Wszyscy oczywiście wiedzą o tragicznych konsekwencjach aborcji, ale wiedza ta nie przeszkadza w podjęciu tej operacji z należytą powagą. Prawdopodobnie nie są dostępne zewnętrzne oznaki przeniesionej operacji - rany i szwy. A jeśli na zewnątrz nie widać nic złego, kobieta wierzy, że możesz natychmiast powrócić do starego sposobu życia. Ale tak nie jest i szczególnie warto mówić o wznowieniu stosunków seksualnych po aborcji.

Kiedy mogę uprawiać seks po aborcji?

Jak wspomniano powyżej, aborcja jest operacją, a zatem uszkodzenie po niej jest poważne. Mianowicie błona śluzowa narządów wewnętrznych jest uszkodzona, macicę można przedstawić jako otwartą ranę. Jest oczywiste, że w takim stanie łatwiej jest wprowadzić infekcję do środka. Dlatego należy podjąć wszelkie środki, aby temu zapobiec, zwłaszcza jeśli kobieta planuje mieć dzieci w przyszłości. Środki te dotyczą nie tylko higieny osobistej, ale także stosunków seksualnych. Czy uważasz, że ma to znaczenie tylko w przypadku chirurgii klasycznej? I tu i tam, bez względu na to, co było aborcją - klasyczną, medyczną lub mini-aborcję, seks po tym jest zabroniony przez co najmniej 3 tygodnie. Ogólnie, intymne relacje powinny zostać przywrócone dopiero po rozpoczęciu pierwszej miesiączki po aborcji.

Oprócz ryzyka infekcji istnieje ryzyko ponownego zajścia w ciążę. A jeśli podczas wczesnego powrotu do seksu po klasycznej lub mini-aborcji, takie niebezpieczeństwo nie jest tak wielkie, to po aborcji medycznej seks bez zabezpieczenia prawdopodobnie doprowadzi do drugiej ciąży. Ryzyko to jest ogromne, ponieważ po przyjęciu leków kobiece ciało dość szybko odzyskuje zdolność do poczęcia.

Ale zdarza się, że para planuje ciążę i po aborcji stara się jak najszybciej zrealizować ich intencję. Pożądanie jest dobre, ale dla szybkiego wykonania po aborcji nie jest możliwe. Ciążę należy zaplanować nie wcześniej niż sześć miesięcy po aborcji, niezależnie od jej rodzaju. Każda aborcja jest stresem dla organizmu, a nawet jeśli narządy wewnętrzne nie są uszkodzone w procesie, ta manipulacja wciąż nie przebiega bez śladu dla funkcjonowania. Tutaj i zaburzenia hormonalne i inne niepożądane konsekwencje. Po aborcji organizm stosunkowo szybko odzyskuje zdolność poczęcia, ale nie ma mowy o całkowitym wyleczeniu. Oznacza to, że kobieta może zajść w ciążę, ale nie ma żadnej gwarancji, że płód rozwija się normalnie. Ponadto wczesna ciąża po aborcji często powoduje poronienia i aborcje z powodu stanów chorobowych, ponieważ rozwijają się różne patologie ciąży.

Jeśli chodzi o seks analny po aborcji, jest on również objęty zakazem nie mniej niż 14 dni po operacji. Co więcej, zezwolenie na wznowienie aktywności seksualnej jest udzielane przez lekarza, ponieważ okres abstynencji zależy od stanu kobiety. Nie dziw się, że seks analny również nie jest dozwolony. Oczywiście nie ma ryzyka zajścia w ciążę, ale ryzyko infekcji pozostaje. Ponadto, podczas stosunku do narządów miednicy krew spieka, co przy urazowej macicy może prowadzić do krwawienia.

Antykoncepcja po aborcji Aborcja, kiedy możesz uprawiać seks

Ale nawet po spełnieniu wszystkich terminów, seks po aborcji powinien być chroniony. Najpopularniejsza metoda antykoncepcji - stosowanie prezerwatyw nie jest tutaj odpowiednia, ponieważ nie daje pełnej gwarancji ochrony przed niechcianą ciążą. Dlatego zaleca się stosowanie prezerwatyw wyłącznie w celu ochrony przed infekcjami, a także w celu ochrony przed poczęciem oprócz stosowania innych środków antykoncepcyjnych. A większość ginekologów uważa, że ​​po aborcji należy stosować tylko hormonalne środki antykoncepcyjne. Najwygodniejsze są te, które zawierają niskie dawki hormonów. Są również przepisane w celu ochrony przed ciążą i przywrócenia prawidłowego cyklu miesiączkowego i zmniejszenia ryzyka chorób zapalnych.