Dawno minęły czasy, kiedy w bibliotekach były kolejki, a ludzie zaczęli mniej czytać, ale ilość dobrej literatury nie maleje. Czasami chcę wziąć książkę i zapomnieć o problemach, trudnościach i przeciwnościach losu, aby "dusza najpierw się odwróciła, a potem zwijała". Co jest warte przeczytania dla duszy - w tym artykule.

Co czytać dla duszy?

Jest dużo literatury, która wystarcza do życia, sprawia, że ​​myślisz o znaczeniu bycia, obowiązku i honoru, miłości i nienawiści. Książki dla duszy w różnym czasie zostały napisane przez różnych autorów, oto niektóre z nich:

 1. "Crossing the Cross" Andreja Panova . To fantastyczna historia, w której dochodzi do trudnego wyboru osoby między religią a nauką.
 2. "Ptak szczęścia" i inne historie Victorii Tokarevy . Zgodnie z książkami tego autora, kręcono wiele filmów i seriali. Jej praca - jako duchowa witamina, pomagająca stworzyć przewagę dobra nad złem.
 3. "Little Dorrit" Charlesa Dickensa . Ci, którzy są zainteresowani tym, co jest interesujące do czytania dla duszy, warto zwrócić uwagę na tę książkę. Powieść opowiada o wydarzeniach w Anglii na początku XIX wieku. Jest to jedno z ważnych społecznie dzieł autora.

Co czytać dla duszy z literatury współczesnej?

Jest wielu rówieśników, których prace są doceniane i tłumaczone na inne języki świata. Wśród nich:

 1. "Jedenaście minut" i inne dzieła Paulo Coelho . Jego opowieści - przypowieści otrzymały wiele literackich nagród w różnych krajach.
 2. "Nie puszczaj mnie" Kazuo Ishiguro . Ci, którzy pytają, jakie książki czytać dla duszy, warto zwrócić uwagę na tę pracę. W 2005 Time Magazine uznał go za najlepszą powieść roku.
 3. "Samotność w sieci" Janusza Wędzińskiego . Pragnąc dowiedzieć się, co nowego czyta dla duszy, warto zastanowić się nad książką Vishnevsky'ego. Autorka napisała powieść w trudnym okresie rozwodu z żoną, zręcznie przeplatając życie bohaterów z faktami naukowymi. Książka podnosi popularny motyw miłości w Internecie.
jakie książki czytać dla duszy

Co czytać dla duszy od klasyków?

Literatura klasyczna - zarówno nowoczesna, jak i zagraniczna - była i pozostanie trwałym standardem, głównym nośnikiem kultury narodowej. Są to:

 1. Saga Forsyte autorstwa Johna Galsworthy . Historia rodzin angielskich arystokratów w 4 tomach. Jego autor otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za "wysoką sztukę narracji".
 2. "Wojnę i pokój" L. Tołstoja można polecić tym, którzy pytają, co czytają dla klasyki. Legendarna powieść, wyświetlana w różnych krajach i godna uwagi.
 3. "Dla kogo dzwonki" autorstwa E. Hemingwaya . Ta powieść zajmuje 8. miejsce na liście 100 książek stulecia.

Co przeczytać dla duszy o miłości?

Temat miłości jest częściej podkreślany przez autorów niż inne, ponieważ jest podstawą wszystkiego, a dla niego ludzie żyją i umierają, wykonują wyczyny. Wśród najbardziej znanych powieści:

 1. "Smoke" JEST. Turgieniew . Historia tragicznej miłości bohaterki, dwukrotnie zdradzonej przez ukochaną kobietę, ale w końcu znalazła szczęście.
 2. "Jamil" Chingiz Aitmatov można również odczytać dla duszy. Ta książka tego wielkiego pisarza jest hymnem miłości, poświęconym czułym i wzruszającym uczuciom, które rodzą się na tle gór i stepów.
 3. "Duma i uprzedzenie" autorstwa Jane Austen . Według BBC książka zajęła drugie miejsce na liście 200 najlepszych książek w 2003 roku.
książki dla duszy

Co czytać, kiedy dusza boli?

Kiedy trudno jest dusza i kot drapać, można przeczytać:

 1. "Pollyana" Eleanor Porter . Historia małej osieroconej dziewczynki uczy nas patrzeć w przyszłość z optymizmem, nie poddawać się przygnębieniu i wierzyć, że wszystko będzie dobrze.
 2. "Lot nad kukułczym gniazdem" Ken Kesey to książka dla tych, którzy są zainteresowani tym, co czytać, gdy jest źle na sercu. Dramat psychologiczny, który stał się kultem dla kilku pokoleń młodzieży i zainspirował Milosa Formana do stworzenia legendarnego filmu.

Prawosławne książki dla duszy

Wielu, gdy zachorują, udaje się do świątyni i znajduje tam spokój i ciszę. Ale nawet regularnie odwiedzając Kościół, możesz być daleko od religii i nie wiesz nic o cudach dokonanych przez Chrystusa i świętych. Poniższe prace mogą zrozumieć te pytania:

 1. "Unholy Saints" Archimandrite Tikhon . W książce mówi o życiu Świętych Ojców, podaje przykłady, w tym te, które są niewytłumaczalne z naukowego punktu widzenia. Książka jest łatwa do odczytania, aw niektórych miejscach wywołuje uśmiech, a nawet chichot.
 2. "Żyć, by kochać" Swietłana Gonczarowa może być zawarta w najlepszych książkach dla duszy. Opowiada o prostych współczesnych ludziach io tym, jak doszli do wiary.
 3. "Droga, która stała się losem" N. Sukhininy . Ta książka może zostać poinformowana, że ​​chce wiedzieć, którą książkę przeczytać dla duszy. Autor opowiada o pielgrzymach, którzy przybyli z Trójcy Ławrowskiej do bram Jerozolimy. Po lekturze powstaje poczucie przynależności do wszystkich osób biorących udział w kampanii.