Kwestia ustalenia daty urodzenia jest jednym z najpilniejszych dla przyszłych ojców i matek. Wiele zasobów internetowych poświęconych ciąży i rodzicielstw oferuje swoim użytkownikom możliwość określenia daty ich zamierzonego porodu za pomocą specjalnych kalendarzy lub kalkulatorów. Przyszli rodzice muszą wpisać tylko datę i miesiąc pierwszego dnia ostatnich krytycznych dni. Takie kalkulatory pozwalają nam określić zarówno najbardziej prawdopodobną datę urodzenia, jak i okres, w którym dziecko może się urodzić - dokładność tej metody może budzić wielkie wątpliwości.

Ale nie ślepo ufajcie Internetowi. Aby dokładnie określić datę urodzenia, w praktyce medycznej istnieją bardzo realne i stosowane od dawna metody.

Metody prawidłowego określenia daty dostawy

Na początek lekarze określają datę dostawy.

Podczas pierwszej konsultacji na temat ciąży, ginekolog z reguły dowiaduje się o terminie ostatniej miesiączki i oblicza datę urodzin za pomocą wzoru Negele.

Zgodnie z tą formułą od pierwszego dnia cyklu odejmuje się 3 miesiące i dodaje siedem dni. Jak pokazuje praktyka, metoda ta uniemożliwia określenie dokładnej daty urodzenia, ponieważ jest przeznaczona dla kobiet z 28-dniowym cyklem. W innych przypadkach ta metoda podaje błąd w górę lub w dół. W cyklu nieregularnym ta formuła nie jest używana.

Można również zastosować metodę taką, jak określenie oczekiwanej daty porodu na owulację. To wcale nie jest trudne. Jeśli przyjmiemy, że cykl trwa 28-35 dni, a proces owulacji odbywa się w jego środku, można łatwo określić datę urodzenia przez zapłodnienie, które rzekomo miało miejsce w dniu owulacji. Jeśli kobieta ma trudności z owulacją, możesz po prostu określić środek cyklu i dodać 280 dni do tej daty.

Najdokładniejszą obecnie metodą jest określenie daty dostawy za pomocą ultradźwięków. Jeśli to zrobione Ultradźwięki do 12 tygodni ciąża, można ustalić wiek ciążowy na dzień i odpowiednio ustalić datę urodzenia.

Wyniki badania ultrasonograficznego określają czas trwania ciąży oraz późniejsze etapy ciąży, ale w tym przypadku nie można przyjąć wyniku badania ultrasonograficznego jako podstawy do obliczenia spodziewanej daty porodu, ponieważ wszystkie dzieci rozwijają się inaczej - ktoś jest szybszy, ktoś wolniejszy.

Inną metodą, która pozwala określić datę dostawy, jest ustalenie pierwsze ruchy płodu .

Jego pierwsze ruchy w łonie matki są dokonywane przez dziecko już po dwunastu tygodniach. Ale faktem jest, że ze względu na wciąż dość małe rozmiary płodu, kobieta nie może ich poczuć. Kobieta, która spodziewa się dziecka, może dokładnie wyczuć ten ruch, około 20 tygodnia ciąży, i znowu przygotowuje się do zostania matką - w wieku 18 tygodni. Aby obliczyć datę urodzenia przy pierwszym ruchu, musisz dodać do tej daty odpowiednio 20 lub 22 tygodnie.

Dosyć informatywna metoda polega na określeniu położenia dna macicy.

Już od 14-16 tygodnia ciąży lekarz może określić wiek ciążowy i datę urodzenia dziecka zwykłym badaniem, określając wysokość dna macicy w dotyku. Tak więc, przez okres 16 tygodni, znajduje się w przybliżeniu między pępkiem a łonem, w 24 - w pępku, a przy 28 - nad pępkiem o 4-6 cm. jak lekarze określają datę dostawy

Ponadto lekarz może zmierzyć obwód brzucha kobiety i obliczyć datę dostawy dla tego parametru. Ale ta metoda nie różni się wysoką dokładnością ze względu na indywidualne cechy ciała każdej kobiety.

Jednak niezależnie od metody zastosowanej do określenia daty spodziewanego porodu tylko niewielka część kobiet mieści się w tym okresie. Każda ciąża przebiega na swój sposób, a na datę rozpoczęcia porodu może wpływać wiele czynników, w tym ciąże mnogie i obecność współistniejących chorób u kobiet.