We współczesnym społeczeństwie zwyczajowo znajduje się sposób na rozwiązywanie problemów bez znieważania, znieważania, broni ani postępowania sądowego. Zawsze możesz znaleźć wspólny język z przeciwnikiem i prowadzić mocne argumenty bez stosowania fizycznego wpływu. Jednocześnie nie należy zapominać, czym jest kompromis, ponieważ czasami tylko dzięki jego pomocy można wydostać się z kontrowersyjnej sytuacji.

Kompromis - co to jest?

Ludzie często muszą rozwiązywać problemy poprzez wzajemne ustępstwa - jest to kompromisowe rozwiązanie sytuacji konfliktowych. Często człowiek musi iść na kompromis z własnym sumieniem, krewnymi, przyjaciółmi, partnerami i współpracownikami. Metoda ta może być skuteczna nie tylko w życiu społecznym, ale także politycznym. Historia zna wiele przykładów, kiedy dojrzewające konflikty zbrojne zakończyły się wzajemnie korzystnymi porozumieniami pokojowymi. Kompromis w konflikcie lub kwestii politycznej jest często jedną z najbardziej opłacalnych i godnych metod ich rozwiązywania.

Kompromis w psychologii

Z punktu widzenia psychologii kompromis interesów jest decyzją, w której strony muszą podjąć pewne kroki w stosunku do siebie nawzajem i dowiedzieć się, jaki wynik przyniesie ich satysfakcję. Działanie to wymaga chwilowego porzucenia ambicji i interesów, co w niektórych sytuacjach może przynieść ogromne korzyści. Trudno jest ludziom podjąć takie kroki, więc ich wynik powinien być korzystny i owocny dla obu stron. To zachowanie jest przydatne nie tylko dla rozwiązanie konfliktu , ale także w celu zachowania dalszej komunikacji, wspólnej sprawy, rodziny lub przyjaźni.

rozsądny kompromis

Kompromis - zalety i wady

Wybierając kompromis przy podejmowaniu decyzji w spornych sytuacjach, można rozważyć pozytywne i negatywne aspekty takiej decyzji. Wśród wad są następujące

  • potrzeba poświęcenia własnych zasad, ambicji, zapomnienia o dumie przez chwilę;
  • czasami tylko częściowa satysfakcja z uzyskanego wyniku;
  • w niektórych przypadkach jest to tylko pośredni etap wyjścia z sytuacji;
  • akceptacja koncesji wymaga przemyślanych i ostrożnych działań, zdolności do wyrażania myśli i pewnych umiejętności negocjacyjnych.

Jeśli nie koncentrujesz się na tych wadach, rozsądny kompromis ma pozytywne aspekty, szczególnie jeśli podejmiesz przemyślaną decyzję:

  • obopólne korzyści;
  • w niektórych przypadkach ostateczne rozwiązanie konfliktu;
  • doświadczenie negocjacje ;
  • możliwe zachowanie dalszych relacji.

Jaka jest różnica między kompromisem a konsensusem?

Często kompromis jest porównywany z konsensusem, ale znaczenie tych pojęć jest nieco inne. Na przykład rodzina często wybiera miejsce docelowe na wakacje, by wątpić w ich preferencje - wyprawę nad morze, wycieczkę w góry lub wycieczkę krajoznawczą. Jeśli po dyskusji preferencja zostanie jednogłośnie wydana na wycieczkę do morza, wówczas będzie to konsensus.

Jeśli wybierasz wycieczkę do morza z obowiązkowym programem wycieczek, możesz powiedzieć, że osiągnięto kompromis w stosunkach małżeństwa. Istotna różnica tych koncepcji polega na tym, że pierwsza koncepcja implikuje ogólne porozumienie, a drugim terminem jest istnienie wzajemnie korzystnych ustępstw z podobnym rozwiązaniem problemu.

kompromis w konflikcie

Kompromis - typy

Aby wyjść z trudnej sytuacji, czasami konieczne jest zastosowanie kompromisu, a jego typy mogą być następujące:

  1. Dobrowolne , czyli bez zewnętrznego nacisku ze strony osób nieuprawnionych.
  2. Przymusowe , na które strony wchodzą pod wpływem różnych warunków.

Niezależnie od tego, czy rozwiązanie jest obowiązkowe, czy dobrowolne, ważne jest, aby pamiętać, jaki jest kompromis, aw jakich przypadkach można go wykorzystać, ponieważ większość spornych sytuacji można rozwiązać w sposób pokojowy, przynosząc pewne korzyści obu stronom konfliktu.