Nawet te matki, które z powodzeniem karmią piersią, po jakimś czasie myślą o tym, co trzeba wprowadzić przynętę. Obecnie większość ekspertów jest skłonna uwierzyć, że do 5-6 miesięcy dziecko nie potrzebuje dodatkowej żywności. W wielu przypadkach jest to nawet szkodliwe dla układu pokarmowego niemowląt. Konieczne jest jednak wprowadzenie dodatkowej żywności, ponieważ po pół roku większość dzieci nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych, które otrzymują z mleka matki.

Ponadto, jeśli do 7-8 miesięcy nie przyzwyczajasz dziecka do jedzenia dla dorosłych, bardzo trudno będzie ukształtować jego nawyki żywieniowe. Kiedy wprowadzić pierwsze karmienie podczas karmienia piersią? Dla każdego ten czas jest ustalany indywidualnie, ale z pewnych powodów matka może zrozumieć, że jest gotowy do jedzenia dla dorosłych.

Oznaki gotowości niemowlęcia do pierwszej przynęty
 1. Twoje dziecko ma już pół roku.
 2. Może usiąść sam i kontrolować ruchy: odwrócić głowę od łyżki, wziąć jedzenie rękami i spróbować włożyć je do ust.
 3. On nie jest chory.
 4. Dzieciak próbuje wypróbować jedzenie z talerza mojej matki.
 5. Za mało mleka matki: częste karmienie piersią, dziecko nie przybiera na wadze.

Jeśli mama zorientuje się, że jej maluch jest gotowy na nowe jedzenie, musi zdecydować, jak i co go nakarmić. Istnieją dwa sposoby na wprowadzenie pierwszej przynęty dziecka w karmieniu piersią:

 1. Przynęta pedagogiczna trzeba zaznajomić dziecko z nowym pokarmem. Jego cechą szczególną jest to, że mama daje dziecku to, co je w bardzo małych dawkach. Więc dziecko samo uzależnia się od jedzenia i nie jest pod presją dorosłych.
 2. Tradycyjną przynętą jest to, że matka oferuje dziecku to, co chce: puszki lub puree gotowane samodzielnie. W przypadku tej metody produkty muszą być wprowadzane w określonej kolejności.

Jak rozpocząć pierwsze karmienie podczas karmienia piersią?

Wcześniej wszyscy eksperci zalecali owoce i soki warzywne . Ale w ostatnich latach wzrosła reakcja alergiczna na owoce. Ponadto okazało się, że sok podrażnia błonę śluzową żołądka i może prowadzić do jej rozpadu. U niemowląt dopiero po 6 miesiącach układ enzymatyczny zaczyna się formować, a ściany jelita stają się silniejsze. Dlatego teraz zaleca się podawanie soków tylko dzieciom już zaznajomionym z innymi pokarmami.

Co lepiej jest zacząć od pierwszego karmienia dziecka? Łatwo się wchłania, nie powoduje alergii i zaburzeń związanych z marchewką, cukinią i kalafiorem. To puree ziemniaczane z tych warzyw - najlepsze pierwsze jedzenie dla dziecka.

Jak zrobić pierwsze karmienie podczas karmienia piersią?

Teraz matkom łatwiej karmić dziecko: istnieje wiele najbardziej różnorodnych karm dla dzieci w puszkach, płatków zbożowych, które trzeba tylko napełnić wodą, sokami i puree ziemniaczanym. Ale wszyscy eksperci zalecają pierwsze dodatkowe karmienie do samodzielnego gotowania. Warzywa należy gotować na parze lub gotować na parze w wodzie do miękkości. Następnie zmielić za pomocą blendera lub sita. Nie powinieneś dodawać soli i masła, ale możesz rozcieńczyć puree niewielką ilością mleka mojej matki.

Podstawowe zasady pierwszego karmienia niemowlęcia podczas karmienia piersią.

 1. Najpierw trzeba podać jednoskładnikowe tłuczone ziemniaki, pół łyżki. Nie powinieneś dążyć do doprowadzenia ilości jedzenia do określonej ilości.
 2. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia siłą, jeśli odwróci się od łyżki, bardzo łatwo jest go przekarmić, co doprowadzi do otyłości i zaburzeń metabolicznych.
 3. kiedy wprowadzić pierwsze komplementarne pokarmy podczas karmienia piersią
 4. Wprowadź każdy nowy produkt nie częściej niż raz w tygodniu. Wskazane jest zapisanie, jaka była dla niego reakcja. Jeśli dziecko zareagowało wysypką lub biegunką, należy odrzucić ten produkt na jakiś czas.
 5. Nie przestawaj karmić piersią swojego dziecka.

Wiele kobiet interesuje się, jakie produkty można wprowadzić do diety dziecka. Większość lekarzy pediatrycznych może zapewnić młodą mamę tabela pierwszego karmienia kochanie, gdzie wszystko jest namalowane w detalach. Ale nie powinniście ślepo stosować się do jej zaleceń, ponieważ wszystkie dzieci są wyjątkowe i trzeba wziąć pod uwagę gusty i preferencje dziecka, jego poziom rozwoju i jakość mleka matki.