Przezpochwowe USG żeńskich narządów płciowych jest jedną z dwóch najczęściej stosowanych metod badania narządów w miednicy. Taka metoda z reguły implikuje ultrasonografię przezbrzuszną. Czasami badanie pochwowe jest konieczne, aby ustalić przyczynę braku poczęcia.

W jaki sposób ultradźwięki przezpochwowe?

Zidentyfikować naruszenia w pracy narządów wewnętrznych narządów płciowych na kilka sposobów. Czujnik pochwowy umieszcza się na skórze w zamierzonym miejscu badanego narządu, wizualizuje i wykrywa najmniejsze odchylenia w jego pracy. Wszystkie dane są wyświetlane na ekranie monitora urządzenia ultrasonograficznego. Ta metoda nazywa się transabdominal. Jednak ultrasonografia przezpochwowa narządów miednicy dostarcza najbardziej szczegółowych i wiarygodnych informacji. W takim przypadku czujnik umieszczony w pochwie może wyszczególnić takie narządy, jak: macica, jajniki, jajowody i tak dalej.

Jaki jest powód potrzeby przeprowadzenia badania przezpochwowego?

Ten typ badań pozwala lekarzom na identyfikację nieprawidłowości w pracy narządów miednicy w początkowych stadiach ich pojawiania się, chociaż w niektórych przypadkach może być konieczne poddanie się dodatkowym metodom badania patologii.

Szybka diagnoza pomaga przepisać najskuteczniejszy przebieg leczenia, daje szansę ochrony przed możliwymi powikłaniami, a nawet uratować życie kobiety. To ultrasonografia przezpochwowa małej miednicy może wykryć obecność guzów nowotworowych i łagodnych guzów w czasie. To znacznie zwiększa możliwości współczesnej medycyny i lekarzy w szczególności.

Jak przygotować się do badania przez pochwę?

Ta procedura nie wymaga specjalnego stopnia przygotowania i może być wykonana na dowolnym etap cyklu menstruacyjnego . Dlatego czas jego realizacji zależy wyłącznie od pilności uzyskania wyników. Na przykład, jeśli planowane jest ustalenie endometriozy, wówczas ginekologiczne USG przezpochwowe najlepiej wykonać w drugiej fazie cyklu, a jeśli chcesz potwierdzić obecność mięśniaków macicy, to w pierwszym. W każdym przypadku konieczna jest koordynacja sesji z lekarzem lub operatorem.

USG przezpochwowe podczas ciąży

Jeśli ciąża przebiega normalnie, to tego rodzaju badania mogą być prowadzone od 11 do 14 tygodnia. Na dłuższych warunkach lepiej zastąpić je przezbrzusznymi, co stanowi mniejsze zagrożenie dla płodu. Przezpochwowe USG macicy i przydatków można podać kobiecie w ciąży w następujących przypadkach:

  • występują dolegliwości związane z utrzymującym się bólem w dolnej części brzucha;
  • krwawienie z macicy;
  • pojawienie się menstruacji;
  • kontrola nad istniejącymi nowotworami;
  • ocena procesu ciągłego leczenia danej choroby i tak dalej.

Bardziej szczegółową ocenę stanu narządów miednicy u kobiety niebędącej w ciąży można uzyskać przez pochwę czujnik pochwowy hydrolaparoskopia. Polega ona na wprowadzeniu małego nacięcia pochwy, przez które wkłada się najcieńszą sondę i wykonuje się szczegółowe badanie macicy, przydatków i ścian miednicy małej. Istnieje również możliwość mikrooperacji.

Kobiety cierpiące na niepłodność powinny przejść echokardiografię przezpochwową. Ta metoda pozwala ocenić stan wewnętrznej wyściółki macicy, a mianowicie endometrium, na różnych etapach cyklu miesiączkowego, stopień dojrzewania mieszków włosowych, obecność zaburzeń hormonalnych i przyczynę braku owulacji, aby monitorować proces nakłuwania i tak dalej.