Grzybica jest nieprzyjemnym zjawiskiem, z którym każda kobieta spotkała się przynajmniej raz w życiu. Szczególnie wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia drozd w czasie ciąży i po porodzie. Ta cecha wynika ze zmian w równowadze hormonalnej, która wywołuje aktywny wzrost grzybów. Mianowicie grzyb o nazwie Candida i jest czynnikiem wywołującym chorobę. Ponadto wpływa to również na ogólny stan organizmu, który odczuwał wiele stresu podczas porodu.

Grzyb przed dostarczeniem

Drozd może pojawić się od samego początku ciąży, ale szczególnie "sprzyjający" okres rozwoju choroby - III trymestr. Infekcja dziecka podczas przejścia przez kanał rodny sprawia, że ​​drożdże są niebezpieczne podczas porodu. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu i leczeniu drozda grzyby nie stanowią zagrożenia, dlatego tak ważne jest, aby zidentyfikować chorobę tak szybko, jak to możliwe.

Z reguły grzyb manifestuje się jako uczucie pieczenia podczas oddawania moczu i silnego świądu w okolicy krocza. Ponadto pojawia się wydzielina śluzowa lub twarogowa z lekkim zapachem. Warto zauważyć, że pojawienie się wszystkich objawów w tym samym czasie nie jest wcale konieczne, aw niektórych przypadkach choroba może być całkowicie bezobjawowa.

Leczenie drozda przed porodem i po nim

Leczenie pleśniawki podczas ciąży a po urodzeniu dziecka odbywa się w sposób systematyczny i lokalny. Ponieważ stosowanie jakichkolwiek leków podczas ciąży i laktacji jest niepożądane, lekarze preferują drugą metodę, polegającą na nakładaniu maści, czopków, kremów i douching. Na przykład wysoka wydajność pokazuje świece z pleśniawki, używane przed porodem. Jeśli leczenie nie przyniosło spodziewanego rezultatu, zalecono podawanie silniejszych leków.

Pierwszymi objawami choroby są konsultacje z lekarzem, który decyduje o leczeniu drozda przed porodem. Warto zauważyć, że zwykłe leki stosowane w przypadku pleśniawki nie zawsze są odpowiednie do leczenia choroby w czasie ciąży. Na przykład, taki lek jak intrakonazol jest ściśle przeciwwskazany, ponieważ może prowadzić do rozwoju wady płodu. Wpływ flukonazolu na płód nie został w pełni zbadany, dlatego przy jego przyjęciu należy również zachować ostrożność.

Aby wybrać sposób leczenia drozda po porodzie powinien być wykwalifikowany lekarz. Wszelkie samoleczenie może niekorzystnie wpłynąć na stan i rozwój dziecka. Warto zauważyć, że nie ma potrzeby zaprzestania karmienia piersią, a w celu uniknięcia zakażenia dziecka lekarz może przepisać dziecku krople przeciwgrzybicze.