Myślenie jest ważnym procesem poznawczym człowieka, dzięki któremu zdobywa nową wiedzę, rozwija się i staje się lepszy. Istnieją różne techniki myślenia, które można stosować w dowolnym momencie i w różnych sytuacjach.

Co to jest odliczenie?

Metoda myślenia, na podstawie której wyciągane są wnioski logiczne dotyczące określonego przedmiotu lub sytuacji na podstawie informacji ogólnych, nazywana jest dedukcją. Przetłumaczone z łaciny, to słowo oznacza "wniosek lub logiczne wnioskowanie". Osoba używa dobrze znanych informacji i konkretnych szczegółów, analiz, umieszczania faktów w określonym łańcuchu i ostatecznie wyciąga wnioski. Metoda dedukcji stała się znana dzięki książkom i filmom o detektywie Sherlocku Holmesie.

Odliczenie w filozofii

Użyj myślenie dedukcyjne budowanie wiedzy naukowej rozpoczęło się w czasach starożytnych. Znani filozofowie, tacy jak Platon, Arystoteles i Euklides, wykorzystali go do wyciągnięcia wniosków z istniejących informacji. Odejście w filozofii jest pojęciem, które różne umysły interpretują i rozumieją na swój własny sposób. Kartezjusz uważał ten typ myślenia za podobny do intuicji, dzięki któremu człowiek może zdobyć wiedzę poprzez refleksję. Leibniz i Wolf mieli własną opinię na temat tego, czym jest dedukcja, biorąc pod uwagę, że jest ona podstawą do uzyskania prawdziwej wiedzy.

dedukcja w filozofii

Odliczenie w psychologii

Myślenie jest używane w różnych kierunkach, ale istnieją obszary, których celem jest badanie samej dedukcji. Głównym celem psychologii jest badanie rozwoju i łamania rozumowania dedukcyjnego u ludzi. Wynika to z faktu, że ponieważ ten typ myślenia obejmuje przejście od informacji ogólnych do konkretnej analizy, wszystkie procesy mentalne są w to zaangażowane. Teorię dedukcji badamy w procesie formowania pojęć i rozwiązań różnych problemów.

Odliczenie - zalety i wady

Aby lepiej zrozumieć możliwości dedukcyjnej metody myślenia, trzeba zrozumieć jej zalety i wady.

 1. Pomaga zaoszczędzić czas i zmniejszyć ilość prezentowanego materiału.
 2. Możesz nawet użyć, gdy nie ma wcześniejszej wiedzy na danym obszarze.
 3. Rozumowanie dedukcyjne przyczynia się do rozwoju logicznego myślenia opartego na dowodach.
 4. Daje ogólną wiedzę, koncepcje i umiejętności.
 5. Pomaga przetestować hipotezy badawcze jako wiarygodne wyjaśnienia.
 6. Poprawia myślenie przyczynowe praktykujących ludzi.

Wady:

 1. W większości przypadków dana osoba otrzymuje wiedzę w postaci gotowej, tzn. Nie bada informacji.
 2. W niektórych przypadkach trudno jest wskazać konkretny przypadek zgodnie z zasadą ogólną.
 3. Nie można go wykorzystać do odkrywania nowych zjawisk, praw i formułowania hipotez.
dedukcja w psychologii

Odliczenie i indukcja

Jeśli znaczenie pierwszego terminu zostało już wyjaśnione, to w przypadku indukcji jest to technika do budowania ogólnego wniosku opartego na prywatnych przesłankach. Nie korzysta z praw logicznych, ale opiera się na pewnych informacjach psychologicznych i faktycznych, które są czysto formalne. Odliczenie i indukcja to dwie ważne zasady, które wzajemnie się uzupełniają. Dla lepszego zrozumienia warto rozważyć przykład:

 1. Odejście od ogólnego do szczególnego oznacza otrzymanie drugiego z jednej prawdziwej informacji i będzie to prawdą. Na przykład wszyscy poeci są pisarzami, konkluzja: Puszkin jest poetą i pisarzem.
 2. Indukcja jest wnioskiem, który wynika z wiedzy o części obiektów i prowadzi do uogólnienia, dlatego mówi się, że następuje przejście od wiarygodnej informacji do prawdopodobnej. Na przykład Puszkin jest poetą, jak Blok i Majakowski, co oznacza, że ​​wszyscy ludzie są poetami.

