Od podskórnej tkanki tłuszczowej w pochwie na granicy między środkową a dolną trzecią otwiera się kanał gruczołu Bartholina, który wytwarza sekret, który zapewnia stałą wilgotność w pochwie i znajduje się w tkance podskórnej dużych warg sromowych. Przewód wydalniczy może przenikać bakterie, wirusy lub grzyby, co prowadzi do ostrego lub przewlekłego zapalenia gruczołu - bartholinit . Najczęściej zapalenie jest spowodowane przez chlamydie, gonokoki, rzęsistki, rzadziej - gronkowce, paciorkowce, E. coli, wirusy lub mieszaną mikroflorę.

Jak leczyć zapalenie krtani?

W ostrym zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, szczególnie w przypadku rozwoju ropnia gruczołu Bartholina, najpierw stosuje się leczenie chirurgiczne (otwieranie i drenowanie ropnia), a następnie leczenie przeciwbakteryjne, lokalne przeciwzapalne, regenerujące.

Antybiotykoterapia ostrego zapalenia krtani obejmuje antybiotyki o szerokim spektrum działania, które zazwyczaj są przepisywane pozajelitowo. Spośród najczęściej stosowanych antybiotyków możemy wymienić grupę cefalosporyn 2-4 generacji (ceftriakson, cefuroksym, cefotaksym, ceftazydym, cefoperazon, cefepim). W przypadku przeciwwskazań, reakcji alergicznych lub, jeśli to konieczne, wyznaczenia drugiego antybiotyku, antybiotyki z grupy fluorochinolonów (ofloksacyna, lewofloksacyna, cyprofloksacyna lub glikozyloksacyna) są zwykle stosowane w zapaleniu boreliozy. Jakie antybiotyki wypić u bartolinitu, lekarz decyduje, ale przed przepisaniem leczenia, gdy pacjent ma chroniczne zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, może przepisać hodowlę na mikroflorę i jej wrażliwość na antybiotyki.

W mieszanej florze z bartolinitem przepisywane są nie tylko antybiotyki, ale także imidazol ( Trichopol Metronidazol, ornidazol lub metragyl do podawania pozajelitowego).

W złożonym leczeniu zapalenia bartorfiny leki przeciwgrzybicze są przepisywane razem z antybiotykami (flukonazol, ketokonazol). jak leczyć zapalenie krtani Nie ma znaczenia, jakie antybiotyki są traktowane bartolinitem - prawie wszystkie z nich powodują zaburzenia w normalnej florze pochwy i mogą powodować pleśniawki, ponieważ środki przeciwgrzybicze są przepisywane przez 3-5 dni antybiotykoterapii w celu zapobiegania kandydozie.

Od miejscowej terapii przeciwzapalnej z bartolinitem, roztwór antyseptyczny (chlorheksydyna, dekasan, miramistin) jest przepisywany w tamponach zwilżonych w roztworze.

Ponieważ mikroflora, która powodowała stan zapalny, jest taka sama dla obu partnerów seksualnych, kompleksowe leczenie nosicieli jest przepisane mężczyźnie.