: przyczyny

Owady praktycznie nie są podatne na takie zewnętrzne bodźce, jak światło, temperatura, wilgotność, dlatego też mogą przetrwać w każdych warunkach. Czasami nawet kilka błędów złowionych w sprzyjającym środowisku, są w stanie rozmnażać się na kilka dni do skali kolonii.

Odpowiadając na pytanie, skąd pochodzą pluskwy, można zauważyć, że pasożyty mogą przedostać się na wiele sposobów. Obecność owadów nie jest oznaką nieczystości właścicieli. Jednak nieprzestrzeganie higieny, czystości i standardów sanitarnych przyczynia się tylko do rozprzestrzeniania i reprodukcji pasożytów.

Pluskwy mogą dostać się do pokoju, przyłapane na ubraniu, futrze zwierząt lub innych przedmiotach osobistych. Ponadto same owady są dość mobilne i mogą "przyjść" do ciebie od twoich sąsiadów w szybach wentylacyjnych lub innych technologicznych dziurach. Istnieją przypadki pasożytów w mieszkaniach z topolowym puchem lub ptakami.

Oznaki obecności pluskiew
  • zaburzenia snu u właścicieli mieszkania, spowodowane swędzeniem i dyskomfortem w całym ciele;
  • czerwone plamy na skórze (pierwsze ukąszenia widoczne są na ciele dziecka, ponieważ owady są łatwiejsze do odgryzania się przez delikatną skórę dziecka);
  • z ogromną liczbą robaków w domu człowiek może wyczuć specyficzny zapach.
Siedliska

Aby skutecznie zwalczać pasożyty, musisz wiedzieć, jak wykrywać pluskwy. Siedliskiem ich siedliska są materace, pościel, a także meble, znajdujące się blisko łóżek. Przyczyną pojawiania się pluskiew w tych miejscach jest nocny tryb życia, czyli "polowanie" przez owady w momencie, gdy dana osoba śpi.

Komfortowe warunki ich istnienia to słaba wentylacja, względne ciepło i wysoka wilgotność. Zdarzały się przypadki pasożytów pod tapetą i listwami przypodłogowymi w starych domach. Dlatego podczas wymiany wykończenia sufitów , ściany i podłogi, powierzchnia jest lepiej traktowana specjalnymi preparatami.

Zapobieganie i zwalczanie pluskiew

Nie udowodniono jeszcze, że pluskwy mogą przenosić infekcje lub wirusy niebezpieczne dla ludzi, ale ustalono, że czynniki wywołujące takie choroby, jak dur brzuszny i gorączka, żyją przez dłuższy czas w ciele pasożyta. Stać swędzenie w miejscach ukąszeń, zaburzeń snu i równowagi psychologicznej, rozwoju alergii, ogólnego złego samopoczucia - to sprawia, że ​​pluskwy są niebezpieczne.

Główną metodą zwalczania pasożyta jest obróbka cieplna mebli, a następnie powlekanie jej antyseptycznymi substancjami dezynfekcyjnymi. Proces wymaga demontażu mebli i z reguły będzie powtarzany kilkakrotnie. Faktem jest, że nawet silne preparaty chemiczne nie działają na jaja pluskw, znaki pluskwy łóżko dlatego jednorazowe przetwarzanie pokoju nie wystarczy.

Jednak głównym powodem infekcji pluskiew jest wysoka mobilność poszczególnych osób, dlatego zaleca się ogrzewanie odzieży po odwiedzeniu "wątpliwych" miejsc. Zwierzęta po spacerach w lecie lepiej kąpać się w łazienkach z dodatkiem słabych roztworów przeciwbakteryjnych (chlorek sodu, nadmanganian potasu).

Środki zapobiegawcze obejmują przewietrzanie pomieszczeń, utrzymywanie standardów sanitarnych i higienicznych, okresowe sprawdzanie miejsc na obecność pasożyta.