Przedsionek pochwy - część kobiecego sromu (zewnętrzne narządy płciowe), którymi są: łechtaczka, dziewicza błona lub jej pozostałości, małe i duże gruczoły przedsionka, otwarcie cewki moczowej, wejście do pochwy, tylne węzły warg sromowych. Wigilia pochwy jest bezpośrednio zaangażowana w stosunek seksualny. Dzięki sekretowi (smarowaniu), który wydzielają małe i duże gruczoły przedsionka, kobieta otrzymuje cały zakres doznań podczas stosunku płciowego.

Struktura przedsionka pochwy

Przedsionek pochwy znajduje się pomiędzy wargami sromowymi:

 • z góry jest ograniczona łechtaczką;
 • poniżej łechtaczki znajduje się otwór cewki moczowej;
 • blisko cewka moczowa u podstawy warg sromowych znajdują się dwa kanały gruczołów Bartholina;
 • na całej powierzchni przedsionka pochwy znajdują się kanały wielu małych gruczołów;
 • pod otworem cewki moczowej otwiera się wejście do pochwy;
 • wejście do pochwy w dziewicach jest otoczone przez błonicę dziewicy, u kobiet, które żyją seksualnie - jej pozostałości;
 • w grubości przedsionka pochwy znajduje się duża liczba naczyń i zakończeń nerwowych;
 • dolny przedsionek pochwy ogranicza się do dolnego zniekształcenia warg sromowych.

Przedsionek szyjki macicy

Torbiel przedsionka pochwy powstaje na tle przewlekłego zapalenia gruczołu Bartholina, dużej gruczoły przedsionka pochwy, po którym następuje blokada z własnym sekretem i powstaniem ropnia. Najczęściej zakażenia gonokokowe, rzęsistkowate, gronkowcowe i paciorkowcowe przyczyniają się do rozwoju choroby.

W większości przypadków torbiel przedsionka pochwy nie manifestuje się objawowo. Jedynie pod wpływem czynników prowokujących (hipotermii, ostrych infekcji dróg oddechowych, menstruacji) kobieta zaczyna odczuwać dyskomfort podczas chodzenia, aby zauważyć obecność nienaturalnego ropnego surowiczego wydzieliny, obrzęku, bólu i pieczenia w okolicy przedsionka pochwy.

W istocie torbiel przedsionka pochwy nie jest stanem zależnym od hormonu, dlatego preparaty hormonalne nie są stosowane w leczeniu (na przykład torbieli jajnika). Lekarze zalecają chirurgiczne usunięcie torbieli u większości pacjentów, w których ropna jama zamkniętego gruczołu zostaje otwarta i wypłukana.

Mikropapillomatoza przedsionka pochwy

Osobno należy wspomnieć o chorobie takiej jak mikropapillomatoza przedsionka pochwy. Patologia objawia się bezbolesną symetryczną lokalizacją wykwitów ciała lub róż w obszarze zewnętrznych narządów płciowych i, jak pokazuje praktyka, budzi poważne obawy u kobiet.

Liczne badania nie pozwoliły ustalić dokładnego pochodzenia mikrośrodowiska w przedsionku pochwy, ale większość naukowców zgodziła się, że obecność takich erupcji jest odmianą normy i nie powoduje żadnej szkody dla zdrowia kobiety i jej partnera.

Dlaczego próg pochwy jest bolesny?

Przyczyny bólu w przedsionku pochwy są zróżnicowane. Częściej kobiety skarżą się na ból i pieczenie w przeddzień waginy po i podczas stosunku. Jest kilka powodów:

 • niedostateczna wilgotność pochwy;
 • indywidualna nietolerancja na prezerwatywy partnerów;
 • urazowe uszkodzenie przedsionka pochwy, w szczególności uszkodzenie poporodowe;
 • obecność kobiecej choroby zwanej pochwicą (mimowolne skurcze mięśni pochwy);
 • zapalenie śluzówki przedsionek torbieli przedsionek pochwy (zapalenie przedsionków w teorii medycyny), rozwija się na tle przewlekłego zapalenia pochwy, zapalenia sromu, Bartholinite ma charakter zakaźny;
 • przyczyny psychologiczne: niezdolność do relaksu podczas stosunku, obecność negatywnych doświadczeń seksualnych, nieuwaga i chamstwo partnera.

Jeśli przedsionek pochwy boli, niezależnie od obecności / braku stosunku płciowego, najprawdopodobniej przyczyna jest poważniejsza, aż do kobiety z chorobą przenoszoną drogą płciową. Ale w takich przypadkach istnieją inne objawy charakterystyczne dla danej patologii (nienaturalne wydzielanie, wysypka i inne).