Umiejętność zarządzania czasem zajmuje ważne miejsce w życiu każdej współczesnej osoby. Wszyscy śpiesznie się spieszymy, ale pod koniec dnia nie widzimy rezultatów naszych działań. Narzekamy na brak czasu i sami beztrosko spędzają go w pustych rozmowach i bezużytecznych sprawach. Jak nauczyć się prawidłowo zarządzać czasem i zwiększyć efektywność jego użytkowania?

Matryca Eisenhowera jest przykładem prawidłowego rozkładu naszego czasu, tak zwanego narzędzia zarządzania czasem, po raz pierwszy opisała to metoda Stephen Covey w książce "Główna uwaga skupia się na głównych rzeczach". Ale idea tej techniki należy do Eisenhowera, 34. Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z zarządzaniem czasem, wszystkie przypadki, w które napotyka dana osoba, powinny zostać przeanalizowane i ocenione zgodnie z kryteriami ważnymi - nie ma znaczenia w trybie pilnym - nie w trybie pilnym. Matryca Eisenhowera jest schematycznym przedstawieniem tej formuły. Jest on podzielony na cztery kwadraty, w każdym z tych przypadków są rejestrowane w zależności od wagi i pilności.

Aby korzystać z matrycy Eisenhowera, konieczne jest wprowadzenie do niej wszystkich przypadków, które planujesz wykonać w określonym czasie.

1. Ważne i pilne sprawy. Ta kategoria obejmuje sprawy, które nie opóźniają opóźnienia. Rozwiązanie tych problemów jest najważniejsze. Ani lenistwo, ani okoliczności siły wyższej nie powinny wpływać na ich realizację.

Przykłady ważnych i pilnych spraw:

 • projekt roboczy, którego termin dobiega końca;
 • niezaplanowane wizyty u lekarza, na przykład w przypadku ostrych bólów zęba lub poważnych obrażeń;
 • pilne połączenie z ważnym klientem.

2. Sprawy są ważne, ale nie są pilne. Ta kategoria obejmuje sprawy o podwyższonym znaczeniu, ale które można odłożyć na jakiś czas. Chociaż te przypadki mogą czekać, nie powinieneś ich odkładać na dłuższy czas, ponieważ wtedy będziesz musiał je przeprowadzić w pośpiechu.

Przykłady przykładów:

 • planowana praca w firmie związana z realizowanymi projektami;
 • bieżąca praca nad Twoimi projektami;
 • opracowywanie nowych projektów;
 • regularna frekwencja treningu sportowego.

3. Rzeczy nie są ważne, ale pilne. Zazwyczaj na tym polu zapisywane są przypadki, które w żaden sposób nie wpływają na twoje życiowe cele. Muszą być zakończone w określonym czasie, ale nie mają żadnego cennego obciążenia pracą.

Przykłady przykładów:

 • pogratulować krewnemu w dniu jego urodzin. Pilnie - ponieważ urodziny są dziś i nie ma to znaczenia - ponieważ ta sprawa nie przynosi żadnych rezultatów, z wyjątkiem okazania szacunku względem krewnego.
 • Spotkania narzucone ci przez innych, musisz iść tak, aby nie urazić przyjaciół, ale ta sprawa nie jest tak ważna dla twojego życia.

4. Nieistotne i nie pilne sprawy. Ten kwadrat jest najbardziej szkodliwy. Nie obejmuje spraw pilnych, które nie są ważne w życiu. Niestety, większość naszych przypadków należy do tej kategorii.

Przykłady przykładów:

 • czytanie błyszczących czasopism;
 • oglądanie bezużytecznych programów telewizyjnych;
 • plotki z dziewczynami;
 • gry na komputerze.
Macierz pierwszeństwa eisenhowera

Lista może być nieskończona. Wiele osób uważa, że ​​te rzeczy są dobre dla rekreacji. Ale nawet w jakości wypoczynku, w wolnym czasie z pracy, te rzeczy są nie tylko bezużyteczne, ale nawet szkodliwe. Odpoczynek również musi być w stanie jakościowo.

Jak działa matryca?

Rozprowadzając wszystkie swoje nadchodzące sprawy na kwadratach, zobaczysz, ile czasu poświęcasz na ważne i użyteczne rzeczy, a ile niepotrzebne i bez znaczenia.

Wypełniając matrycę priorytetów Eisenhowera, zwróć większą uwagę na pierwszą kolumnę "pilne - ważne". Wykonuj te zadania najpierw, po nich wykonuj ważne, ale nie pilne obowiązki i pilne, ale nie ważne. Czwarta kategoria przypadków w ogóle się nie sprawdza - nie niosą one żadnego cennego obciążenia w twoim życiu.