Nie na darmo, wielu rodziców czeka z obawą, aż dziecko dojdzie do wieku dojrzewania. W tym okresie szczególnie zagrożeni są młodzi chłopcy i dziewczęta. Zdarza się, że zakłócenia występują przy najmniejszej okazji, nerwy są nieustannie napięte, a zarządzanie ich własnymi emocjami i zachowaniami staje się niemożliwe. Najmniejsze nieporozumienie, drobny problem - a nastolatka zmienia się w wulkan, spychając oboje rodziców, nauczycieli i kolegów z klasy na jego ścieżkę. Jakie są przyczyny stresu u dzisiejszych nastolatków? Jak naprawić sytuację? Zrozummy to.

Czynniki ryzyka

Przyczyny stresu u dzieci w wieku dojrzewania są tak różnorodne, że nie można ich wszystkich wymienić. Utajone lub otwarte urazy, poważne kłopoty, sytuacje krytyczne (zarówno rzeczywiste, jak i wymyślone), przemoc wobec nastolatka w jakiejkolwiek formie, przejawiająca się u nastolatka - wszystko to może powodować stres w okresie dojrzewania. Jeśli dorosły z dojrzałym układem nerwowym doświadcza tego spokojnie, wówczas dziecko doświadcza wewnętrznej paniki lub depresji, powodując uraz psychiczny.

Od dwunastego roku życia dziecko uczy się radzić sobie z burzą hormonów, które często objawiają się psychologicznym cierpieniem, a nawet fizycznym dyskomfortem. Rodzice nastolatka mają obowiązek nauczyć go kontrolować emocje, kontrolować je, co gwarantuje ukształtowanie całościowej i harmonijnej osobowości.

Jeśli zidentyfikujesz najczęstsze przyczyny stresu u nastolatków, najprawdopodobniej będą to:

 • niezadowolenie z ich cech fizycznych (waga, wzrost, wygląd, niezdarność, słabość itp.);
 • sytuacja rodzinna (kłótnie, przemoc, śmierć ukochanej osoby, rozwód, bójki, alkoholizm);
 • relacje z koleżankami i nauczycielami (rywalizacja, przesadne żądania, zmiana szkoły, porażka akademicka, brak przyjaciół);
 • miłość (zarówno wzajemna, jak i nieodwzajemniona);
 • niebezpieczne hobby (wprowadzenie do różnych subkultury narkotyki, alkohol ).

Długotrwały pobyt w podobnym stanie psychicznym dla nastolatka jest obarczony poważnymi problemami, więc rodzice powinni wiedzieć, jak odstresować dziecko i przywrócić go do normalnego życia.

Objawy

Należy zachować ostrożność, jeśli u dziecka wystąpią następujące objawy stresu:

 • chroniczny brak snu, zmęczenie, zwiększony i zmniejszony apetyt, senność, apatia;
 • oddzielenie od rodziców, przyjaciół, izolacji;
 • wahania nastroju;
 • spadek samooceny;
 • brak koncentracji;
 • uzależnienie od tytoniu, alkoholu, narkotyków;
 • nadmierne zainteresowanie utratą wagi.

Nie jest tajemnicą, że przedłużony stres jest często przyczyną pogorszenia stanu zdrowia fizycznego. Od stresu u dziecka nawet temperatura może wzrosnąć! Naukowcy wykazali, że dorosły, który przez długi czas był w młodym wieku, choruje częściej, a jego odporność jest znacznie osłabiona. Co możemy powiedzieć o pogorszeniu zdrowia psychicznego? Nastolatek nie może myśleć o niczym oprócz swojego problemu, ciągle szukając wyjścia. Cóż, jeśli zostanie znaleziony, bo w ostatnim czasie samobójstwa wśród nastolatków przestały być rzadkością.

stres dla nastolatków Zarządzanie stresem i zapobieganie mu

Niech dziecko uważa się za dorosłego w wieku 12-15 lat, ale potrzebuje tylko uwagi rodziców! Ważne jest, aby tworzyć przyjazne i ciepłe relacje w rodzinie w przyjaznym formacie, ponieważ dla dziecka w tym wieku "przyjazna" rada często oznacza więcej niż "rodzicielską". Oczywiście zaufanie, zapewnienie wolności i możliwość niezależnego podejmowania decyzji to ryzyko, ale bez tej pełnoprawnej osoby nie da się wykształcić!

Najlepsze zapobieganie stresowi u dzieci to miłość, uwaga, zrozumienie, troska i zaufanie. Nastolatek, który jest pewny, że krewni w każdej sytuacji będą wspierać, nie odwróci się, pomoże, chroniony przed stresem przez niezawodną tarczę zwaną "rodziną"!