Planowanie i rozwój kariery są niezwykle istotnym tematem naszych czasów, biorąc pod uwagę fakt, że kariera jest najważniejsza motywacja do pracy i rozwój zawodowy. Każdy z nas buduje je samodzielnie, kierując się wyłącznie osobliwościami wewnątrz i na zewnątrz rzeczywistości organizacyjnej, mając swoje cele, pragnienie i, co nie mniej ważne, własne postawy. Zanim zaczniesz budować swoją karierę, musisz zrozumieć rodzaje kariery i etapy, które trzeba przejść, a także uświadomić sobie, czy możesz ją opanować.

Różnorodność planowania kariery i etapy osiągnięć
  1. Profesjonalna kariera. Ma na celu opanowanie wiedzy i umiejętności oraz zdobywanie umiejętności. Kariera zawodowa najczęściej budowana jest w określonym obszarze specjalizacji (wyodrębnionym na początku podróży), a rzadziej w opanowywaniu innego obszaru ludzkiego doświadczenia, opanowaniu narzędzi tego obszaru.
  2. Kariera w organizacji. Głównie związane z promocją osoby na szczeblach kariery w organizacji, która może iść w takich kierunkach:
  • pionowa linia kariery (oficjalna promocja);
  • pozioma linia kariery (promocja w pracach na różnych działach tej samej hierarchii);
  • linia kariery dośrodkowej (awans do centrum kontroli i dołączenie do zarządzania i procesu decyzyjnego).

Menedżerowie rekrutacji zawsze biorą pod uwagę etap kariery. Na którym znajduje się "przyjęty" pracownik, ponieważ określa on zarówno cele działalności zawodowej, jak i chęć do dynamiki, motywację do pracy. Poniżej znajdują się etapy planowania kariery zawodowej, które pomogą Ci regulować swoje działania.

Metody planowania kariery

  1. Samoorganizacja . Ta metoda planowania i zarządzania karierą polega na tym, że musisz poradzić sobie z własnym "ja", aby określić swoje cele i potrzeby, swoje mocne i słabe strony. Bez kierunku nie da się niczego osiągnąć.
  2. Wybór kierunku zgodnie z zainteresowaniami i umiejętnościami . Możesz osiągnąć dowolne szczyty w swoim hobby. Stosunek własnego potencjału i odsetek ma przynieść duży wskaźnik efektywności.
  3. Autoprezentacja Czasem tylko odpowiednia prezentacja jest wystarczająca do udanej prezentacji ich pracy, planowanie i rozwój kariery wręcz przeciwnie, przeciętna autoprezentacja może "zrujnować" karierę genialnego pracownika.
  4. Nieformalne konsultacje . Jest on realizowany dla tych, którzy chcą być szefami każdej firmy, w trakcie których wyrażane są odpowiedzi na interesujące pytania pracownika dotyczące rozwoju kariery.
  5. Formalna konsultacja . Większość firm zajmuje się perspektywami kariery dla różnych centrów rozwoju, których istotą jest rozwiązywanie konfliktów i analizowanie problemów komunikacja i tak dalej

W związku z tym nietrudno będzie określić niektóre aspekty obecnej sytuacji i zastanowić się, co zrobić na tym etapie rozwoju. Sukces w opanowywaniu nowej wiedzy, zdobywaniu umiejętności i pokonywaniu nowego kroku na drodze do sukcesu i dobrobytu!