Berberys to nie tylko słodycze, które znamy od dzieciństwa. Jest to również krzew ozdobny, na którego gałęziach, podobnie jak cukierki, wiszą jaskrawoczerwone owoce, nie bez powodu nazywany jest również drzewkiem cukierkowym. Ten krzew jest uznaną rośliną leczniczą.

Jaki pożytek z berberysu dla organizmu?

Należy od razu zauważyć, że wszystkie części tej rośliny są używane do przygotowania produktów leczniczych, co wynika z tych użytecznych substancji, które zawiera. Jednak najczęściej do celów leczniczych stosuje się owoce berberysu, których użyteczne właściwości są stosowane w leczeniu wielu chorób, ze względu na ich unikalny skład.

  1. Owoce zawierają duży kompleks karotenoidów, które odgrywają istotną rolę w procesach fizjologicznych organizmu człowieka.
  2. Znaleźli substancje opalające o działaniu ściągającym.
  3. W owocach znaleziono pektyny poprawiające funkcje jelitowe i normalizujące aktywność układu krążenia.
  4. Owoce berberysu są bogate w witaminę E, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się organizmu, oraz witamina C , który ma działanie wzmacniające, eliminuje kruchość naczyń krwionośnych, pomaga organizmowi wchłonąć żelazo.

Ponadto, alkaloidy znajdują się w jagodach, które mają korzystny wpływ na stan układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, a także mają działanie przeciwbólowe.

Lecznicze właściwości jagód berberysu

Biorąc pod uwagę skład rośliny, można zrozumieć, co jest przydatne berberys .

  1. Owoce są używane do oczyszczania krwi, co z kolei sprzyja odmłodzeniu ciała.
  2. Sok z jagód jest stosowany jako środek przeciwoblodzeniowy i środek hemostatyczny.
  3. Świeże dojrzałe owoce pomagają łagodzić stany zapalne w chorobach wątroby, nerek i pęcherza, a także w bólach reumatycznych.
  4. Alkaloidy, będące częścią jagód, pomagają zmniejszyć uzależnienie od tytoniu i stopniowo pozbywają się złych nawyków.
  5. Berberys aktywnie walczy w szkodliwych mikroorganizmach i ma działanie lecznicze na stan jelitowy.
  6. Jagody borówki wykazują swoje korzystne właściwości w pachnących i niezwykle skutecznych dla utrzymania zdrowej herbaty. Zawiera dużo witamin i jest bardzo łatwy w przygotowaniu: weź 1 łyżeczkę owoców i liści, zalej szklanką wrzącej wody i nalegaj na godzinę. Weź kurs przez dwa tygodnie, 3 razy dziennie.

Preparaty z jagód i innych części rośliny są szeroko stosowane w kosmetologii. Od berberysu przygotowujemy płyny do twarzy, których stosowanie sprawia, że ​​skóra staje się gładka, świeża i młoda, a także maseczki do wzmacniania włosów.

Mówiąc o korzyściach z owoców borówki amerykańskiej, warto zwrócić uwagę na przeciwwskazania. Jagody nie powinny być spożywane w czasie ciąży, a także w chorobach wątroby. Ponadto należy skonsultować się ze specjalistą na temat ich zgodności z innymi lekami, jeśli je zaakceptujesz.