W drugim miesiącu życia noworodka pojawiają się liczne zmiany. Tak więc ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane, co tłumaczy się przygotowaniem układu mięśniowego do znaczących ruchów w przyszłości.

Cechy rozwoju układu mięśniowego

Jak wiadomo, od momentu narodzin kończyny dolne i górne dziecka są w stanie pół zagięcia. Jest to spowodowane nadmiernym napięciem mięśni. Jednak każdego dnia matka może niezależnie obserwować, jak zmniejsza się kurczliwość krzywek dziecka. Ladoshka stopniowo staje się w pełni ujawniony do końca drugiego miesiąca życia.

W tym czasie dziecko nadal nie wie, jak samodzielnie trzymać głowę, gdy leży na brzuchu. Ale w tym samym czasie nieustannie próbuje to zrobić. Jeśli mama kładzie go na brzuchu częściej, to pod koniec drugiego miesiąca będzie mógł utrzymać głowę przez 15-20 sekund. Najlepiej przeprowadzić taką procedurę przed karmieniem dziecka.

Pływanie przyczynia się również do rozwoju układu mięśniowego dziecka. W wieku 2 miesięcy noworodek podczas zabiegów wodnych aktywnie porusza się małymi dłońmi i nogami, co po raz kolejny potwierdza, że ​​proces ten daje mu wiele emocji.

Rozwój narzędzi wizualnych i słuchowych

Oczy noworodka są w pełni ukształtowane od momentu narodzin, ale ostrość nie jest jeszcze doskonała. Dlatego wiele matek zauważyło, że wygląd nowo narodzonego dziecka jest niejasny. Ale już w drugim miesiącu życia pojawia się poprawa w aparacie ocznym i interesujące staje się dla dziecka podążanie za jego oczami zabawkami, które pokazuje mu matka. W takim przypadku konieczne jest zademonstrowanie obiektów w odległości nie mniejszej niż 50 cm od twarzy niemowlęcia.

Z początku dziecko wzdrygnęło się na odgłosy, które usłyszał, nieznane mu, a jeśli były ostre i głośne, płakał. Teraz potrafi je rozróżnić, a nawet słucha, odwracając głowę w kierunku źródła. Ponadto w tym czasie próbuje sam wydobyć pierwsze dźwięki.

Funkcje snu i czuwania

Przerwa między karmieniami w tym wieku to 1-1,5 godziny. W tym czasie matka może pracować z dzieckiem, ale nie dłużej niż 15 minut. W tym przypadku możesz użyć jasnej, wielobarwnej grzechotki i poprowadzić ją z boku na bok, przyciągając w ten sposób uwagę wzrokową, a tym samym szkoląc aparat oczny.

Cechy karmienia i stołek

Obliczenie wymaganej objętości mieszaniny odbywa się wyłącznie zgodnie z masą dziecka. W tym przypadku interwał między karmieniami wynosi nadal 3 godziny, tak jak w pierwszym miesiącu.

Krzesło jest całkowicie zależne od rodzaju karmienia. U niemowląt karmiących mleko matki z reguły stolec jest miękki, ma żółty kolor, jest cassiform. Niemowlęta jedzące sztuczne mieszanki mają gęste, lepkie stolce, czasami o barwie żółtawobrązowej Często dzieci, które są na klatce piersiowej i karmienie butelką także inny. Sztuczni ludzie - 1-3 razy dziennie, a przy karmieniu piersią - 3-6 razy drugi miesiąc życia dziecka i w ten sposób odpowiada liczbie karmień dziennie.

Osobliwości opieki

Skóra noworodka w drugim miesiącu życia jest delikatna, dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Przy najlżejszym pojawieniu się natychmiastowego wygładzenia pieluszkowe wysypki do walki z którym jest dość trudne. Aby im zapobiec, matka powinna używać specjalnych kremów, maści i przeprowadzać wymianę pieluch w odpowiednim czasie.

Często w tym czasie pojawia się pierwsze przerzedzanie, co wynika z faktu, że cienka skóra wciąż ma mało gruczołów łojowych i potowych.