Oleje roślinne są przydatnymi produktami, które zdaniem lekarzy i dietetyków muszą być koniecznie obecne w diecie. Obecnie istnieje dość szeroki zakres, więc warto wiedzieć, który olej jest najbardziej korzystny dla zdrowia. Według statystyk, ludzie używają 1-2 rodzajów olejków, ale dietetycy mówią, że potrzebujesz co najmniej 5-6 typów, które powinny być na przemian ze sobą.

Który olej jest najbardziej przydatny?

  1. Olej sezamowy . Skład tego produktu obejmuje ważne przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe, a także dużo lecytyny, żelaza, witamin i innych substancji. W przepisach ludowych ten rodzaj oleju stosuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, a także normalizuje pracę tarczycy. Warto również zwrócić uwagę na jego zdolność do relaksu i pomocy w walce stres .
  2. Oliwa z oliwek . Istnieją różne odmiany tego produktu, które różnią się wyglądem, smakiem i sposobem wytwarzania. Według Greków jest to najbardziej przydatny olej roślinny. Zawiera wiele jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają ilość złego cholesterolu we krwi. Ponadto, oliwa z oliwek zmniejsza ryzyko problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi, i nadal pozytywnie wpływa na stan układu pokarmowego.
  3. Olej kukurydziany . Zawiera dużo witaminy E, dlatego często jest nazywany produktem młodości. Inny olej kukurydziany ma pozytywny wpływ na skład krwi. Olej z zarodków kukurydzy zawiera dużo witaminy D, która jest ważna dla tkanki kostnej. Przydaje się do tkanki mięśniowej i stanów naczyniowych.
  4. Olej z dyni . Jest stosowany w medycynie ludowej od czasów starożytnych, więc można zasłużyć na umieszczenie na liście najbardziej przydatnych olejów. Zawiera cynk, który poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i wzmacnia odporność . Bogaty olej z pestek dyni z różnymi witaminami i minerałami.