Miejscem narodzin eleganckiej i luksusowej koronki jest Wenecja, wyspa Burano. Ta mała malownicza wioska, która nie jest tak łatwa do osiągnięcia, od dawna zachowała tajemnice tkania tego cudu. Historia koronek weneckich sięga końca XV i na początku XVI wieku. To prawda, że ​​wyglądało jak pasek z zębami i prostą ozdobą. Takie koronki służyły jako ozdoba do kołnierzy, mankietów i fartuchów. Z biegiem czasu, projekt stał się bardziej skomplikowany, a tkanina stanowiła podstawę pełnowartościowego stroju.

W Wenecji istnieje wiele legend o pochodzeniu koronek, jednak według jednej z wersji inspiracją stało się dziwne wodorosty zwane "syrenką", które żeglarz przedstawił swemu ukochanemu. Ta dziewczyna, aby się nie nudzić, zaczęła się tkać, biorąc ten niezwykły prezent jako przykład.

Koronka wenecka 1wenecka koronka 2wenecka koronka 3

Technika tkania weneckich koronek

Jedna strona gipiury ma szorstką strukturę z powodu guzków, druga jest gładsza. Rzemieślnicy wyplatali weneckie koronki bez żadnej podstawy, a główny kontur powstał przy pomocy igły i grubej nici wykręconej w kilku dodatkach. W celu wytworzenia złożonego ornamentu najpierw nałożono rysunek na pergamin, na którym następnie położono grube nici. Następnie producenci koronek przystąpili do wykonania samego wzoru, wypełniając środek. Aby ozdobnik był obszerny, mistrzowie użyli włosia końskiego, który był bardzo starannie obszyty nitkami. Podobny sposób tkania Włochów nazywa się "ściegiem w powietrzu".

Koronki weneckie tłoczone są nadal warte swojej wagi w złocie. Jednak pomimo kosztownego kosztu wielu projektantów ozdabia ich twórczością. Ubrania z weneckiej koronki wyglądają bardzo delikatnie i wspaniale. Na przykład słynna marka Dolce & Gabbana w jednej z najnowszych kolekcji zaprezentowała modele wykorzystujące tę wyjątkową gipiurę. W tym stroju każda kobieta będzie mogła poczuć prawdziwy włoski luksus.

Dziś każdy rzemieślnik może utkać swoją letnią sukienkę szydełkiem w technice przypominającej weneckie koronki. Ten wynalazek wymyślił Mademoiselle Riego de Blancardier. W przyszłości ta koronka została nazwana Irlandzki .

wenecka koronka 4wenecka koronka 5wenecka koronka 6
wenecka koronka 7weneckie koronki 8weneckie koronki 9
koronki weneckie 10koronki weneckie 11wenecka koronka 12