Emancypacja kobiet rozpoczęła się we wczesnych latach XX wieku. Dziś wolna, niezależna i celowa kobieta nie jest niczym niezwykłym. Przedstawiciel płci pięknej z przyjemnością przejął znaczną część męskiego świata: od ubioru po urodę biznesu. Więc kto jest liderem kobiety? Co jest dla niej nieodłączne i jak różni się styl przywództwa od mężczyzn?

  1. Inteligencja społeczna. Przywódca kobieta ma szczególną wrażliwość na relacje między ludźmi, z powodzeniem rejestruje moment bezpośredniego konfliktu i jest w stanie wykorzystać te informacje do swoich własnych celów. Zgadzam się, że umiejętność rozumienia relacji kolegów i partnerów z samym sobą jest przydatna w biznesie, a kobieta jest oczywiście bardziej podatna na takie sprawy.
  2. Powściągliwa emocjonalność. Wysoka kobiecość, przywódca kobiety musi się ukrywać i kontrolować. Wzrost emocji i zarządzanie organizacją oraz pozycje kierownicze są niekompatybilne, w takim przypadku konieczne jest zimne zrozumienie.
  3. Praca i rozrywka: mieszanie jest zabronione. Kobieta wyraźnie wyznacza granicę między biznesem a czasem wolnym i nie pozwala sobie na jej przekroczenie. Jest to pewien stopień samoobrony, ponieważ na stanowiskach kierowniczych dziewczyna z reguły znajduje się w otoczeniu mężczyzny i musi zrozumieć, że teraz jest przede wszystkim wysokiej klasy profesjonalistką.
  4. Konkretność Przywódca kobiety wyraża swoje myśli i życzenia, kontroluje jej i inne błędy. Zazwyczaj preferuje krótkoterminową perspektywę długoterminową. Z jednej strony, wynik tu i teraz doskonale potwierdza jego przywództwo i profesjonalne cechy, ale czasami trzeba myśleć globalnie. Aby odnieść sukces tak długo, jak to możliwe, czasami trzeba wyglądać nieco dalej niż zwykle.
  5. Bez dominacji. Doświadczenie pokazuje, że kobiety próbujące przyjąć styl zarządzania mężczyznami nie zawsze odnoszą sukcesy. Przywództwo kobiet jest kolektywne, jest w stanie przekazać władzę podwładnym, podkreślić ich wyjątkowość i znaczenie dla sukcesu firmy, zjednoczyć ludzi pod ich autorytetem. Ten styl przywództwa jest podobny do zjednoczenia dużej rodziny - czysto kobiecej umiejętności.
  6. Perswazyjność Kobieta-lider jest w stanie wzbudzić zainteresowanie, jeśli ktoś jest podejrzliwy wobec jej działań, na pewno potwierdzi jej umiejętności w praktyce. Dzięki umiejętności rozumienia potrzeb innych osób potrafi przekonać i zmotywować podwładnych.
  7. Umiejętność się zmieni. Prawdziwy przywódca-kobieta może szybko zmienić się z jednej roli społecznej na inną (z "przywódcy" na "żonę, matkę"). Ona również potrzebuje niezawodnego tyłka, w postaci rodziny, która ją rozumie i wspiera. Nie ma chyba różnicy, co robi szef domu i jakie są jego codzienne problemy? Kiedy przychodzisz do pracy, wszystko inne pozostaje za ścianami biura. Niestety, jeśli chodzi o kobiety, ta zasada nie działa. Kobieta chce robić to, co tradycyjnie uważa się za "męski" romans, ale jednocześnie nie chce odrzucić "kobiecości" (a czasem nie może). Aby to połączyć, po prostu potrzebuje zrozumienia i pomocy przede wszystkim od swojego męża.
  8. Awanturnictwo. Co zaskakujące, kobieta w pracy jest gotowa podjąć ryzyko. Być może jest to kwestia wrodzonej intuicji, na której nie ma podstaw, aby polegać? Женщина-лидер W każdym razie kobieta podejmuje ryzyko i często wygrywa.
  9. Odpowiednie postrzeganie krytyki. Kiedy mężczyzna jest krytykowany, często bierze go osobiście, ponieważ praca jest jednym z jego głównych środków samorealizacji od niepamiętnych czasów. Być może ze względu na fakt, że kobieta-lider ma nie mniej fundamentalną rolę - "matkę", w której potrafi się wyrażać, krytyka w pracy nie jest tak bliska jej sercu. Wie, jak przetwarzać otrzymane uwagi i czerpać z nich korzyści.
  10. Urok. Oczywiście liderka kobieta nie będzie flirtować z partnerami, aby zrobić dobry interes. Jednak od urodzenia jest w stanie przyciągnąć innych, a zwłaszcza mężczyzn. Kiedy pokonuje się barierę zwątpienia w profesjonalizm przywódcy kobiety, mężczyźni postrzegają ją jako kobietę na poziomie podświadomości. Czy w to wątpisz? Tak, nie każda prowadząca kobieta zachowuje się w ten sposób, ale to raczej ich wina. Nie zapominaj, że nawet jako lider, pozostajesz kobietą i możesz z powodzeniem wykorzystać kobiece wdzięki w biznesie.