Każda matka stara się otoczyć swoje nowonarodzone dziecko opieką i ciepłem. Przede wszystkim, absolutnie wszyscy świeżo upieczeni rodzice marzą, aby ich dziecko było zdrowe. Wiadomo jednak, że uratowanie dziecka przed wszystkimi problemami nie będzie możliwe. Co trzecia matka napotyka pierwsze kłopoty w ciągu dwóch do trzech tygodni po porodzie. Te problemy to ból brzucha u noworodków.

Kiedy brzuszek boli noworodka, rodzice bardzo się martwią, ponieważ bólowi dziecka towarzyszy długi krzyk. Aby szybko uratować dziecko przed cierpieniem, mama musi zrozumieć przyczyny jego przyczyn i je wyeliminować.

Dlaczego noworodki mają bóle brzucha?

Kiedy dziecko się rodzi, zaczyna poznawać otaczający go świat. Pierwszą rzeczą, która dostaje się do ciała małego mężczyzny, jest siara i mleko matki. Przed przyjęciem pierwszej porcji pokarmu cały układ pokarmowy dziecka jest sterylny. Ale od pierwszych dni do organizmu dziecka wchodzi wiele mikroorganizmów. Wiele z tych mikroorganizmów bierze bezpośredni udział w procesie trawienia dziecka - z mlekiem matki, bifidobakterie wchodzą do jelit dziecka, które tworzą normalną florę w organizmie i zwalczają wszelkie chorobotwórcze bakterie. I właśnie podczas powstawania mikroflory, w wielu przypadkach występują bóle brzucha noworodka. Około trzech miesięcy układ trawienny staje się doskonalszy, a nieprzyjemne odczucia dziecka nie przeszkadzają.

Niemniej jednak ból brzucha u niektórych noworodków może być silny i długotrwały, podczas gdy w innych jest praktycznie nieobecny. Współcześni lekarze wyróżniają kilka głównych przyczyn, które prowadzą do bólu brzucha noworodków:

  1. Sztuczne dokarmianie. Pomimo faktu, że producenci preparatów dla niemowląt mówią o przydatności swoich produktów i ich tożsamości w mleku matki, nic nie może zastąpić mleka matki dla dziecka. Mleko matki jest unikalne dla każdego dziecka i żadna technologia na świecie nie może odtworzyć jego składu. Kiedy matka karmi piersią, prawdopodobieństwo bólu brzucha noworodka zmniejsza się kilkakrotnie. Nawet jeden łyk mieszaniny dziecka w wieku do sześciu miesięcy jest w stanie zmienić mikroflorę w jelitach dziecka i doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych wrażeń. Mieszanki dla dzieci nie zawierają pełnego zakresu witamin i składników odżywczych, które zapewniają odporność, co również często prowadzi do tego, że noworodek ma bóle brzucha.
  2. Niewłaściwa opieka nad noworodkiem. Opieka nad noworodkiem obejmuje wiele różnych procedur. Najważniejsze w opiece nad niemowlęciem jest zaspokojenie jego fizycznych i psychicznych potrzeb, a także nawiązanie ścisłego związku z dzieckiem. Jeśli potrzeby dziecka nie zostaną zaspokojone, jego stan zdrowia może szybko ulec pogorszeniu. I często płaczące dziecko jest bardziej podatne na pojawienie się bólu.

Jak uratować noworodka przed bólem w brzuszku?

Почему у новорожденного болит животик

Przede wszystkim zaleca się karmić dziecko na żądanie wyłącznie za pomocą piersi. W razie problemów podczas karmienia piersią należy zwrócić się o pomoc do konsultanta karmiącego piersią.

Gdy brzuszek boli u noworodków, możesz użyć następujących technik, aby uratować dziecko przed kłopotami:

  • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej przez 5-10 minut po każdym karmieniu;
  • przed jedzeniem masuj brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara;
  • 20-30 minut przed jedzeniem, połóż dziecko na brzuszku.

Jeśli matka nie karmi piersią dziecka, gdy pojawia się ból, należy wymienić mieszaninę. Często dostosowywane przez dzieci mieszanki przyczyniają się do zwiększenia produkcji gazu u dziecka. Jeśli ból jest ciężki, należy poinformować pediatrę. Na podstawie wykonanych testów lekarz wykona kliniczny obraz i będzie w stanie szczegółowo odpowiedzieć na pytanie, dlaczego brzuszek szkodzi noworodkowi.