Hipnoza to potężny wpływ na ludzką psychikę. Do wprowadzenia osoby w takim tymczasowym stanie używa się różnych technik. Najczęściej jest to efekt dźwiękowy. W wyniku tego wpływu aktywność ludzkiej świadomości zostaje zawieszona, jest on w stanie wykonywać różne polecenia i zmieniać swoje zachowanie. Hipnoza może zarówno szkodzić, jak i przynosić korzyści.

Rodzaje hipnozy

Do chwili obecnej istnieje kilka rodzajów hipnozy:

 • klasyczny lub katalog. Klasyczna technika hipnozy implikuje bezpośredni wpływ na umysł. Jednocześnie stosowane są jasne i jednoznaczne postawy, stwierdzenia, efekty. Klasyczna technika hipnozy stosowana jest w medycynie i na scenie. Ten typ hipnozy normalizuje sen, pomaga w leczeniu nerwic, fobii, zaburzeń seksualnych, łagodzi depresję, uzależnienie od narkotyków, tytoniu i alkoholu;
 • ukryta hipnoza. Jest to pośredni wpływ na umysł i psychikę. Ten rodzaj hipnozy jest wykorzystywany w polityce, reklamie, biznesie, dla zysku. Ten typ obejmuje tajne techniki współczesnej hipnozy, Eriksonovsky'ego, hipnozy cygańskiej, techniki specjalnych usług i NLP (programowanie neurolingwistyczne);
 • psychotropowy typ hipnozy za pomocą substancji psychotropowych i narkotycznych, które wpływają na psychikę.

Obecnie najbardziej popularne są takie nowoczesne techniki hipnozy jak: ericksonowska, kolokwialna, mentalna, cygańska lub uliczna.

Techniki hipnozy

 1. Hipnoza Erickson. Technika hipnozy Eriksona oferuje wiele technik i strategii. Są to techniki mowy, sugestie pośrednie, efekty niewerbalne, a także techniki klasycznej hipnozy. Taka technika hipnozy i sugestii pozwala natychmiast wprowadzić osobę w trans. Ale w przypadku tej metody trans w ogóle nie jest obowiązkowy.
 2. Hipnoza konwersacyjna. Zasadniczo stan hipnozy osiąga się poprzez ekspozycję na silną energię osobową i siłę wzroku. Podczas rozmowy zwroty są ułożone w taki sposób, że działają jako pośrednie sugestie i polecenia. Jest to klasyczna hipnoza, w której za pomocą dobrze sformułowanych fraz ustala się pewne postawy.
 3. Hipnoza cygańska lub uliczna. To jest technika natychmiastowej hipnozy. Tutaj techniki są podobne do hipnozy Ericksona. Technika hipnozy cygańskiej obejmuje również mruganie, wskazanie transu, sugestię (pośrednią i złożoną). Często używane pytania, które prowadzą człowieka do stanu szoku, zamieszania.
 4. Hipnoza myśli. Techniką hipnozy mentalnej jest osiągnięcie stanu hipnotycznego poprzez przekazywanie myśli, tj. bez sugestii na głos. Hipnotyzer musi umieć przekazywać myśli na odległość.

Istnieje kilka praktycznych metod Erickson, jak opanować technikę hipnozy i wprowadzić osobę w trans. Oto niektóre z nich.

 1. "Powiedz tak!" Podczas rozmowy konieczne jest, aby takie oświadczenia, z którymi osoba musi się zgodzić. Wtedy możesz bezpiecznie narzucić swoją ofertę.
 2. Metoda "reakcji polarnej". Ta metoda działa, jeśli rozmówca jest przyzwyczajony do czynienia czegoś przeciwnego. Konieczne jest zbudowanie frazy, aby dana osoba spełniała twoje instrukcje, wręcz przeciwnie.
 3. Zabaltyvanie. Takie sztuczki są często używane przez Cyganów. Chatter technika hipnozy i sugestii myli osobę i prowadzi do transu.
 4. "Podwójne prowadzenie - przeciążenie." Ta metoda wprowadzenia do oszustów na ulicach trans. Dwaj mężczyźni przychodzą do mężczyzny z różnych stron. Rozmawiają, klaszczą w ramiona i machają rękami. Wszystko to przeciąża świadomość.
 5. " Przerwanie szablonu". Ta metoda opiera się na dezorientacji. Każdy z nas w codziennym życiu używa standardowych szablonów. Jeśli postawisz osobę w sytuacji niestandardowej, zostanie zaskoczony i nastąpi "podział wzoru". W tym momencie każda sugestia zadziała.