Jak opracować odliczenia?

Każda osoba ma możliwość rozwinięcia myślenia dedukcyjnego, które będzie przydatne w różnych sytuacjach życiowych.

 1. Gry . Do rozwoju pamięci możesz używać różnych gier: szachów, łamigłówek, sudoku, a nawet rozrywki karcianej, dzięki czemu gracze zastanawiają się nad swoimi ruchami i zapamiętują karty.
 2. Rozwiązywanie problemów . Właśnie wtedy przydatny jest szkolny program z fizyki, matematyki i innych nauk. Podczas rozwiązywania problemów odbywa się trening powolnego myślenia. Nie powinieneś rozwodzić się nad jednym rozwiązaniem i lepiej spojrzeć na problem z innego punktu widzenia, sugerując alternatywę.
 3. Ekspansja wiedzy . Rozwój dedukcji oznacza, że ​​człowiek musi nieustannie pracować nad poszerzaniem swoich horyzontów, "wchłaniając" wiele informacji z różnych obszarów. Pomoże to w przyszłości w opracowaniu wniosków opartych na konkretnej wiedzy i doświadczeniu.
 4. Bądź uważny . Odliczenie w praktyce jest niemożliwe, jeśli dana osoba nie wie, jak dostrzec ważne szczegóły. Podczas komunikacji z ludźmi zaleca się zwracanie uwagi na gesty, mimikę twarzy, barwę głosu i inne niuanse, które pomogą zrozumieć intencje rozmówcy, obliczyć jego szczerość i tak dalej. Będąc w transporcie publicznym, obserwuj ludzi i przyjmuj różne założenia, na przykład, gdzie idzie ta osoba, co robi i wiele więcej.
Odliczenie, co to jest

Odliczenie - Ćwiczenie

Aby rozwinąć myślenie dedukcyjne, zaleca się szkolenie uwagi, abstrakcyjne myślenie i RAM. Istnieją proste ćwiczenia, jak nauczyć się odliczeń, które mogą wykonywać zarówno dorośli, jak i dzieci:

 1. Użyj dowolnych zdjęć i lepiej, jeśli mają dużo małych szczegółów. Spójrz na zdjęcie przez minutę, próbując zapamiętać jak najwięcej szczegółów, a następnie zapisz wszystko, co zostało zdeponowane w pamięci i sprawdź. Stopniowo skracaj czas oglądania.
 2. Użyj podobnych słów i spróbuj znaleźć maksymalną liczbę różnic w nich. Na przykład: dąb / sosna, krajobraz / portret, wiersz / bajka i tak dalej. Mimo to eksperci zalecają naukę czytania słów na odwrót.
 3. Zapisz imiona osób i daty danego wydarzenia w ich życiu. Wystarczą cztery pozycje. Przeczytaj je trzy razy, a następnie zapisz wszystko, co pamiętasz.

Dedukcyjna metoda myślenia - książki

Jednym z ważnych sposobów rozwijania myślenia dedukcyjnego jest czytanie książek. Wiele osób nawet nie podejrzewa, jak wiele z tej korzyści: trening pamięci, ekspansja horyzontów i rozwój osobisty . Aby skorzystać z metody dedukcyjnej, konieczne jest nie tylko zapoznanie się z literaturą, ale także analiza opisanych sytuacji, zapamiętywanie, porównywanie i przeprowadzanie innych manipulacji.

 1. Dla tych, którzy są zainteresowani tym, czym jest dedukcja, interesujące będzie przeczytanie pracy autora tej metody myślenia - "Rene Descartes" "Dyskurs o metodzie, aby poprawnie kierować swoim umysłem i znaleźć prawdę w naukach".
 2. Zalecana literatura obejmuje różnych detektywów, na przykład klasyków - "Do przygody Sherlocka Holmesa" A.K. Doyle'a i wielu wartościowych autorów: A. Christie, D. Dontsova, S. Sheparda i innych. Czytając taką literaturę, należy zastosować dedukcyjną metodę myślenia, aby zasugerować, kto może być przestępcą.