Centrum Zatrudnienia dla Nastolatków Dzisiaj większość nastolatków zaczyna pracę od 13-14 lat. Znalezienie odpowiedniej pracy w tym wieku może być dość trudne, zwłaszcza, że ​​nie wszystkie organizacje zgadzają się na zatrudnienie mniejszego pracownika.

Aby rozwiązać problem tymczasowego zatrudnienia i doradztwo zawodowe dla nastolatków Większość centrów zatrudnienia w Rosji i na Ukrainie otworzyło specjalne wydziały do ​​pracy z nieletnimi. Ponadto często państwowe centrum zatrudnienia dla nastolatków ma charakter niezależnej instytucji.

W tym artykule powiemy ci, co zawiera się w funkcjach tej jednostki, jaki rodzaj pracy może tam zaoferować nastolatek i co należy zrobić, aby skorzystać z państwowej służby tymczasowej.

Jak znaleźć pracę dla nastolatków za pośrednictwem centrum zatrudnienia?

Każda nastolatka w wieku od 14 do 18 lat, która nie ma poważnych ograniczeń w pracy ze służbą zdrowia, może ubiegać się o pracę w tymczasowym miejscu pracy. Aby to zrobić, musi napisać odręczną aplikację i złożyć paszport, SNILS i TIN.

Jeśli młody człowiek nie ukończył jeszcze 15 lat, będzie musiał dodatkowo przynieść pisemną zgodę na zatrudnienie kogoś od rodziców lub opiekuna. Wymóg ten dotyczy zarówno obywateli Rosji, jak i obywateli Ukrainy. Ponadto, aby przyspieszyć czas rozpatrywania wniosku, można załączyć wszelkie dokumenty potwierdzające obecność nastolatka w trudnych warunkach życiowych.

Jakie wakaty mogą zaoferować nastolatkom w centrum zatrudnienia?

Może wykonywać pomniejszy pracownik praca jedynie w czasie wolnym od lekcji i zajęć, a także dni świąt studenckich, a czas, który może poświęcić na pracę, jest ściśle ograniczony przez prawo.

Zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie chłopcy i dziewczęta w wieku 14-15 lat w ciągu roku szkolnego nie powinni pracować dłużej niż 2,5 godziny dziennie, a długość tygodnia pracy nie może przekraczać 12 godzin. Od szesnastego roku życia chłopcy i dziewczęta mogą pracować nieco dłużej - do 3,5 godziny dziennie i 18 godzin tygodniowo. W czasie wakacji ten czas odpowiednio wzrasta o 2 razy.

Ponadto, zgodnie z prawem, obywatele, którzy nie ukończyli 18 lat, nie mogą pracować w trudnych i szkodliwych warunkach, odbywać podróży służbowych i niebezpiecznych zadań, które mogą szkodzić ich zdrowiu, pozostać w pracy w godzinach nadliczbowych i tak dalej. To, oczywiście, zawęża zakres wyszukiwania możliwych wakatów, więc małe dzieci w centrum zatrudnienia mogą zaoferować kilka opcji, na przykład:

  • naprawa mebli w szkole i innych pracach użytkowych;
  • zagospodarowanie terenu, kształtowanie krajobrazu i sprzątanie terytoriów, naprawa placów zabaw;
  • udział w promocjach, działalność kurierska;
  • obsługa koncertów i innych wydarzeń kulturalnych oraz innych odpowiednich działań.

centrum zatrudnienia dla młodzieży Należy zauważyć, że w takich instytucjach można nie tylko tymczasowo zatrudniać nastolatka, ale także całkowicie za darmo, aby pomóc mu w podjęciu decyzji o wyborze przyszłego zawodu. Dość często w tych ośrodkach prowadzone są testy mające na celu identyfikację skłonności, preferencji i zainteresowań młodych mężczyzn i kobiet.

Ponadto w takich placówkach dziecko może zapisać się na kursy wybranej specjalności, prowadzone w czasie wolnym. W przypadku pomyślnego ukończenia takich kursów, centrum zatrudnienia pomoże młodzieży w znalezieniu zatrudnienia, w tym po ukończeniu studiów.