Wraz z wiekiem ludzkie jelito zaczyna zatkać się toksynami - toksynami, które dostały się do organizmu zanieczyszczonym powietrzem, "pokarmem" bogatym w konserwanty, narkotyki, alkohol, dym tytoniowy. Jeśli nie zostanie podjęte żadne działanie, "żużel" może prowadzić do powstawania kamieni kałowych, a nawet nowotworów złośliwych. Dziś nauczymy się, jak oczyszczać jelita za pomocą powszechnie akceptowanych środków ludowych w domu, a także omawiać zalety i wady tych technik.

Lewatywa do oczyszczania jelit

Tradycyjny sposób na oczyszczenie jelit - postawić lewatywę. W tym celu skuteczniej jest używać nie gruszki ze strzykawki, ale tak zwanego kubka Esmarch - pojemnika z gumową rurką i kranem (sprzedawanym w aptekach).

Konieczne jest:

 • zagotuj końcówkę tuby;
 • napełnij pojemnik wodą (gotowaną);
 • powiesić pojemnik na sofie (nie mniej niż 1 m);
 • stanąć na czworakach;
 • włóż końcówkę do odbytu;
 • opuść głowę i poczekaj, aż woda wypełni twoje jelita;
 • usuń końcówkę;
 • staraj się utrzymać płyn w sobie przez co najmniej 10 minut;
 • "Oczyść" jelita w toalecie.

Optymalna temperatura wody dla tej procedury wynosi 25-35 ° C. Potrwa 1-1,5 litra wody, do której skutecznie dodaje się glicerynę lub olej roślinny (2 łyżki). Pożądane jest nasmarowanie końcówki węża wazeliną, w tym celu nadaje się również środek poślizgowy.

Jeśli nie można kupić kubka Esmarkh, można wykonać lewatywę do czyszczenia jelit za pomocą strzykawki z twardą końcówką. Procedurę należy powtórzyć w ciągu tygodnia.

Przeciwwskazania: zapalenie i erozja błony śluzowej jelita grubego, ostre zapalenie otrzewnej, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, okres rehabilitacji po operacji na jamie brzusznej, hemoroidy. W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka lub wrzodu trawiennego konieczne jest wykonanie lewatywy przed przeczyszczeniem jelita za pomocą lewatywy.

Oczyszczenie jelit za pomocą aktywowanego węgla drzewnego

dieta do oczyszczania jelit

Węgiel aktywny nie tylko oczyszcza przewód pokarmowy - poprawia formułę krwi. Kurs trwa 10-20 dni, procedura nie powinna być nadużywana.

Musisz brać węgiel dwa razy dziennie, obliczając liczbę tabletek, dzieląc swoją wagę przez dziesięć (70 kg = 7 tabletek). Po kursie pożądane jest picie leków zawierających bakterie mlekowe - minus węgiel w tym, wraz z toksynami, "obmywa się" i korzystną florę jelitową. Dwukropek oczyszczający z węglem aktywnym nie może być łączony z innymi metodami.

Oczyszczanie jelit za pomocą ziół

Ziołowy wywar jest bardzo łagodnym i całkowicie nieszkodliwym środkiem ludowym do oczyszczania jelit.

Najbardziej przydatne wywary:

 • stokrotki;
 • skrzyp;
 • piołun;
 • banan;
 • nagietek;
 • krwawnik;
 • pokrzywa;
 • siemię lniane;
 • kruszyna;
 • mniszek lekarski.

Doskonale usuwa żużel z naparu z owoców dzikiej róży - powinny być one parowane w termosie.

Wywary z ziół skutecznie zastępują napoje zawierające kofeinę, a herbata do oczyszczania jelit Puer i odmiany Oolong również okazała się skuteczna.

Dieta do oczyszczania jelit

Przydaje się tak zwane "dni rozładunku", kiedy można spożywać dużo płynu (soki, wodę mineralną lub filtrowaną) i tylko niektóre produkty. Dieta owocowa skutecznie oczyszcza jelita, warto jeść ryż, gotowany bez przypraw, uprzednio moczony w wodzie przez 5 dni.

Surowe warzywa, które są magazynem włókien, pomagają usuwać toksyny. Czyszczenie odbywa się jeden dzień - można jeść tylko sałatkę z tartych świeżych warzyw (wypełnienie olejem roślinnym, sól jest dozwolona). Szczególnie przydatna kapusta (wszystkie rodzaje), marchew, buraki.

Oczyszczanie jelit za pomocą kefiru

Najbardziej "pyszna" metoda usuwania żużlu - czyszczenie kefiru. W tym celu należy zaopatrzyć się w dwa litry kefiru o dowolnej zawartości tłuszczu (nie zaleca się używania jogurtów). W ciągu dnia nie możesz jeść niczego. Jak tylko nadejdzie głód, musisz wypić szklankę kefiru. Czyszczenie trwa jeden dzień, powinno być przeprowadzane nie częściej niż raz w miesiącu. Ponadto, oczyszczanie jelit za pomocą kefiru pozwala pozbyć się 1-2 kg nadwagi.

Inne sposoby usuwania toksyn oczyszczanie jelit za pomocą kefiru

Jest wystarczająco skuteczny do oczyszczenia jelit za pomocą oleju rycynowego - potrzeba 1 g leku na 1 kg masy ciała, a także świeżego soku z cytryny (2 razy więcej niż olej rycynowy). Olej, podgrzany do płynnej konsystencji, należy popić sokiem. Zabieg przeprowadza się w nocy, ponieważ olej rycynowy wywołuje nudności.

Jogini często spędzają czyszczenie jelita solą. Po wypiciu dwóch szklanek słonej wody (do smaku), musisz wykonywać asany przez 10 minut (lub po prostu rozciągać, przechylając się na boki). Po przejściu do toalety trzeba ponownie napić się słonej wody - i tak kilka razy. Po oczyszczeniu jelit solą, należy jeść gotowane warzywa lub ryż.