nerka powiększona miednicy u dziecka Takie naruszenie, gdy dziecko ma rozszerzoną nerkę (pyeloectasia), często powoduje panikę u matek. Przyjrzyjmy się tej chorobie bardziej szczegółowo i opowiedzmy o przyczynach jej rozwoju i głównych obszarach terapii.

Co powoduje rozwój pyeloectasia?

Główne powody, dla których dziecko ma powiększoną miednicę nerkową to:

  • wpływ toksycznych związków i szkodliwych substancji na organizm kobiety w pozycji;
  • genetyczna predyspozycja do zaburzenia;
  • zwężenie moczowodów, dlatego mocz nie całkowicie opuszcza nerkę, ale gromadzi się wewnątrz narządu, zwiększając jego wielkość;
  • odpływ pęcherzowo-moczowodowy (nieprawidłowe działanie zaworu, który normalnie nie odwraca przepływu moczu od pęcherza do miedniczki nerkowej);
  • megaureter - ekspansja kanału zlokalizowanego w moczowodzie;
  • zwiększone ciśnienie w pęcherzu.

W jaki sposób diagnozuje się powiększoną miednicę dziecka?

Ustalenie tego naruszenia występuje najczęściej w trakcie Ultradźwięki nawet w czasie ciąży - w wieku 16-18 tygodni. Jeżeli ten parametr przekracza dopuszczalne parametry, lekarz przy każdym kolejnym badaniu ultrasonograficznym wykonuje monitorowanie tego ciała.

Aby uzyskać bardziej szczegółową diagnozę tego zaburzenia, dzieci urodzone już mają cystografię, urografię dożylną, ogólne badanie krwi i moczu.

Jak terapia tego zaburzenia u niemowląt?

Leczenie pyelectasis u dzieci odbywa się z uwzględnieniem ciężkości, nasilenia naruszenia. Niezależnie od tego, czy miednica lewej lub prawej nerki jest powiększona (powiększona) u dziecka, czy też obu, rozróżnia się 3 stopnie upośledzenia.

powiększona miednica nerek u dziecka Tak więc, gdy tylko pierwsze dziecko jest obserwowane, przeprowadza comiesięczne monitorowanie laboratoryjne analizy moczu, ultradźwięków.

W drugim przypadku przeprowadza się kompleksowe badanie urologiczne z ustaleniem przyczyn naruszeń. Na tym etapie istnieje wysokie prawdopodobieństwo dopuszczenia zakażenia, dlatego działania lekarzy mają na celu zapobieganie mu poprzez ciągłe monitorowanie i przepisywanie małych dawek diuretyków (Aldactone, Urakton, Spironolactone).

W trzecim stopniu, gdy choroba jest komplikowana przez odmiedniczkowe zapalenie nerek, taktyka terapii zależy od zasięgu zmiany. Podstawą leczenia są leki przeciwbakteryjne (Zinatsef, Ketocef, Klaforan), uroantiseptics (Nevigremon, Palin).

f