Namibia - jeden z najbardziej tajemniczych stanów kontynentu afrykańskiego. Na samą wzmiankę o tym niesamowitym kraju w wyobraźni rysują się obrazy pustynnej pustyni, wysokich wydm i migoczących miraży. Pomimo tego, że region ten wygląda absolutnie bez życia i niegościnnie, ku zaskoczeniu wielu turystów, nawet na jego terytorium płynie kilka głębokich rzek. Porozmawiajmy o nich bardziej szczegółowo.

Największe rzeki Namibii

Patrząc na mapę Namibii, można stwierdzić, że ten kraj jest rzeczywiście bogaty w zbiorniki wodne, tylko większość z nich, niestety, wysycha w porze suchej. Niektóre z nich wkrótce (w okresie deszczowym) ponownie zamieniają się w szalejące rzeki, pędzą wzdłuż pustych brzegów, a tylko te najmniejsze nie odrodzą się ponownie. Jeśli chodzi o duże rzeki, których długość przekracza 1000 km, w Namibii jest ich tylko 3.

Высохшие реки Намибии

Orange River (Orange River)

Najważniejsza rzeka Południowej Afryki i jedna z najdłuższych na całym kontynencie. Pochodzi z Królestwo Lesotho , mniej niż 200 km od Oceanu Indyjskiego i płynie na zachód w kierunku Oceanu Atlantyckiego około 2000 km. Geograficznie Pomarańczowa rzeka przecina jeden z regionów Republiki Południowej Afryki a następnie określa południową granicę Kalahari i połowy południowego Namib, a następnie wpada do Atlantyku w pobliżu jednego z miast RPA (Alexander Bay).

Rzeka Orange w Namibii jest stosunkowo cichym i spokojnym rezerwuarem, a jej dolina jest prawie nietknięta turystyką, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla miłośników przyrody i dziewiczego piękna. W ten sposób mokradła rzeki stały się prawdziwym domem dla ponad 60 gatunków ptaków (14 z nich jest na skraju wyginięcia) i 40 gatunków ssaków, co pozwala podróżującym na lepsze poznanie lokalnej flory i fauny. Ponadto spływy kajakowe i rafting są bardzo popularne. Nie powinieneś martwić się noclegiem: małe domy znajdują się wzdłuż całego strumienia na obu brzegach, gdzie miejscowi chętnie pozwolą zmęczonemu podróżnikowi zostać (jeśli to konieczne).

Оранжевая река

Okavango (Okavango River)

Czwarta co do wielkości rzeka w Afryce Południowej i jeden z największych zbiorników w Namibii (długość - 1700 km, szerokość - do 200 m, głębokość - 4 m). Jego początki znajdują się w Angoli, gdzie znana jest jako Rio Cubango. Płynąca na południe wzdłuż granicy z Namibią tworzy deltę, po wschodniej stronie której w 1963 r. Utworzono jeden z największych rezerwatów przyrody Botswany, Moremi Game (). Nawiasem mówiąc, na rzece Okavango znajduje się ponad 150 000 wysp różnej wielkości: od małych metrów do wielkich wysp, które rozciągają się na długości ponad 10 km. Inne funkcje obejmują całkowity brak dostępu do morza, ponieważ Okavango kończy swój ruch, wpadając w bagno na pustyni Kalahari.

Rzeka Okavango to złożony łańcuch żywnościowy, który obsługuje duży ekosystem, w tym zwierzęta hodowlane oraz ludność Namibii i Botswany. Ponadto słynie z bogatej flory i fauny, a niektóre gatunki są endemiczne dla tego regionu, co czyni go idealnym miejscem turystycznym. Co roku przyjeżdżają tu przybysze i mieszkańcy, by obserwować egzotyczne ptaki i zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Uczestniczą również w zajęciach rekreacyjnych, takich jak spacery po grze, safari fotograficzne i pływanie łodzią. Ponadto Okavango jest doskonałym miejscem do łowienia ryb, w którym żyją ryby tygrys, leszcz i wiele małych ryb capente.

Река Окаванго

Rzeka Kunene

Kunene, trzecia co do wielkości rzeka w Namibii, znajduje się w północnej części kraju i jest jednym z kluczowych atrakcje . Jego długość wynosi około 1050 km, a 1/3 z nich (325 km) stanowi granicę Namibii z Angolą. Szybki bieg rzeki tworzy jej unikalny ekosystem, odcinając nowe życie od księżycowego krajobrazu pustynnej pustyni.

