niż obniżyć temperaturę dziecka Wzrost temperatury ciała u dziecka podczas choroby jest bardzo korzystnym czynnikiem, ponieważ wskazuje na walkę organizmu dziecka z czynnikiem wywołującym zakażenie. Tymczasem zbyt wysoka temperatura może być bardzo niebezpieczna dla okruchów, więc musi zostać zestrzelona.

Aby obniżyć temperaturę ciała, istnieje wiele różnych sposobów. Na przykład niektórzy rodzice natychmiast zaczynają podawać swoim dzieciom leki przeciwgorączkowe, podczas gdy inni wolą stosować skuteczne metody ludowe, które nie mają negatywnego wpływu na maleńkie ciało.

W tym artykule powiemy ci, co może zepsuć upał u dziecka w wieku do roku i starszych, i jakie środki ludowe na to są najbardziej skuteczne.

Metody nielecznicze

Zanim pomyślisz o tym, jak lepiej obniżyć temperaturę u dziecka z lekarstw, powinieneś wypróbować skuteczne metody, które od dawna znane są w medycynie tradycyjnej, w szczególności:

 1. Małe dziecko, przede wszystkim, musi zostać rozebrane. Należy rozumieć, że dzieci nie rozwinęły jeszcze w pełni systemu termoregulacji, dlatego mogą mieć banalne przegrzanie lub zmęczenie fizyczne jako przyczynę wzrostu temperatury. Cofnij okruchy i pozwól im spokojnie grać przez pół godziny, być może sytuacja zostanie znormalizowana na własną rękę.
 2. Powietrz pokój, w którym znajduje się dziecko. Wbrew powszechnej opinii powietrze w pokoju chorego dziecka powinno być całkiem fajne - temperatura w pokoju dziecinnym jest uważana za optymalną, jeśli wynosi około 18-20 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że im niższa temperatura otoczenia, tym wyższy transfer ciepła.
 3. Powietrze w pomieszczeniu powinno być również wystarczająco wilgotne. Użyj nawilżacza lub powieś mokre ręczniki w pobliżu łóżka dziecka, aby osiągnąć optymalną wilgotność około 60%.
 4. Aby zapobiec odwodnieniu organizmu dziecka, a także aby zwiększyć przepływ ciepła, dziecko powinno otrzymać jak najwięcej płynów. Lutuj okruchy, aż jego uryna stanie się bladożółta.
 5. Ponieważ trawienie pokarmu nie pozwala na spadek temperatury ciała, nie jest konieczne zmuszanie chorego dziecka do jedzenia. Jeśli dziecko nie cierpi na brak apetytu, a on prosi o jedzenie, nie dawaj mu jedzenia, którego temperatura jest wyższa niż 38 stopni.
 6. Dziecko o temperaturze powinno angażować się w spokojne czynności. Nadmierna aktywność fizyczna zwiększa ilość ciepła w ciele dziecka, więc musi być ograniczona.
 7. Na koniec, aby obniżyć temperaturę ciała, okruszki można natrzeć wodą o temperaturze pokojowej. Nigdy nie używaj tego octu, alkoholu lub zbyt zimnej wody - wszystko to może prowadzić do skurczu naczyń obwodowych i zatrucia organizmu.

Jakie leki skutecznie obniżają temperaturę dziecka?

Istnieje wiele leków, które mają wyraźny efekt przeciwgorączkowy, jednak nie wszystkie z nich nadają się do leczenia małych dzieci. Na początek należy zauważyć, jak można obniżyć temperaturę noworodka.

Zgodnie z zaleceniami WHO, aby pozbyć się ciepła dzieci, począwszy od pierwszych dni życia, pożądane jest stosowanie tych leków, których głównym aktywnym składnikiem jest Paracetamol, a mianowicie:

 • Efferalgan;
 • Panadol;
 • Paracetamol dla dzieci;
 • Cefekon D.

Jednak leki na bazie Ibuprofenu, w szczególności Ibufen i Nurofen dla dzieci, są również dopuszczone do stosowania u niemowląt od urodzenia. Te środki zaradcze są uważane za mniej bezpieczne. niż obniżyć ciepło dziecka niż Paracetamol i jego pochodne, więc należy je traktować z większą ostrożnością. Tymczasem w nagłych przypadkach, zgodnie z zaleceniami lekarza, noworodkom można podawać te leki.

Oprócz powyższych leków, aby zmniejszyć temperaturę u starszych dzieci, można użyć narzędzi opartych na nimesulide, a mianowicie:

 • Nise - dla dzieci od 2 lat;
 • Nimulid - dla dzieci od 6 lat;
 • Nimesil i Nimesulide - dla nastolatków od 12 lat.