Dzieci rodzą się z malutkimi paznokciami. Opieka nad nimi u noworodka jest dość prosta, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. W ciągu pierwszego miesiąca paznokcie są nadal bardzo miękkie i zaczynają twardnieć po czwartym tygodniu. W tym okresie zaleca się ich po raz pierwszy. Jeśli paznokcie są długie i zaostrzone, niemowlęta mogą się zadrapać, w takim przypadku powinny być nieco przycięte wcześniej.

Nie ma uniwersalnego zalecenia, jak przycinać paznokcie noworodka. Jest to wygodniejsze dla niektórych matek podczas karmienia, ponieważ są spokojniejsze, podczas gdy inne wolą obcinać paznokcie, gdy dziecko śpi. Są matki, które znacznie wygodniej obcinają paznokcie, gdy dziecko nie śpi, a członkowie jego rodziny odwracają jego uwagę. Najlepszym okresem, w którym można wyciąć paznokcie noworodka jest czas bezpośrednio po kąpieli dziecka. W tym momencie płytka paznokcia jest najdelikatniejsza i można ją łatwo wyciąć.

Ale jak właściwie ciąć paznokcie noworodek musi znać każdą matkę przed samym początkiem procesu.

Zasady obcinania paznokci noworodkom

Nożyczki powinny być dziecinne, z zaokrąglonymi końcami. Możesz użyć specjalnej pincety dla dzieci. Narzędzie używane przed wycięciem paznokcia powinno być przetarte alkoholem. Gwoździe nie muszą być zbyt krótkie - może to powodować ból dziecka. Naroża paznokci na rękach powinny być zaokrąglone, a na nogach prosto. Jak często wycinać paznokcie noworodka należy oceniać, gdy rosną. Lekarze nie zalecają tego częściej niż raz na 7-10 dni.

Wrastający paznokieć u noworodka jest niezwykle rzadkim problemem, ponieważ w pierwszym miesiącu życia paznokcie są nadal bardzo miękkie i nie mogą wrastać w skórę. Jeśli matka podejrzewa, że ​​tak się stało, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.