Dlaczego po prostu kochając zakupy, kobiety zamieniają się w kupców, gotowych kupić wszystko, nie zwracając uwagi na własne możliwości finansowe? Psychologia daje shopaholizmowi tylko jedno wytłumaczenie - brak uwagi. To nie ma znaczenia od partnera, przyjaciół lub innych osób. Kobieta zaczyna wypełniać "lukę" w życiu dzięki wyjazdom na zakupy, które przynoszą tylko pozytywne emocje. Ale z czasem niewinna namiętność zamienia się w prawdziwą manię, której niełatwo się pozbyć.

Objawy shopaholizmu

I jesteś pewien, że powinieneś zadawać sobie pytanie, jak radzić sobie z shopaholizmem? Może masz ten problem, a nie? Sprawdźmy. Jesteś zagrożony zakupoholizmem, jeśli:

 • nie ma miejsca na wiele rzeczy w domu, podczas gdy ty zwracasz uwagę na zniknięcie pewnej kwoty z portfela, ale na to właśnie wydano, nie możesz powiedzieć na pewno;
 • kiedy idziesz do sklepu, wszystkie problemy ustępują, a Ty czujesz się najszczęśliwszą kobietą na świecie;
 • kiedy przychodzisz do sklepu, dokładnie sprawdzasz wszystkie półki i okna, a nie tylko te, w których znajdują się potrzebne towary;
 • nie robisz zakupów w poszukiwaniu czegoś koniecznego, ale tak po prostu;
 • w dzień wolny od pracy, nawet chcąc spotkać się z przyjaciółmi, wciąż znajdujesz się w centrum handlowym, w którym spędzasz cały dzień;
 • po kłótni, naganie władz, uspokajasz się podróżą na zakupy, kupowanie nawet niepotrzebnej rzeczy zawsze prowadzi cię do dobrego nastroju;
 • nie możesz powstrzymać się od ciągłego omawiania swoich zakupów z osobami wokół ciebie i pokazywania, jaką bluzkę kupiłeś i jak pasuje ona do butów zakupionych tego samego dnia;
 • mąż ciągle żartuje o tobie, mówiąc, że twoje mieszkanie jest coraz bardziej jak magazyn sklepu, a nie miejsce do życia;
 • nie możesz iść na zakupy z jakiegokolwiek powodu, a ten fakt cię przygnębia, stajesz się drażliwy.

Jak pozbyć się shopaholizmu?

Uwolnienie się od shopaholizmu, a także od wszelkich innych złych nawyków, będzie wymagało wiele wysiłku i szczerego pragnienia podzielenia się nim. Wypróbuj poniższe wskazówki, które pomogą Ci nie kupować za dużo i zajmować się shopaholizmem:

 1. Nie musisz niczego spontanicznie kupować, tylko dlatego, że ci się podobało. Przechodząc do sklepu (bez względu na rzeczy lub produkty), zrób listę potrzebnych i ściśle podążaj za tym.
 2. Nie widząc plakietki "Sprzedaży" lub ogłoszenia fantastycznych rabatów, biegnij naprzód i kup wszystko. Pamiętaj, że często napis o rabatach to tylko ruch marketingowy, w rzeczywistości rabat może być znacznie mniejszy. A nawet kupione bardzo tanie rzeczy nie będą konieczne, dlaczego potrzebujesz więcej śmieci?
 3. Nie biegnij, aby kupić kolejną nowość (telefon, ubrania z nowej kolekcji) natychmiast po wejściu na rynek. Warto trochę poczekać, a ceny będą niższe, a będziesz w stanie zrozumieć, czy naprawdę potrzebujesz tego zakupu.
 4. как бороться с шопоголизмом
 5. Karty kredytowe są złe. Dzięki nim bardzo szybko przyzwyczaisz się do kupowania rzeczy wartych więcej niż możesz sobie pozwolić, wirtualne pieniądze nie są postrzegane jako prawdziwe.
 6. Weź tylko niezbędną ilość gotówki, aby nie wydawać więcej.
 7. Przechowuj pokwitowania, spisuj wydatki, budżetuj i co miesiąc sprawdzaj, czy udało ci się je zachować.
 8. Jeśli zamierzasz kupić inny bibelot, pomyśl o swoich bliskich - może te pieniądze warto wydać na coś, czego potrzebują?
 9. Nie możesz sam poradzić sobie z zakupoholizmem? Idź do psychoanalityka, ponieważ problem musi zostać rozwiązany, sam nie zniknie.