Łożysko jest ważnym narządem, od którego zależy przebieg i wynik ciąży. Duże znaczenie ma miejsce zajęcia łożyska: im wyższe, tym korzystniejsza będzie ciąża i tym mniejsze prawdopodobieństwo przedwczesnego zakończenia ciąży. Najczęściej łożysko powstaje na tylnej ścianie macicy i jest uważane za najbardziej korzystną opcję.

Dlaczego lokalizacja łożyska na tylnej części macicy jest korzystniejsza?

Zastanów się, dlaczego lokalizacja łożyska na tylnej ścianie macicy jest lepsza od przodu. W przypadku braku ciąży pęcherz znajduje się przed macicą. W czasie ciąży występuje większa rozciągliwość przedniej ściany macicy niż tylna. Wzrost przedniej ściany ciężarnej macicy wyprzedza wzrost łożyska i możliwe krwawienie z powodu przedwczesnego oderwania. Ponieważ przedłużenie tylnej ściany macicy nie wyprzedza wzrostu łożyska, przywiązanie łożyska wzdłuż tylnej ściany jest bardziej korzystne. Może się również zdarzyć, że kobieta będzie miała wskazania do planowanej lub nagłej cesarskiej sekcji, a jeśli łożysko znajduje się na tylnej ścianie macicy, ułatwia to techniczną realizację operacji. Jeśli łożysko znajduje się na przedniej ścianie macicy możliwe jest zranienie jej podczas wycinania macicy.

Niskie łożysko na tylnej ścianie macicy

Rozpoznanie niskiego łożyska podczas ciąży ustala się w przypadkach, gdy brzeg łożyska jest nie mniej niż 6 cm od wewnętrznego os. Przyczyną niskiego łożyska mogą być częste ciąże, historia aborcji, choroby zapalne endometrium (najczęściej pochodzenia zakaźnego). Niebezpieczna diagnoza łożysko previa z tyłu macicy. Jest on narażony, gdy dolna krawędź łożyska znajduje się w odległości mniejszej niż 6 cm od wewnętrznej części gardła, ponieważ jest niebezpieczna, ponieważ podczas ciąży dolny odcinek macicy rozciąga się bardziej niż reszta i istnieje ryzyko przedwczesnego oderwania się łożyska, co pociąga za sobą nadmierne krwawienie. Takie kobiety powinny zostać poddane badaniu ultrasonograficznemu w odpowiednim czasie, a jeśli to konieczne, dodatkowo. Jeśli w 36 tygodniu ciąży ta diagnoza zostanie zachowana, wówczas taka kobieta zostaje hospitalizowana do oddziału patologii kobiet w ciąży i przeprowadza się poród chirurgiczny.

Dlatego rozważaliśmy najkorzystniejsze opcje mocowania łożyska podczas ciąży, a także rozważaliśmy cechy postępowania u kobiet w ciąży z niskim położeniem i łożyskami przednią.