Cunene przyciąga uwagę turystów przede wszystkim dużą liczbą różnych strumieni i wodospadów, które do niej wpływają. Uważany jest jeden z najbardziej znanych Wodospad Epupa (około 190 km powyżej ujścia rzeki), gdzie podróżni mogą korzystać z różnych sportów wodnych, takich jak rafting czy kajakarstwo. Niedaleko stąd, w otoczeniu stuletnich baobabów, znajduje się starożytny wąwóz, który można oglądać ze specjalnej platformy widokowej. A w ciągu 2 godzin jazdy jest sławny Ruakana Falls którego wysokość jest większa niż 120 m! Niesamowite krajobrazy można zaobserwować, gdy wirujący strumień spadającej wody tworzy śnieżnobiałą pianę, która dobrze kontrastuje z ciemnobrązowymi skałami.

Река Кунене

"Trasa czterech rzek"

Tworzenie niezwykłego ekosystemu wodnego, który daje życie bogatej dziczy, ptakom i lokalnym kultura "Szlak Czterech Rzek" pochodzi od systemów rzecznych przepływających przez regiony Zambezi i Kavango, a mianowicie rzeki Zambezi, Okavango, Kwando i Chobe. Unikalny świat jest jednym z najciekawszych w Afryce Południowej. Na całym terytorium znajduje się ponad 430 gatunków ptaków, rośnie wiele rzadkich roślin oraz dziesiątki kulturowo bogatych wiosek i znanych zabytków.

Trasa ta rozciąga się od Nkurenkuru na północny wschód przez region Zambezi (dawny pas Caprivi) do jednego z najbardziej imponujących miejsc w RPA - Wodospadów Wiktorii. Obejmując ogromne terytorium, całość jest warunkowo podzielona na 3 części (każda jest osobną trasą): "Odkryj Kavango!", "Caprivi" i "Doświadczenie czterech rogów". Rozważmy cechy każdego z nich:

  1. "Open Kavango!" - trasa rozciąga się na 385 km, przechodzi przez krajobrazy rzeki o tej samej nazwie, obok najbliższych wiosek i ich mieszkańców. Rozpoczyna się na zachodzie, w wiosce Nkurunkuru, a kończy się w Mohembo na wschodzie. Piękno tego obszaru odkryli naukowcy pod koniec XIX wieku. Nadal zachwyca turystów z całego świata. Droga "Odkryj Kavango!" Oferuje wiele rozrywek, w tym wycieczki do wiosek ludów Nyangan i Andar, do muzeum Mbunza (Rundu), do parków narodowych Houdum i Makhango, do wodospadów Popa Falls, do łowienia ryb i innych. inni
  2. Открой Каванго - часть пути
  3. "Caprivi" to kolejna popularna trasa wśród podróżników, która obejmuje 430 km i biegnie wzdłuż najpiękniejszych rzek Namibii. Bardziej dokładna nazwa szlaku - "rajska dzielnica Caprivi" - dokładnie oddaje prawdziwą istotę tego miejsca. Podczas podróży będziesz mógł zobaczyć Afrykę "od środka" i odwiedzić kilka społeczności, w których na pierwszy rzut oka noga cudzoziemca nie była wcześniej dostępna. W Parku Bwabwatá mieszka obecnie ponad 5000 osób, skąd rozpoczyna się ścieżka, które utworzyły własne stowarzyszenie do wspólnego zarządzania rezerwą z Ministerstwem Środowiska. Znany w Namibii jako raj dla ptaków, obszar ten ma bogatą florę: lasy liściaste i akacjowe, lasy rzeczne, pola zalewowe, itp. Taka różnorodność korzystnie wpływa na lokalną faunę - tylko ptaki na Caprivi, jest ponad 400 gatunków.
  4. Национальный парк Бвабвата
  5. "Four Corners Experience" - podróżując wzdłuż tej trasy, która rozciąga się od Wodospadów Wiktorii (Zimbabwe / Zambia) przez Park Narodowy Chobe (Botswana) do mostu Ngoma (punkt graniczny między Namibią i Botswaną) podróżnicy będą świadkami potężnego nurtu rzek Zambezi i Chobe miejsce ich zbiegu. Również każdy turysta, który ma zamiłowanie do dzikiej przyrody, ptaków i wędkarstwa, będzie miał okazję zatrzymać się na wyspie Impalila - niesamowitym kawałku ziemi, który łączy cztery kraje: Namibię, Botswanę, Zambię i Zimbabwe.
Остров Импалила