Od ponad 60 lat Półwysep Koreański podzielony jest na dwie części. Mimo wspólnej przeszłości, dziś północnej i Korea Południowa - to są dwa zupełnie różne światy, dwa bieguny gospodarki - kapitalistyczny i socjalistyczny, pomiędzy którymi toczy się pryncypialna i ciągła konfrontacja. Pomiędzy Północą (Korea Północna) a Południem (Republika Korei) leży nie tylko granica, ale strefa zdemilitaryzowana - terytorium neutralne o szerokości 4 km i długości 241 km.

Czym jest DMZ?

W rzeczywistości strefa zdemilitaryzowana to przestrzeń wokół długiej betonowej ściany, starannie zamaskowana. Dzieli półwysep na niemal równe części i krzyżuje się równolegle pod niewielkim kątem. Wysokość ściany wynosi 5 m, a szerokość około 3 m.

Po obu stronach linii demarkacyjnej znajduje się terytorium wojska. Jest tam zainstalowana technika - bunkry, wieże obserwacyjne, jeże przeciwpancerne itp.

Официальная граница между Кореями

Wartość koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej

We współczesnym świecie DMZ uważany jest za relikt przeszłości, relikt zimnej wojny XX wieku wraz z zniszczonym murem berlińskim. Równocześnie aktywnie korzysta się z Półwyspu Koreańskiego, chroniąc oba kraje przed ryzykiem starć zbrojnych.

Duże znaczenie ma strefa DMZ i branża turystyczna. Jest on używany w najwyższym stopniu przez Koreę Południową, aktywnie zarabiając na tak niestandardowe atrakcje . Wielu turystów, którzy odwiedzają kraj, stara się zobaczyć to historyczne miejsce.

Wokół ściany znajduje się strefa, która może stać się rezerwatem biosfery. Chodzi o to, że przez wiele lat ludzka stopa nie postawiła tu stopy, a natura rozkwitła tutaj jak w żadnym park narodowy . W DMZ znajduje się wiele małych dzikich zwierząt i rzadkich żurawi, a roślinność jest bardzo bujna iz daleka przyciąga uwagę.

Пышная природа приграничья

Wycieczki w DMZ

Część strefy zdemilitaryzowanej, dostępna dla turystów, znajduje się w pobliżu wsi Panmunjom. To tutaj w 1953 r. Podpisano porozumienie pokojowe między dwiema Koreami. Wejście do DMZ zdobi symboliczna grupa rzeźbiarska. Przedstawia dwie rodziny, bezskutecznie próbując połączyć dwie połówki dużej kuli, wewnątrz której widać mapę półwyspu koreańskiego.

Скульптурная группа

Tutaj możesz odwiedzić:

  • Park Światowy Imzhingak z wystawą zabytków i artefaktów wojskowych;
  • kilka platform widokowych , skąd, tak jak w dłoni, widać linię demarkacyjną;
  • koszary , gdzie w ciągu 50 lat ubiegłego wieku odbyły się negocjacje w sprawie rozejmu;
  • Dom wolności - naprzeciwko jest ten sam budynek, po stronie północnokoreańskiej;
  • stacja kolejowej trans-koreańskiej linii kolejowej Dorasan , skąd betonową ścianę można oglądać za pomocą lornetki specjalnie zainstalowanej dla turystów;
  • podziemny tunel nr 3 , wykopany przez Koreańczyków Północnych w celu przełomu i odkryty przez południe w 1978 roku. To miejsce jest najbardziej uderzające dla turystów. Tunel ma taką samą wysokość i szerokość równą 2 m.
Бараки, где подписывался договор перемирия

Wycieczka Ten obszar zajmuje od 3 godzin do całego dnia. W pierwszym przypadku zobaczysz tylko stację "Dorasan", jedną platformę widokową i tunel, aw drugim - maksymalne możliwe atrakcje. Zdjęcia w strefie zdemilitaryzowanej Korei można zrobić tylko tam, gdzie nie jest zabronione.

Экскурсия по ДМЗ

Jak dostać się do DMZ?

Odwiedzanie tego obszaru przez turystów jest niemożliwe - dostępne są tylko zorganizowane wycieczki grupowe. W tym samym czasie niektórzy szczególnie ryzykowni podróżnicy, zainteresowani tym, jak dostać się do strefy zdemilitaryzowanej w Korei, udają się tu przeniknąć. Nie ma w tym szczególnego znaczenia, ponieważ z przewodnikiem mówiącym po angielsku podróż będzie znacznie ciekawsza niż w przypadku koreańskiego.

Na drodze do granicy Korei w jednym kierunku trwa około 1,5 godziny. Konieczne jest posiadanie karty identyfikacyjnej z tobą - bez niej wycieczka nie jest możliwa. Odwiedzanie strefy DMZ jest dozwolone tylko dla dzieci w wieku powyżej 10 lat. Koszt podróży tam / z powrotem wraz z wycieczką wynosi od 100 $ do 250 $ za osobę.