Zwiększona podejrzliwość i odmowa uwierzenia we własne atuty to tylko wierzchołek emocjonalnej góry lodowej, którą psycholodzy nazywają "silną zwątpieniem". To jest niebezpieczne stan emocjonalny , zdolny do wpływania na karierę, osiągania harmonii w życiu osobistym i komunikowania się z przyjaciółmi.

Co to znaczy być niepewnym?

Kompleks osobistych doznań, w których dana osoba odczuwa zależność od opinii innych i jest nadmiernie krytyczny wobec samego siebie, jest najczęstszym powodem odwołania się do psychologów. Niska samoocena i zwątpienie w siebie - złożone zjawisko obejmujące takie elementy, jak:

 1. Problemy interpersonalne (dyskomfort w dialogu z krewnymi i przyjaciółmi).
 2. Przemyślane naruszenia (negatywne oczekiwania wobec każdego działania, niewłaściwe postawy i wytyczne, niewłaściwe podejście do samego siebie).
 3. Wady behawioralne (brak umiejętności zachowania społecznego).
 4. Zmiana emocjonalna ( uczucie strachu , zwiększony niepokój).

Niepewność - psychologia

Psychologia definiuje ten problem jako "obecność wątpliwości na bieżąco w ich zdolnościach, danych zewnętrznych, umiejętnościach, siłach i zdolności do wykonywania ich planów" - jak eksperci tej sfery ujawniają pojęcie "zwątpienia w siebie". W krytycznych formach rozwoju tego zespołu, cierpiący może nawet porzucić jakiekolwiek aktywne działanie i zostać wycofanym w sobie. Psychologowie mają dwa punkty widzenia na to, co jest zwątpieniem:

 1. Zwolennicy pierwszej teorii uważają, że jest to poważny problem, powodujący naruszenie osobowości psychosomatycznej. Niewłaściwe postrzeganie rzeczywistości w czasie może stworzyć podstawę dla innych problemów psychicznych.
 2. Przedstawiciele drugiego prądu widzą w niepewności we własnych mocach tylko zalety. W codziennej walce z lękami widzą możliwość rozwinięcia charakteru przywódczego i nauczenia się, jak stawić opór porażkom.
jak pozbyć się wątpliwości

Przyczyny niepewności

Na powstanie gleby dla rozwoju tego kompleksu składa się okres życia dzieci, w którym ma miejsce formowanie się osobowości. Modele zachowań, które człowiek widzi w młodym wieku, są odciśnięte w psychice dziecka i stopniowo zmieniają się w obraz odniesienia. Ciągłe zwątpienie w siebie może być spowodowane negatywną reakcją na każde aktywne działanie lub osobistym przykładem rodziców cierpiących na brak siły woli. Wśród innych powodów, które ujawniają to, co jest zwątpieniem, nazywane są:

 • ignorancja i samoorganizacja wewnętrzny świat ;
 • brak sensu w życiu;
 • niemożność zidentyfikowania prawdziwych wartości i priorytetów;
 • niezdolność do obrony osobistych granic;
 • atroficzna ochrona funkcji.

Oznaki zwątpienia

Strach i niepewność są bardzo wyraźnie odczuwalne przed występem, egzaminem lub rozmową. I chociaż cecha ta nie ma cech specyficznych dla płci lub wieku, jej ogólne oznaki można zidentyfikować na małej liście:

 • brak umiejętności odczuwania podporządkowania podczas rozmowy;
 • unikanie odpowiedzialności za karierę i rodzinę;
 • wielokrotnie wzmacniane, nadając wartość opinii osób postronnych;
 • lustrzane odbicie niepewności - natarczywe, pewne siebie zachowanie;
 • zaufanie do dewaluacji ich opinii.

Jak pozbyć się wątpliwości siebie?

