Kalendarz kryzysów dziecka do roku Wszyscy rodzice, bez wyjątku, są zaniepokojeni, a czasami przerażonymi sytuacjami, gdy nagle dziecko zaczyna płakać bez powodu, jego sen się pogarsza, nie chce mieć piersi. Próbuje stworzyć dobre warunki (częściej, aby zmienić pieluchę, nosić lżejsze rzeczy, przykrywać ciepło, minimalizować hałas w pomieszczeniu), ale częściej nie poprawia to sytuacji. O co chodzi?

Okazuje się, że są kryzysy w rozwoju dzieci w wieku poniżej jednego roku, a także specjalny kalendarz wskazujący, kiedy oczekiwać kolejnego pogorszenia nastroju. Te okresy powodują ostrą zmianę w zachowaniu dziecka. Nie każdy o nich słyszał, ponieważ częściej słyszał kryzys 3,5 lat i inne, a dzieci są w jakiś sposób nierozsądnie zapomniane, ale to nie znaczy, że nie doświadczają podobnych problemów w wieku kilku miesięcy.

Jaki jest harmonogram kryzysów dziecka do roku?

Zgodnie z obserwacjami psychologów dziecięcych, wieloletnim badaniem zachowania niemowląt, całe ich życie dzieli się na momenty świetlne i ciemne. W tabeli kryzysów, które czekają na dziecko w roku, w którym się skompilowali, jest to wyrażone w formie tygodni życia dziecka, porządkowanie się. Każdy z nich ma kolor neutralny (biały) lub szary - od samego początku kryzysu. Czarny oznacza czas kryzysu bezpośrednio, a chmura z deszczem, najwyraźniej łzy matki - te dni, kiedy rodzice są gotowi wspiąć się na mur.

Ale nie wszystko jest tak złe i beznadziejne, ponieważ oprócz szaro-czarnych okresów są również słoneczne, kiedy dziecko jest pogodne, aktywne i cieszy się życiem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Łącznie do 7 okresów kryzysowych wynosi 5, 8, 12, 19, 26, 37 i 46 tygodni. Trwają od dwóch do pięciu dni i mają swoją własną charakterystykę.

Кризисы развития детей до года

Dlaczego kryzysy występują u dziecka poniżej jednego roku życia?

Uważnie przyglądając się kalendarzowi sytuacji kryzysowych dziecka do roku, można dostrzec pewien wzorzec - w "czarne" dni zawsze są słoneczne i nie ma ich zbyt wielu, a rozpacz zdecydowanie nie jest tego warta.

Ale dlaczego te nieprzyjemne okresy czasu pojawiają się nie jest całkowicie jasne. Okazuje się, że wskazują one, że dziecko dorasta. Faktem jest, że w tym czasie istnieje tak zwany skok wzrostu, ale nie w płaszczyźnie fizycznej, ale w psychologicznej. To jest tak samo jak dziecko przez całą zimę w tych samych spodniach, a następnie w lecie dramatycznie wzrasta o 3 rozmiary i nie są to spodnie, ale szorty.

To samo dzieje się z psychiką, która u dzieci jest bardzo wrażliwa. Gdy dziecko zaczyna postrzegać siebie jako coś oddzielnego od mamy, pojawia się pierwszy kryzys. Wtedy zdaje sobie sprawę, że ma prawo do własnych uczuć - i to jest drugie i tak dalej.

Nie da się całkowicie uniknąć kryzysów pierwszego roku. Ale rodzice, zwłaszcza matka, są w stanie złagodzić ich manifestację, ponieważ dziecko ufa jej najbardziej. W ostrych okresach konieczne jest poświęcenie jak największej ilości czasu dziecku.

Kontakt cielesny jest bardzo ważny, szczególnie w pierwszej połowie roku. Trzeba rozmawiać z dzieckiem, huśtać się na rękach, okazywać uczucia i troskę. Wtedy nie będzie odczuwał takiego niepokoju, ponieważ zaufanie jego matki stopniowo będzie mu przekazywane.