W czasie ciąży ważne jest, aby monitorować prawidłowy rozwój łożyska, ponieważ jest on głównym składnikiem odżywczym nienarodzonego dziecka, a poprawność jego lokalizacji jest kluczem do prawidłowego przebiegu ciąży do porodu. Zwykle łożysko znajduje się w obszarze ciała lub dna macicy, wzdłuż tylnej ściany, z przejściem na bok, ponieważ w tych obszarach najlepiej jest zapewnić dopływ krwi. Nieco rzadziej łożysko może znajdować się na przedniej ścianie, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że ulegnie zmianom niż tylna.

Łożysko przodujące jest patologią, która charakteryzuje się nieprawidłowym przyczepieniem łożyska do ścian w dolnej części macicy, przy zachodzeniu na obszar wewnętrznej gardła.

Rodzaje łożysk previa

  • niskie położenie łożyska - bez blokowania obszaru wewnętrznego os, krawędź łożyska znajduje się na niższym poziomie niż powinno być normalne;
  • pełna (lub centralna) prezentacja łożyska - obszar wewnętrznego gardła jest całkowicie zablokowany przez łożysko;
  • niepełna (lub częściowa) prezentacja łożyska - łożysko pokrywa część wewnętrznej gardzieli macicy.

Niekompletne łożysko previa z kolei dzieli się na:

  • marginalny - dolna krawędź łożyska znajduje się na poziomie krawędzi wewnętrznego os;
  • bok - krawędź łożyska częściowo zamyka wewnętrzną część gardła.

Łożysko previa - przyczyny

Głównym powodem pojawienia się previa w czasie ciąży mogą być zmiany dystroficzne w błonie śluzowej macicy. Jest to możliwe w wyniku wcześniejszych aborcji, infekcji narządów płciowych, stanów zapalnych lub poporodowych chorób septycznych. Przyczynami tej patologii mogą być również choroby serca, nerek lub wątroby. Należy zauważyć, że najczęściej przedsionki łożyska występują u kobiet, które rodzą się nie po raz pierwszy.

Łożyska previa - objawy

Ta patologia, jeśli nie dziwna, może być bezobjawowa. Ale nadal głównym objawem w obecności łożyska przedniej jest krwawienie. Można to wyjaśnić faktem, że tkanka łożyska nie jest elastyczna, więc może złuszczać się, gdy macica jest rozciągnięta, powodując krwawienie. Symptom ten objawia się z reguły bezboleśnie i może nagle zatrzymać się, ale po pewnym czasie powstaje ponownie.

Innym objawem łożyska pierwotnego może być niedotlenienie płodu. Stopień niedotlenienia zależy od wielkości oderwania łożyska, w wyniku czego część złuszczona przestaje uczestniczyć w układzie krążenia krwi i macicy Możliwe jest dokładne określenie przyczepienia łożyska lub jego słabego przywiązania podczas badania ultrasonograficznego.

Łożysko previa - leczenie

W przypadku wykrycia łożyska pierwotnego ciężarna kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem lekarza. Leczenie zależy od obecności, czasu trwania i siły krwawienia. W przypadku krwawienia w wieku powyżej 24 tygodni, leczenie odbywa się w szpitalu, podczas którego zaleca się odpoczynek w łóżku, a ponadto przepisuje się leki, które pomagają zmniejszyć napięcie macicy i poprawić krążenie krwi. W przypadkach, gdy nie obserwuje się krwawienia, kobieta może być w domu. Ale, oczywiście, należy unikać stresu emocjonalnego i fizycznego, a także wykluczać kontakty seksualne. Trzeba spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, relaksować się i jeść zrównoważoną dietę.

Poród z łożyskiem previa

łożysko previa

Spontaniczna dostawa jest niemożliwa przy pełnych łożyskach previa. W zaplanowany sposób wykonuje się cięcie cesarskie na okres 38 tygodni, nawet przy braku krwawienia.

Możliwe jest naturalne zakończenie porodu poprzez częściową prezentację łożyska, ale ostateczna decyzja dotycząca porodu zostanie podjęta przez lekarza, gdy szyjka macicy otworzy się na 5-6 cm. Jeśli częściowa prezentacja jest niewielka, a plamienie jest nieznaczne, wykonywane jest otwarcie pęcherza płodowego. W rezultacie głowa dziecka opada i ściska krwawiące naczynia krwionośne. W tym przypadku możliwa jest spontaniczna porcja, ale jeśli wykonywane manipulacje są nieskuteczne, praca zostaje szybko zakończona.