Niezależnie od tego, jaki model zachowania wybierze właściciel kompleksu (między formą ucieczki i ataku), może i musi dołożyć wszelkich starań, aby zwalczyć ten problem. Pierwszym krokiem w kierunku pozbycia się dyskomfortu psychicznego jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego powstaje zwątpienie. Bieganie z fobii nie jest konieczne - warto się bliżej poznać, zrozumieć, z powodu tego, co się pojawia, w jakich sytuacjach wzrasta, a od czego się zmniejsza. Zrozumienie, jak przezwyciężyć niepewność w sobie, możesz zbudować plan, aby uzyskać kontrolę nad kompleksami:

 1. Wyjdź ze strefy komfortu . Odmowa zwykłych czynności i rytuałów przyniesie nowość życia i odwróci uwagę od lęków.
 2. Nawiązanie kontaktu z ciałem . Ludzie z kompleksami poczują przypływ energii, jeśli zaczną uprawiać sport lub tańczyć.
 3. Wizualizacja w podświadomości . Tworzenie pozytywnych obrazów mentalnych, granie w sytuacje, które prowadzą do sukcesu, pomaga wprowadzić udane rozwiązanie skryptu w każdej sytuacji, w której przejawia się fobia.
 4. Manifestacja inicjatywy . "Trening" w komunikacji z już zaznajomionym usuwa bariery przy pierwszym kontakcie z nieznajomymi.

Niepewność - prawosławie

Wierzący starają się znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące religii, do której się odnoszą. Kościół wierzy, że pycha, zwątpienie jako cechy osoby są jak grzech, ponieważ pozbawiają osobę radości życia. Biblia na temat zwątpienia niewiele mówi, ale kapłani zgadzają się, że istnieją zawody, dla których jest to niebezpieczne - chirurdzy, naukowcy, piloci i kontrolerzy ruchu lotniczego. Religia zaleca niezwykłe metody leczenia kompleksów:

 • modlitwy do świętych - Nicholas the Wonderworker , Wielki Męczennik Panteleimon i Matka Boża;
 • miłość i pomoc w parafii kościelnej;
 • rozmowy z duchowym mentorem.

Książki o zwątpieniu w siebie

Napisany w prostym języku, praca psychologów pomaga poradzić sobie z konsekwencjami kryzysów życiowych i nauczyć się oceniać siebie. Książki dają szansę spojrzenia na problemy, z którymi wielu w życiu codziennym obawia się nawet myśleć:

 1. "Pomoc psychologiczna dla krewnych" Irina Germanovna Malkina-Pykh. Autor zebrał praktyczne zalecenia dotyczące przejścia złożonych etapów życia i samokontroli.
 2. "Ludzie będą robić tak, jak sobie życzysz." John Robert Parkinson. Nie ma lepszej książki o zwątpieniu w osobę, która chce nauczyć się, jak być zwycięzcą i stworzyć wewnętrzny rdzeń.
 3. "Sztuka bycia sobą" Vladimir Levi. Twórca książki podsumował wiedzę psychologów od starożytności do czasów współczesnych, aby każdy czytelnik mógł znaleźć równowagę duszy.
 4. "Trening pewności siebie" Manuel James Smith. Książka uczy emocji własnych i mówi, jak przestać obawiać się zewnętrznej krytyki.
oznaki zwątpienia

Filmy o zwątpieniu w siebie

Filmy o zwycięstwie nad własnymi fobiami powstawały w różnym czasie, ale nigdy nie straciły znaczenia. Filmy o wątpliwościach z tej listy są polecane do oglądania przez osoby w każdym wieku:

 1. "Coyote Ugly Bar" . Zgodnie z historią, dziewczyna z prowincjonalnego miasteczka dochodzi do hałaśliwego Nowego Jorku, gdzie znajduje pracę w jednym z miejskich barów. Aby osiągnąć sukces, o jakim marzyła, będzie musiała pokonać miękkość i niezdecydowanie w sobie.
 2. "Panie z kalendarza / kalendarza" . Obraz jest oparty na prawdziwych wydarzeniach i rozmowach o kobietach, które desperacko pragną ukończyć spotkanie charytatywne dla hospicjum. Aby przyciągnąć uwagę opinii publicznej, udało im się tylko zniszczyć ich kompleksy i zagrać w kalendarz z myślą o pieniądzach.
 3. "Cząstki prawdy / cząstki prawdy" . Młoda utalentowana artystka Lily Black pięknie maluje, ale boi się wystawiać i sprzedawać swoją pracę. Aby przezwyciężyć swoje fobie, nie może z powodu życia z rodzicami: matka dziewczynki jest alkoholikiem, a ojciec nie wychodzi z obawy przed zarazkami.
 4. "Niesamowite życie Waltera Mitty / Sekretne życie Waltera Mitty . " Walter Mitty żył skromnie, jako sprzedawca małego sklepu, marząc o tym, jak zmieni się jego życie. Kiedyś wierzył w swoje własne przekonania, jak niesamowite rzeczy mu się przydarzyły.