Mięśniak macicy to choroba żeńskich narządów płciowych, charakteryzująca się pojawieniem się łagodnego guza w mięśniowej warstwie macicy. Wyraźnymi objawami mięśniaków są krwawienia, długotrwałe i obfite miesiączki, bóle pociągowe, częste oddawanie moczu, zaparcia, aw niektórych przypadkach niepłodność. Choroba jest diagnozowana za pomocą ultradźwięków. Sposób leczenia zależy od wieku pacjenta, a także od wielkości mięśniaków. Jeśli kobieta planuje nabyć dzieci w przyszłości, stosuje się preparaty hormonalne. W przypadku dużych mięśniaków zaleca się chirurgiczne usunięcie guza, czyli usunięcie mięśniówki lub usunięcie macicy - histerektomię.

Lekarze nie mogą dokładnie powiedzieć o przyczynach i rozwoju mięśniaków macicy. Zwykle mięśniaki rosną powoli: z jakiegoś powodu jedna komórka zaczyna się dzielić, tworząc komórki guza mięśniowego, które tworzą węzły. W zależności od ich lokalizacji dzieje się myoma subserous , podśluzówkowy , szyjkowe lub śródrdzeniowe. Jeśli przyczyny mięśniaków macicy są niejasne, konsekwencje mogą prowadzić do tego, że macica stopniowo się zwiększa, tak jak podczas prawidłowej ciąży. Dlatego jego wymiary wskazują na kilka tygodni.

Dlaczego występują mięśniaki macicy?

Na wzrost nowotworów zależnych od hormonów wpływa progesteron i estrogeny. Istnieje wiele czynników wyjaśniających, dlaczego pojawiają się mięśniaki macicy. Więc wśród psychologicznych przyczyn powstawania mięśniaków wydzielają długotrwałe i ciężkie stresy, ciężką pracę umysłową i fizyczną. Ponadto mięśniak może zostać sprowokowany przez naruszenie produkcji hormonów, jeśli występują choroby jajników, przewlekłe choroby zakaźne, choroby gruczołów dokrewnych, naruszenie metabolizmu tłuszczów i dziedziczenie.Jeśli mięśniak już się uformował, na jego wzrost wpływają aborcje, odmowa karmienia piersią, brak dzieci w wieku poniżej trzydziestu lat , przewlekłe choroby zapalne sfery żeńskiej narządów płciowych, a także przedłużone stosowanie doustnych złożonych środków antykoncepcyjnych i częste narażenie na słońce.

Jak leczyć mięśniaki?

Jeśli weźmiemy pod uwagę metody zachowawcze, wtedy leczenie mięśniaków jest możliwe tylko wtedy, gdy guz jest mały (do dwunastu tygodni), rośnie powoli i znajduje się pod błoną macicy lub w środkowej warstwie mięśniowej. Lekarze przepisują leczenie objawowe w połączeniu z lekami hormonalnymi. Należą do nich: goserelina, buserelina, zoladeks, tryptorelina, gestrinon.

Duże rozmiary włókniaków (ponad dwanaście tygodni), szybki wzrost guza i wyraźne objawy są bezpośrednimi wskazaniami do operacji. Najbardziej korzystną metodą jest zastosowanie miomektomii laparoskopowej, czyli usunięcie guza za pomocą instrumentów wprowadzanych przez nacięcia w jamie brzusznej. Po operacji oszczędzającej, kobieta odzyskuje szybko i ją dlaczego pojawiają się mięśniaki macicy Szanse na poczęcie są dość wysokie.

Mięśniak podbrzuszny wymaga histeroskopowej miomektomii, czyli całkowitego usunięcia macicy za pomocą specjalnego instrumentu - hysteroskopu wprowadzonego do pochwy. Oczywiście, po opisanych operacjach już nie można mieć dzieci Najbardziej bolesną, ale skuteczną metodą jest embolizacja tętnicy macicznej, do której wprowadzana jest specjalna substancja, która zatrzymuje przepływ krwi. Myoma przestaje rosnąć i ostatecznie umiera.

Istnieje również metoda ablacji FUS, która jest odpowiednia dla kobiet, które w przyszłości nie chcą już mieć dzieci. Opiera się na wykorzystaniu skupionych fal ultradźwiękowych, zmniejszając rozmiar węzłów mięśniaka.